SBAB sänker samtliga bolåneräntor
SBAB sänker 3-månadersräntan med 0,15 procentenheter vilket ger en listränta på 4,62. Samtidigt sänker SBAB även samtliga bundna bolåneräntor med ett till tio års bindningstid med mellan 0,10 och 0,25 procentenheter. Det ger exempelvis en listränta på den 2-årig räntan om 4,01 (-25). Förändringarna träder i kraft idag tisdag den 23 juli.
Det är SBAB:s ambition att agera transparent i räntesättningen och ha en följsamhet mellan bolåneräntor och upplåningskostnader och samtidigt ta hänsyn till konkurrenssituationen på marknaden. Med anledning av fortsatt sjunkande upplåningskostnader sänker nu SBAB listräntan för samtliga bindningstider med mellan 0,10 - 0,25 procentenheter.
– Vi vet att de senaste årens ränteuppgångar medfört en hård belastning för många hushåll. Därför är det glädjande att vi åter igen kan sänka bolåneräntorna. SBAB har under året successivt sänkt bolåneräntorna, och nu har vi möjlighet att göra det igen. Vi gjorde en sänkning på bundna lån 1 - 5 år i början av juli och denna gång sänker vi över hela linjen. Vi är inne i en period med sjunkande räntor och vi är måna om att våra kunder skall få ta del av detta, säger Mikael Inglander, VD på SBAB.
SBAB:s räntesättningsmodell för bolån gentemot kund är enkel. Någon komplicerad och tidskrävande förhandling om bolåneräntan finns inte. Kundens bolåneränta utgår från listräntan där bostadens belåningsgrad och storleken på lånet avgör hur stort ränteavdrag som görs från listräntan. Kunden kan enkelt räkna ut vilken bolåneränta som erbjuds på sbab.se/bolanekalkyl.
I tabellen nedan framgår SBAB:s listräntor för bolån från och med tisdag den 23 juli.

Besök gärna www.sbab.se för mer information om SBAB, bolån och sparande.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seDokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner,bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 291 000 och 652 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 juni 2024). Antal medarbetare (FTE) är 1 008. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Trots lägre inflation och räntor lutar det åt sju svåra år för bostadsbyggandet4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under årets tredje kvartal var det, i genomsnitt, balans mellan potentiell efterfrågan och utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. Trenden går dock mot underskott och bostadsrätter tangerar nästan gränsen mot underskott. För villor har gränsen redan passerats. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande inkomster. Det har dock ännu inte gjort något större avtryck i den faktiska försäljningen. Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden är en förklaring.
Fallande bostadspriser i november – men med positiv trend2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Bostadspriserna sjönk med 0,5 procent i november i Sverige som helhet. Lägenhetspriserna sjönk med 0,9 procent, men bara i tre av sex regioner. Villapriserna sjönk med 0,3 procent och i fem av sex regioner. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar sammantaget mot stigande priser på både lägenheter och villor i november i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Etta för åttonde året i rad1.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
För åttonde året i rad har SBAB nöjdast kunder inom kategorin fastighetslån, och för sjunde året i rad nöjdast kunder inom kategorin bolån. Detta enligt Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som idag presenterar sin årliga studie om kundupplevelsen inom bolån, fastighetslån, privatlån och sparande i värdepapper.
Lagändringen biter inte – fler väljer rörlig ränta21.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Näst intill alla SBAB:s nya bolånekunder valde rörlig ränta under årets tredje kvartal. Detta trots att en ny lag infördes i somras som gör det billigare att lösa bundna bolån, och att kostnaden förväntas bli lägre för dem som binder räntan på tre år, enligt SBAB:s prognos. ”Politikens syfte må vara gott men än så länge tycks inte förändringarna i hur man beräknar ränteskillnadsersättning haft någon effekt”, säger SBAB:s privat- och boendeekonom Linda Hasselvik.
Efterlängtad – men bräcklig – konjunkturuppgång nästa år20.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
BNP-tillväxten väntas bli 2,6 procent nästa år och 2,2 procent 2027 driven av framför allt ökad hushållskonsumtion och ökade investeringar i näringslivet. Arbetslösheten väntas sjunka tillbaka om än långsamt. Inflationen bedöms ligga något under målet både 2026 och 2027. Riskerna för inflationen bedöms i högre grad ligga på nedåt- än uppåtsidan. Med det väntas inga stora uppgångar i styrräntan eller den rörliga bolåneräntan. Bostadspriserna väntas öka med 4–5 procent per år de kommande två år drivet av framför allt stigande hushållsinkomster. Antalet påbörjade bostäder väntas öka med måttliga 2000–3000 per år då byggkostnaderna ligger högt i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden och det aktuella försäljningsläget är svagt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum