Joakim Wirén ny chefsekonom på Gröna arbetsgivare
19.8.2024 07:57:00 CEST | Gröna arbetsgivare | Pressmeddelande
De gröna näringarna står inför betydande utmaningar som till exempel klimatförändringar och vår möjlighet att vara självförsörjande. Branscherna är avgörande för produktion av livsmedel och bioråvara, omsorg om vår natur, grönytor och våra djur. För att tydligare kunna visa på vilka förutsättningarna alla dessa arbetsgivare behöver har Gröna arbetsgivare anställt Joakim Wirén till en nyinrättad tjänst som chefsekonom.

- Vi befinner oss i en turbulent tid där de gröna näringarna förutsätts bidra till ett självförsörjande Sverige, samtidigt som det finns utmaningar med lönsamhet, arbetskraftsbrist och kostsamma löneförhandlingar. Jag ser fram emot att bidra till att stärka de gröna näringarna i och med min nya roll, säger Joakim Wirén, chefsekonom Gröna arbetsgivare
Joakim är nationalekonom som trots sin relativa ungdom redan haft tre chefstjänster. Närmast kommer han från Handelns Utredningsinstitut HUI, där han ansvarat för konjunkturrapporter, ekonomiska prognoser och svarat för analys av handel och konsumtion i media.
- Vi är glada över att vi kunna knyta till oss ett framtidsnamn som Joakim Wirén. Hos Gröna arbetsgivare kommer han att få bygga upp en plattform för att föra ut bilden av de gröna näringarnas förutsättningar i en föränderlig och utmanade tid, säger vd Lena-Liisa Tengblad
Joakim kommer att utveckla konjunkturrapporter för de gröna näringarna, som består av Sveriges lantbruk, skogsbruk, trädgårdsansläggningsföretag, djursjukvård och golfanläggningar. Han kommer också att bistå med rapporter och analyser samt underlag till avtalsförhandlingarna.
- Jag vill synliggöra förutsättningarna för branscher som många tar för givet. De gröna näringarna har speciella förutsättningar i och med att de påverkas både av de ekonomiska förutsättningarna, klimatets växlingar och politiken, säger Joakim Wirén, chefsekonom Gröna arbetsgivare
Joakim börjar sin tjänst 20 augusti och kommer att ingå i Gröna arbetsgivares ledningsgrupp.
Nyckelord
Kontakter
Johan GrauersKommunikationschefGröna arbetsgivare
Tel:+46 70-672 52 85johan.grauers@grona.orgGröna arbetsgivare
Gröna arbetsgivare är arbetsgivarorganisationen för de gröna näringarna. Vi företräder
4 000 medlemsföretag med drygt 30 000 anställda som bedriver verksamhet inom lantbruk, skogsbruk, djursjukvård, trädgårdsanläggning och golf. För djursjukvård är Gröna arbetsgivare även branschorganisation.
Följ Gröna arbetsgivare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gröna arbetsgivare
De gröna näringar måste undantas från höjt lönekrav när riksdagen röstar idag18.3.2026 08:01:00 CET | Pressmeddelande
När riksdagen i dag beslutar om nya regler för arbetskraftsinvandring är det avgörande för de gröna näringarna att det blir en förlängning av säsongsarbetstillstånd och att sektorn undantas från ett höjt statligt lönekrav för utländsk arbetskraft från tredje land.
Viktigt steg mot schyssta spelregler i offentlig upphandling17.3.2026 16:16:08 CET | Pressmeddelande
Regeringens nya förslag om samordnad registerkontroll inom offentlig upphandling förenklar upphandling och slår mot oseriösa aktörer. Gröna arbetsgivare tycker att det är ett bra förslag eftersom det gynnar seriösa företag.
Kommentar: Konkurrensverkets kartläggning av pristransparensen inom djursjukvård27.2.2026 09:08:52 CET | Pressmeddelande
Emma Terander, branschansvarig Svensk Djursjukvård kommenterar Konkurrensverkets rapport "Åtgärder för att förbättra pristransparensen inom djursjukvården":
Sex av tio kommuner kan inte stoppa kriminella i upphandlingar18.2.2026 07:12:00 CET | Pressmeddelande
Sex av tio svenska kommuner, 63 procent, saknar förutsättningar att utesluta kriminella aktörer från att delta i offentliga upphandlingar trots att lagen kräver det. Det visar en ny rapport från Gröna arbetsgivare.
Gröna arbetsgivare starkt kritiska till LO:s förhandlingsframställan om sänkt arbetstid.3.2.2026 11:50:49 CET | Pressmeddelande
Gröna arbetsgivare ser stora problem med LO:s beslut om en förhandlingsframställan om sänkt arbetstid. Företagen inom de gröna näringarna är i stort behov av att värna den produktiva arbetstiden och kostnaderna för en arbetstidsförkortning skulle få mycket stora negativa konsekvenser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum