Ny undersökning: Fyra av tio har svårt att motstå extrapris på godis och snacks.
1.7.2024 07:30:00 CEST | Cancerfonden | Pressmeddelande
Det visar Cancerfondens undersökning, som belyser svenskarnas matvanor, attityder till ohälsosam mat och deras kunskap om begreppet matmiljö. Undersökningen visar även att många svenskar anser att deras omgivning får dem att äta sämre och att influencers och sociala medier har en stor påverkan på vad vi äter.

— Matmiljö är ett ganska nytt begrepp i Sverige. Vi har därför frågat Sveriges befolkning om vad de kan om matmiljö och hur de tänker kring matvanor och vem som bär ansvaret för att vi äter allt sämre i samhället, säger Maiju Wetterhall, dietist och sakkunnig på Cancerfonden.
-
Drygt 4 av 10 säger att det är svårt att låta bli att köpa sötsaker och snacks i affärer. Lika många (41 %) har svårt att motstå frestelsen att köpa snacks och sötsaker på extrapris.
-
1 av 4 anser att deras omgivning påverkar dem till att äta ohälsosamt när de försöker äta hälsosamt.
-
6 av 10 anger att vad familjen gillar samt pris, rabatter och erbjudanden är det som har störst påverkan på den mat de köper och äter oftast.
-
7 av 10 anger att media, influensers och sociala medier har stor påverkan på vad de äter.
-
2 av 10 känner till begreppet matmiljö.
Undersökningen har genomförts av Novus på uppdrag av Cancerfonden. Läs hela undersökningen här
Matmiljö - ett nytt begrepp
Matmiljö handlar om faktorer i den fysiska och sociala miljön som påverkar våra val och konsumtion av mat, vilket har stor betydelse för vår hälsa. Idag är matvanor den näst största riskfaktorn för ohälsa och för tidig död i Sverige. Vuxna och barn äter oftast för lite grönsaker, frukt, fisk, fibrer och fullkorn och för mycket socker, mättat fett och salt.
Sämst matvanor har unga vuxna och bara ett av tio barn äter hälsosamt enligt kostråden. Drygt hälften av landets vuxna befolkning beräknas idag ha övervikt eller obesitas - och vår försämrade matmiljö är en starkt bidragande orsak till denna utveckling.
— Våra matvanor spelar roll för vår hälsa och det är hög tid att inse att vad vi väljer att äta påverkas av den miljö vi lever i. Idag är ohälsosam mat, läsk och godis både billigare, mer tillgängligt och kommer i ett större utbud än för bara några decennier sen. Och det i sin tur påverkar vilka val vi gör till exempel i matbutiken, säger Maiju Wetterhall, dietist och sakkunnig på Cancerfonden.
Cancerfondens förslag för att främja hälsosamma matvanor
Att bryta mönster och förändra levnadsvanor kan inte helt lämnas åt enskilda individer. Samhället har ett ansvar att ge alla människor rätt förutsättningar att kunna leva hälsosamt. För att vända trenden och se till att färre drabbas av cancer, och andra folkhälsosjukdomar, krävs fler politiska initiativ. För att främja en hälsosam matmiljö föreslår Cancerfonden följande åtgärder.
- Ta bort momsen på frukt och grönsaker.
- Inför producentavgift på sockersötad dryck.
- Förbjud reklam för ohälsosamma livsmedel som når barn.
- Förbjud flerköpserbjudanden av ohälsosamma livsmedel.
- Inför obligatorisk märkning av hälsosamma och ohälsosamma livsmedel.
- Inför riktlinjer för försäljning av hälsosam mat i skattefinansierade lokaler där barn vistas.
Kontakter
Jens PetersenPressekreterare
Tel:076 814 74 26jens.petersen@cancerfonden.seBilder

Dokument
Länkar
Om oss
Cancerfondens vision är att besegra cancer
Genom att finansiera den främsta forskningen, sprida kunskap om cancer och påverka beslutsfattare i viktiga frågor, arbetar vi för att färre ska drabbas och fler ska överleva cancer. Cancerfonden är en fristående, ideell organisation utan statligt stöd. Vårt arbete är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Vi är en av de största finansiärerna av svensk cancerforskning. Sedan 1951 har vi delat ut nära 14 miljarder kronor till de främsta forskningsprojekten i Sverige. Överlevnaden i cancer har mer än fördubblats under samma tid.
Följ Cancerfonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden
Pressinbjudan: Så blir Stafett för Livet i Kristianstad – 24 timmar tillsammans mot cancer21.9.2026 15:14:12 CEST | Pressmeddelande
Den 26–27 september arrangeras Stafett för Livet för första gången i Skåne. Under ett helt dygn turas lag om att gå och springa för att stötta cancerdrabbade och närstående, hedra dem vi har förlorat och samla in pengar till cancerforskningen. Media inbjuds att bevaka på plats.
Owe Gustafson designar årets rosa band21.9.2026 09:40:00 CEST | Pressmeddelande
Den kultförklarade rosa elefanten gör comeback – den här gången i kampen mot cancer. Årets rosa band är designat av konstnären, illustratören och formgivaren Owe Gustafson, mest känd för sina illustrationer i SVTs klassiska barnprogram Fem myror är fler än fyra elefanter. Med en elefantsnabel formad som ett hjärta vill han förmedla styrka, kärlek och gemenskap – samtidigt som han bär med sig egna erfarenheter av cancer.
Pressinbjudan: Stafett för Livet i Västervik – 24 timmar tillsammans mot cancer1.9.2026 14:27:10 CEST | Pressmeddelande
Nu i helgen, den 5–6 september är Stafett för Livet tillbaka i Västervik. Under 24 timmar turas lag om att gå eller springa för att stötta cancerdrabbade och närstående, hedra och minnas de som gått bort, och samla in pengar till cancerforskning. Cancerfonden bjuder in media att bevaka på plats.
Hundratusentals kvinnor missar HPV-test – och tusentals med hög risk ännu inte uppföljda2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nästan 380 000 kvinnor som borde ha screenats för livmoderhalscancer genom ett HPV-test under 2025 har ännu inte testat sig. Samtidigt har nästan 5 700 kvinnor med den mest aggressiva typen av HPV-virus ännu inte fått uppföljning trots ett positivt test. Det visar nya siffror.
Nya siffror: 45 procent fler fall av tarmcancer upptäcks tidigt hos de som screenas11.6.2026 07:05:00 CEST | Pressmeddelande
Andelen fall av tjocktarmscancer som upptäcks i det tidigaste stadiet har ökat kraftigt bland personer som kallas till screening. Nya siffror visar att andelen fall som upptäcks i stadie 1 har ökat med 45 procent sedan 2019. I grupper som inte omfattas av screening är ökningen 7 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum