Lantbrukarnas Riksförbund

Sänkt ränta - ökade investeringar i livsmedelsproduktion

20.8.2024 09:33:59 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

Dela

”Det är glädjande att Riksbanken sänker styrräntan och bekräftar den allmänna bilden av att inflationen nu är under kontroll. I ett läge där den svenska ekonomin fortsatt präglas av en svag konjunktur behövs det positiva signaler som stärker framtidstron hos konsumenter och företag.” Säger LRFs förbundsordförande Palle Borgström.

Palle Borgström, förbundsordförande LRF
Palle Borgström, förbundsordförande LRF Foto: LRF. Fri att använda

I livsmedelsbranschen behövs en ökad produktion men även viktiga omställningsåtgärder för klimatanpassning och fossiloberoende matproduktion som stärker den svenska livsmedelsberedskapen. Totalt sett handlar det om en kraftig ökning av investeringarna i jordbruket. 

”Normalt investerar lantbrukarna omkring 10 miljarder kr per år i byggnader, anläggningar och maskiner. Den nivån skulle behöva öka med cirka 50 procent för att möta behovet av en ökad och hållbar produktion. Det kan varje år exempelvis handla om ett 50-tal stallar och biogasanläggningar, täckdikning av åkermark motsvarande en yta av 40 000 fotbollsplaner samt omkring 500 nya jordbruksmaskiner av olika slag”. Avslutar LRFs förbundsordförande Palle Borgström.

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Om oss

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.

LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Naturvårdsverkets rapport: Sverige kan ha en miljon vildsvin om fem år. LRF: Nu måste vi sluta mata vildsvinen.31.8.2026 10:31:14 CEST | Pressmeddelande

Naturvårdsverkets nya rapport visar att vildsvinsstammen kan öka till en miljon djur år 2030 och att dubbelt så många vildsvin behöver fällas för att utvecklingen ska vända nedåt. Redan nu skjuts omkring 160 000 vildsvin varje år i Sverige. LRF vill nu se politiska beslut som ger markägare och jägare bättre förutsättningar att minska vildsvinsstammen och därmed skydda svensk livsmedelsproduktion.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye