Nu ska Sverige rensas från skräp – här är flest med
10.9.2024 09:05:00 CEST | Håll Sverige Rent | Pressmeddelande
Lördagen den 21 september, i samband med World Cleanup Day, sluter hela Sverige upp i en gigantisk skräpplockning. Från norr till söder, gammal som ung, förenas tiotusentals människor för att tillsammans göra skillnad – en skräppåse i taget. Mer än 80 000 personer har redan anslutit sig och Hedemora, Håbo och Laxå ser just nu ut att vara de flitigaste skräpplockarkommunerna.

Nedskräpning är ett stort problem i våra städer, naturområden och hav. Det spelar ingen roll var det slängs. Skräp på land blir skräp i havet och skräp i staden drabbar också naturen och djuren. Det kostar också samhället flera miljoner kronor varje år att städa upp.
Den 21 september arrangerar Håll Sverige Rent för sjunde året i rad Hela Sverige plockar skräp, dagen då människor i hela Sverige samlas för att plocka skräp. Under de tre senaste åren har närmare en halv miljon svenskar deltagit i kampanjen och tillsammans har vi plockat 1 102 000 kg skräp. Det motsvarar ungefär vikten av 220 elefanter.
– När vi gemensamt går ut och plockar skräp stärker vi normen om att nedskräpning aldrig är okej, samtidigt som vi gör vår omgivning lite renare och trevligare, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.
TOPPLISTA – Kommuner i Sverige som just nu har flest anmälda deltagare i förhållande till folkmängd
| KOMMUN | ANMÄLDA DELTAGARE | ANDEL AV FOLKMÄNGD (%) |
| Hedemora | 1233 | 8,04% |
| Håbo | 819 | 3,56% |
| Laxå | 171 | 3,11% |
| Gällivare | 491 | 2,83% |
| Lycksele | 341 | 2,79% |
| Tomelilla | 372 | 2,72% |
| Ånge | 240 | 2,63% |
| Sundbyberg | 1299 | 2,32% |
| Täby | 1737 | 2,26% |
| Haparanda | 207 | 2,26% |
TOPPLISTA – Kommuner i Sverige som just nu har flest anmälda deltagare
| KOMMUN | ANMÄLDA DELTAGARE |
| Stockholm | 9342 |
| Göteborg | 3905 |
| Örebro | 2495 |
| Linköping | 2333 |
| Malmö | 2081 |
HÄR KAN DU SE HUR MÅNGA ANMÄLDA DET FINNS I VARJE LÄN OCH KOMMUN - KLICKA HÄR
Så kan allmänheten delta
Gå in på hsr.se/hela-sverige-plockar-skrap för att läsa mer och anmäla dig.
Stora skräpplockarevent kommer att ordnas på flera orter, bland annat i Stockholm, Malmö, Jönköping och Norrköping. Du kan också skapa egna event eller hitta andras på hsr.se/hitta-event
Vill du komma i kontakt med skräpplockare i din kommun?
Skicka ett mejl till cecilia.liedberg@hsr.se och ange vilken kommun det gäller.
_____________________________________
Mer om World Cleanup Day
De senaste sex åren har initiativet World Cleanup Day engagerat 1,13 procent av världens befolkning (91 miljoner människor från 211 länder) i skräpplockning. Tillsammans har vi plockat 543 704 ton skräp. World Cleanup Day är en internationell FN-dag som äger rum den 20 september varje år, och i Sverige drivs initiativet av Håll Sverige Rent genom kampanjen Hela Sverige plockar skräp där vi går ut tillsammans den tredje lördagen i september.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia LiedbergPR-ansvarigHåll Sverige Rent
Tel:076-807 03 25cecilia.liedberg@hsr.seMarie ErikssonProjektledareHåll Sverige Rent
Tel:073-679 50 35marie.eriksson@hsr.seBilder

Om oss
Skräpet finns överallt – i staden, i naturen och i havet. Håll Sverige Rent arbetar för att förebygga och motverka nedskräpningen. Vi samlar kunskap, driver opinion och tar fram konkreta verktyg och lösningar för att stoppa skräpet.
Håll Sverige Rent är en ideell obunden stiftelse. Vi har 90-konto och är därmed en del av Svensk insamlingskontroll.
Följ Håll Sverige Rent
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Håll Sverige Rent
Två år med fastsatta korkar – så har det gått29.6.2026 07:50:00 CEST | Pressmeddelande
Det har nu gått två år sedan kravet om att plastkorkar ska sitta fast på dryckesförpackningar infördes i Sverige. Kravet är en del av EU:s engångsplastdirektiv och syftar till att minska nedskräpning av plast i natur och hav. Redan nu syns tecken på att lagen gett effekt i stadsmiljö: antalet skräpiga korkar har minskat med 62 % i svenska städer. Men på stränder längs Västerhavet är korkarna ett fortsatt vanligt skräp.
Pressinbjudan: Stor skärgårdssatsning uppmärksammas på Sandhamn under Gotland Runt 26 juni23.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med invigningen av Gotland Runt den 26 juni samlas aktörerna bakom initiativet ”I skärgården hjälps vi åt” på Sandhamn för att uppmärksamma sommarens stora satsning för en renare och mer hållbar skärgård.
Gå på hundpromenad i Almedalen – Håll Sverige Rent och Gotlands Kennelklubb uppmärksammar skräpets påverkan på djur22.6.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
Håll Sverige Rent bjuder tillsammans med Gotlands Kennelklubb in till en gemensam hundpromenad i Almedalen den 24 juni kl. 17.00. Syftet är att uppmärksamma hur skräp i vår miljö kan skada både husdjur och vilda djur – och hur enkla beteendeförändringar kan göra stor skillnad.
Mindre bajspapper i fjällen18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Svenska Turistföreningens (STF) fjällstationerna nu öppnar för sommaren väntas tiotusentals människor ge sig ut på vandringslederna. En ny skräpmätning från Håll Sverige Rent och STF visar en tydlig förändring: bajspapper har nästan försvunnit som skräp i fjällen.
Tusentals serveringsställen bryter mot lagen15.6.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Kaffe på språng är en självklar del av vardagen för många svenskar. Men trots att restauranger och kaféer sedan 1 januari 2024 måste erbjuda flergångmugg är det få som faktiskt gör det. Nu visar en ny Novusundersökning att tusentals serveringsställen inte följer lagen – och Sverige riskerar att missa det nationella minskningsmålet kring engångsmuggar och engångsmatlådor som ska uppnås redan i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum