Unikt test − 5G-utrustad drönare fjärrstyr skogsmaskin
Med hjälp av en 5G-utrustad drönare, i praktiken en luftburen mobilmast, har en skogsmaskin för första gången kunnat fjärrstyras via 5G-teknologi i terräng med begränsad uppkoppling. Testet genomfördes i ett skogsområde utanför Västerås som en del av det forskningsprojekt där Mittuniversitetet samarbetar med Telia, Ericsson, Skogforsk, SCA, Volvo CE och Biometria.

Redan i november 2021 nådde projektgruppen en milstolpe då en fjärrstyrd virkeslastare demonstrerades i skarpt läge på SCA:s virkesterminal Torsboda utanför Timrå.
Efter dessa lyckade tester fortsatte samarbetet mot nästa utmaning – att med hjälp av en drönare utrustad med 5G-teknologi kunna fjärrstyra en skogsmaskin i områden som saknar täckning. I början av maj genomfördes tester i ett skogsområde i Virsbo utanför Västerås. Resultaten bedöms som mycket lyckade.
– Vi kan nu fastställa att det går att koppla upp och fjärrstyra stora fordon via en drönare, som i praktiken agerar som en basstation i mobilnätet – fast rörlig och luftburen. Det här skapar helt nya och flexibla möjligheter att koppla upp verksamheter som arbetar i områden med bristfällig täckning. Förutom i skogs- och jordbruksindustri så kan tekniken användas i katastrofområden om vanlig mobiltäckning helt slagits ut, säger Magnus Leonhardt, innovationschef på Telia.
Efter en grundläggande teknisk genomgång transporterades skogsmaskinen ut till ett hygge där den kopplades upp med hjälp av 5G-teknologi som monterats på en drönare. Under testet befann sig drönaren cirka 500 meter från skogsmaskinen men hade ett täckningsområde på upp till 3 km. Föraren av skogsmaskinen befann sig i Skogforsks fjärrstyrningslabb i Uppsala, drygt 9 mil därifrån.
– I detta test valde vi att fjärrstyra en skotare på ett hygge för att testa uppkopplingen via drönaren. I nästa steg vill vi testa att koppla upp och fjärrstyra en markberedare som är en mycket tyngre maskin som går i otillgänglig terräng. Målet för oss är att förbättra arbetsmiljön för förarna och just markberedare skapar en särskilt skakig och tuff miljö, berättar Petrus Jönsson, forskare och biträdande programchef på Skogforsk, som var med och fjärrstyrde skogsmaskinen under testet.
Målet med projektet är att undersöka hur drönarteknik och 5G-teknologi kan möjliggöra att avlägsna områden runtom i Sverige kan bemannas med fjärrstyrda fordon i framtiden. Mittuniversitetets forskare deltar i testerna och studerar bland annat tillförlitlighet och fördröjning av datakommunikationen, något som är av stor vikt vid fjärrstyrning.
– Vi har samlat data från testet med drönaren och ska nu analysera och utvärdera resultatet. Vi kommer också att göra jämförande studier med andra typer av uppkopplingar som WiFi-baserade nätverk samt utforska ytterligare möjligheter med 5G, berättar professor Mattias O’Nils vid Mittuniversitetet.
Bakom forskningsprojektet som heter ”Robust trådlös infrastruktur för fjärrstyrd virkeshantering”, står Mittuniversitetet, Telia, Ericsson, Skogforsk, SCA, Biometria och Volvo Construction Equipment. Forskningsprojektet finansieras av de deltagande parterna och av Vinnova och programmet för Avancerad Digitalisering.
Kontaktpersoner:
Mattias O’Nils, projektägare, professor och forskningsledare Mittuniversitetet
Tel: 070-695 76 68, E-post: mattias.onils@miun.se
Telias presstjänst
https://press.telia.se/contact_people
Petrus Jönsson, forskare och biträdande programchef, Skogforsk
Tel: 070-528 85 83, E-post: petrus.jonsson@skogforsk.se
Nyckelord
Kontakter
PressfunktionenMittuniversitetet
press@miun.seRonney WickzellPresskommunikatör
Tel:070-389 77 72ronney.wickzell@miun.seBilder





Länkar
Om Mittuniversitetet
Mittuniversitetet är ett lärosäte där människor möts, inspireras och tänker nytt. Vi finns i Sundsvall och Östersund, och har ett brett utbud av utbildningar både på campus och på distans. Goda relationer med omvärlden ger vår forskning och utbildning en stadig förankring i samhället och, inte minst, i regionen.
Följ Mittuniversitetet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mittuniversitetet
Mittuniversitetets forskare når teknikens finrum5.12.2025 07:35:00 CET | Pressmeddelande
IEEE Fellow är en titel som bara ett fåtal forskare i världen får. Nu har professor Mikael Gidlund tagit plats i den exklusiva kretsen – med forskning som stärker både svensk industri och regionens innovationskraft. Utmärkelsen visar att internationell toppforskning skapas även utanför storstäderna.
Kisel kan fördubbla kapaciteten i framtidens litiumjonbatterier25.11.2025 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Genom att tillsätta kisel i batteriers anodmaterial kan energilagringen fördubblas eller till och med tredubblas. Doktoranden Ali Abo Hamad vid FSCN Research Centre på Mittuniversitetet har utvecklat en hållbar metod som gör kisel lämpligt för nästa generations batterier.
Tantparkour utmanar normer – inspirerar till mod och rörelseglädje30.10.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Äldre kvinnor som klättrar, kryper och balanserar i naturen gör mer än att röra på sig – de utmanar samhällsnormer och stärker sin självkänsla genom att våga ta plats. Forskare vid Mittuniversitetet har studerat fenomenet tantparkour och mött glädje och mod i att använda kroppen på nya sätt.
5G-drönare fjärrstyrde skogsmaskin – ny rapport visar vägen framåt18.9.2025 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Nu presenteras resultaten från ett banbrytande fälttest där en 5G-utrustad drönare användes för att fjärrstyrda en skogsmaskin i terräng med begränsad uppkoppling. Testet visar både potentialen och utmaningarna med att digitalisera skogsindustrin – och ligger till grund för en ny rapport som pekar ut vägen framåt.
Mittuniversitetet och EU investerar drygt 16 miljoner i nytt AI-labb22.8.2025 07:50:00 CEST | Pressmeddelande
Mittuniversitetet investerar 16,6 miljoner kronor i ett nytt AI-labb för att stärka både forskningsmiljön och AI-utbildningarna vid universitetet. Satsningen har beviljats 6,6 miljoner kronor i stöd från Europeiska regionala utvecklingsfonden (ERUF).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum