En vecka kvar till Kultur i Almedalen
Kultur i Almedalen samlar det viktigaste som händer, berör och debatteras inom kulturområdet under Almedalsveckan. På scen talar såväl förtroendevalda som företrädare för myndigheter, organisationer, privata aktörer och ideella krafter.

Under två dagar, den 25-26 juni, kommer de mest angelägna kulturpolitiska frågorna i Sverige och vår nära omvärld att stå i fokus. Genom Kultur i Almedalen får besökare i Almedalen mer kunskap om kulturfrågor och kulturens förutsättningar i Sverige. Under dagarna släpps också rapporter om bland annat museerna och politiken samt förtroendet för museerna.
Bakom Kultur i Almedalen står bransch- och arbetsgivarorganisationen Svensk Scenkonst och branschorganisationen Sveriges Museer, i samverkan med Länsteatern på Gotland och Gotlands Museum.
– Årets teman på seminarierna vittnar om att den ekonomiska frågan står i fokus. Våra medlemmar kämpar med att bibehålla höjd på och utveckla verksamheten samtidigt som kostnader för lokalerna skenar, säger Gunnar Ardelius, generalsekreterare Sveriges Museer.
Lokalfrågan är central i flera programpunkter, bland annat “Kulturen, husen och urholkningen” och “Vad ska nationalscenerna betala i hyra?” som båda arrangeras onsdag den 26 juni. En annan fråga som diskuteras är evenemangsnäringens bidrag till samhället.
– Under Kultur i Almedalen diskuteras och debatteras olika aspekter av konst, kultur och kulturpolitik. I tider av ekonomiska åtstramningar är det särskilt viktigt att vi fortsätter samtala om de många olika värden som ett starkt och fritt kulturliv kan tillföra oss som människor och samhället i stort. Jag ser fram emot ett spännande program som spänner över en stor bredd av aktuella och angelägna ämnen, säger Mikael Brännvall, vd för Svensk Scenkonst.
De flesta programpunkter direktsänds via Kultur i Almedalens Youtube-kanal samt på Almedalsveckan Play. Uppdateringar och nyheter om Kultur i Almedalen sker på LinkedIn samt på Instagram via #kulturialmedalen2024.
Programmet i sin helhet finns på Kultur i Almedalens webbplats: https://www.kulturialmedalen.se/program2024
Nyckelord
Kontakter
Gunnar ArdeliusGeneralsekreterare Sveriges Museer
Tel:0739 45 01 15gunnar.ardelius@sverigesmuseer.seLänkar
Om oss
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Nu börjar sökandet efter Årets museum 202631.10.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Varje år uppmärksammas ett svenskt museum som på ett tydligt sätt vågar tänka nytt och levererar verksamhet i toppklass. Nu inleds arbetet med att utse Årets museum 2026 – och vem som helst kan vara med och påverka vem som får utmärkelsen genom att skicka in ett förslag.
Kulturpolitisk samling 2025 fokuserar på kompletterande finansiering7.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 13 oktober möts kulturaktörer, näringslivsföreträdare, politiker, forskare och myndighetspersoner på Kulturhuset Stadsteatern för att diskutera frågan om kompletterande finansiering av kulturlivet.
Satsning på museerna i kulturbudgeten20.9.2025 10:59:40 CEST | Pressmeddelande
Regeringen föreslår tio miljoner i extra till museerna i budgetpropositionen för 2026. 7 miljoner kronor per år tillförs under perioden 2026–2028 för att stärka verksamheten vid stiftelsemuseerna Nordiska museet, Skansen, Tekniska museet och Arbetets museum. Därutöver avser regeringen att avsätta 3 miljoner kronor till Sveriges Museer för en förstudie kring ett nationellt museikort.
Museerna lockar fler besökare i sommar12.9.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges museer lockade 7,3 miljoner besökare under sommaren 2025 – en ökning med 2 procent jämfört med i fjol. Det visar Riksförbundet Sveriges Museers sammanställning av medlemsmuseernas besökssiffror för juni-augusti.
Unga vuxna sökes – ny rapport visar vägen mot museernas framtida relevans24.6.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Varför har många museer svårt att nå unga vuxna – och vad krävs för att bygga hållbara relationer med dem? Det är utgångspunkten för Sveriges Museers nya rapport Unga vuxna sökes – Läget i landet enligt 77 museichefer, som släpps i samband med Almedalsveckan 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum