Einar Mattsson i Almedalen: Långsiktighet bör premieras
Nu är dags igen för Sveriges världsunika demokratimässa – Almedalen. Einar Mattsson-koncernen åker med ett antal medarbetare till Visby under juni månads sista dagar.

– Bostäder är en samhällskritisk infrastruktur och för Einar Mattsson är det viktigt att bidra till dialogen om bostadsmarknadens funktion. Inte minst för att det är de boende som står för notan.
I år behöver vi särskilt prata om hur kommunerna premierar aktörer som tar långsiktigt ansvar för bostadsområden, hur staten kan bidra till större intresse för investeringar i bostäder med fri hyressättning och hur vi ska klara av den nödvändiga klimatomställningen på ett ekonomiskt hållbart sätt, säger Stefan Ränk, Einar Mattssons koncernchef.
Einar Mattssons deltagande 2024 i Almedalen:
25 juni kl.16.00-16.50 deltar hållbarhetsutvecklingschef Johanna Wikander på seminariet ”Skärpta klimatkrav från EU – hur påverkas fastighetsbranschen och boende? Vem ska betala?” på Strandgatan 6, Clarion Hotel Wisby i "Spegelsalen".
26 juni kl. 14.00-14.45, deltar koncernchef Stefan Ränk på seminariet ”Markpolitik i förändring – så blir Stockholmsregionen en förebild” på Klockgränd 4, "Arenan Stadsutvecklingsdagarna".
Utöver detta deltar vi som vanligt i samtal och många dialoger med de samarbetspartners vi har utanför programmet.
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Giftfri råttbekämpning med illrar och hundar6.2.2025 05:42:00 CET | Nyheter
I söderort finns flera fastighetsägare som försöker minska antalet råttor i området, så även Einar Mattsson. Det mest effektiva är att flera fastighetsägare gör flera insatser samtidigt, så att råttorna inte flyttar runt mellan husen. Råttbeståndet har ökat mycket över tid och måste minskas. En ny metod är att använda illrar och hundar för att driva bort dem. Det är ett giftfritt sätt att ta sig an skadedjur.
Einar Mattssons bostadsprojekt Elddonet och Söderdepån slutsålda29.1.2025 05:52:00 CET | Nyheter
254 bostadsrättslägenheter har fått nya ägare i Täby Park och Östra Södermalm. Bostadsprojekten Elddonet i Täby och Söderdepån på Södermalm, är nu helt slutsålda.
Einar Mattsson vidareutvecklar återbruksarbetet22.1.2025 05:54:00 CET | Nyheter
Einar Mattsson har under 2024 fortsatt utvecklingen av arbetet med bevarande och återbruk. Exempelvis har vårt samarbete med ”Återbygget” inneburit att de omhändertagit, rekonditionerat och förmedlat äldre varor och material till nya ägare, av det som vi inte kan ta hand om.
Einar Mattsson skänker fönster till Ukrainas återuppbyggnad15.1.2025 05:52:00 CET | Nyheter
Einar Mattsson har tagit initiativet att donera cirka 150 fönster från renoveringen i kvarteret Råttan till Ukraina. Fönstren är i gott skick med två glas och träkarmar med aluminiumomfattning men kan av bygglovs-skäl och tekniska skäl inte återanvändas av Einar Mattsson. Nu blir de ett tillskott till återuppbyggnaden i Ukraina.
Kvarteret Sommarens renovering – 80 miljoner senare13.1.2025 14:42:00 CET | Blogginlägg
Einar Mattsson delar Mats Wickmans (SVD 28 december 2024) ambition att bevara Hovings Malmgård. Efter att Malmgården vilat i två år efter grundförstärkningen kunde vi tillsammans med antikvarie och annan relevant expertis skrida till verket och som planerat renovera fasad, fönster, tak, dörrar med mera. Hitintills har ovan nämnda arbeten kostat ungefär 80 miljoner kronor. Verkligheten är att dessa kostnader behöver finansieras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum