25 höstnyheter att upptäcka i Göteborg
12.9.2024 13:30:18 CEST | Göteborg & Co AB | Pressmeddelande
Med höstens intåg bjuder Göteborg på en rik skörd av krog- och kulturnyheter. Det blir premiär för ny gamingfestival, maritimt mode och videokonst. Dessutom befästs stadens position som Sveriges hårdrocksmecka med flera tunga spelningar. Här listar vi några av höjdpunkterna.

Hotell
Clarion Hotel Karlatornet öppnade 1 september. På Lindholmen tronar hotellet som är integrerat med Nordens högsta byggnad, Karlatornet, komplett med spa, bar och höghöjdssviter.
Spelkultur
Gothenburg Gaming Experience 21-22 september. Göteborgs största gamingfestival GGX går av stapeln på Ringön i mitten av september. Det blir livemusik, brädspel, mikrobryggd öl, wrestling – och förstås en massa gaming.
Restauranger
Restaurang INTE öppnade 16 augusti. På restaurangtäta Linnégatan finns INTE, en kvarterskrog med fokus på det moderna europeiska köket. Ett gemensamt projekt av de rutinerade ägarna till Restaurant Tizne och Koizen.
Restaurang Collage öppnar 26 september. Götaplatsgruppens och Park Lanes nya restaurang i Kochska huset i brokiga området Makaregatorna blir ett brasserie av franskt snitt, där Montmartre möter Meatpacking District i New York.
Studion öppnar 26 september. Studion är Collages lillasyster runt hörnet och serverar cocktails och franska rätter från köket de delar. Fest fram på småtimmarna utlovas.
Nomi öppnar i mitten av oktober. I en tillbyggnad på det historiska Merkurhuset ligger Nomi som huserar två krogar: Aji serverar japansk-peruansk mat (Nikkei), och Révolte har pop-up med nya gästkockar varje månad. Dessutom bar med musikevenemang och konstgalleri.
Restaurang Fabel öppnade 23 augusti. Gänget bakom Ankarsmedjan Social blåser nytt liv i Smakas gamla lokaler vid Vasaplatsen med ett kök som drar år svensk-franskt brasseri och en ambition att erbjuda trygga klassiker såväl i glaset som på tallriken och ur högtalarna.
Hasselsson Drottninggatan öppnade 6 september. Hasselsson på Drottninggatan är skapat av ett gäng barndomsvänner och blir en förlängning av systerrestaurangen i Majorna med snabbmat från havet på menyn.
Vita Duvan öppnar 21 september. Tidigare Wolfgang Vincafé på Västra Hamngatan blir Vita duvan. Vinresan fortsätter med nya ägare och ny inriktning vad gäller mat och koncept.
Sago Izakaya öppnade 5 september. I Restaurant Sagas gamla lokaler på Aschebergsgatan gör ägaren ett omtag med en avslappnad pop-up-krog som fokuserar på sake (japanskt risvin) i kombination med causal dining och god stämning.
Restaurang Nòr öppnade 1 september. På entréplan i Karlatornet bjuder nyöppnade Restaurang Nòr på nordisk kokkonst i en förening med modern europeisk matlagning.
Scenkonst
Charlie och Chokladfabriken, Göteborgsoperan premiär 21 september. Ola Salo drar på sig stormhatten och trollar fram guldbiljetter i rollen som den excentriska godisfabrikören Willy Wonka i Sverigepremiären av musikalen som bygger på Roald Dahls Kalle och chokladfabriken.
Gatsby, Göteborgs stadsteater premiär 14 september. F. Scott Fitzgeralds roman Den store Gatsby kommer till en svensk teaterscen för första gången. Föreställningen är en samtida version i regi av Janos Szasz.
Bröderna Lejonhjärta, Lisebergsteatern premiär 24 november. En av Astrid Lindgrens mest älskade berättelser förvandlar Lisebergsteatern till en plats på andra sidan stjärnorna, där det ännu är lägereldarnas och sagornas tid.
Teorier om människan, Backa teater premiär 4 december. En föreställning om ordens betydelse och vänskapens lagar som avhandlar allt från sorg, kärlek, lojalitet och ensamhet till vem som är svensk hiphops främsta poet. I regi av Lars Melin.
Otello, Göteborgsoperan premiär 23 november. Verdis opera spelas i Göteborg för första gången på 55 år och är baserad på Shakespeares tragedi. Musiken dirigeras av italienaren Vincenzo Milletarì.
Museer
Designhistorier, Röhsska museet öppnar 9 november. Röhsskas nya basutställning breder ut sig över ett helt våningsplan och bjuder på en upptäcksresa från mitten av 1800-talet fram till i dag med över 500 föremål från museets samling.
Oceanista – mode och havet, Sjöfartsmuseet öppnar 16 november. I över ett sekel har havet och sjöfart varit en av modets främsta inspirationskällor. I den här turnerande utställningen får vi följa hur världskända modehus influerats av maritimt hantverk och sjöfartshistoria.
Indigo är sorgens färg, Göteborgs Konsthall öppnar 4 oktober. Den dansk-palestinska konstnären Larissa Sansour visar upp tre videoverk som undersöker hur minnen och trauman ärvs och förs vidare genom generationer.
Vad finns i din resväska, Röda Sten konsthall öppnar 13 september. Fem olika konstnärer som alla hämtar näring från iranska motståndsrörelsen Kvinna, Liv, Frihet undersöker minne, förflyttning och censur.
Ingrid Pollard, Hasselblad center öppnar 11 oktober. Brittiska Ingrid Pollard, mest känd för sina porträtt- och landskapsfotografier är årets Hasselbladpristagare. I samband med att priset delas ut i Göteborg öppnar utställningen om hennes arbete som utforskar rasism och kolonialism.
Musik
Victor Leksell, World of Volvo 26-28 september. Göteborgssonen blir den första artisten någonsin att uppträda på World of Volvo, och han gör det med tre intima konserter.
In Flames, Scandinavium 1 november. Tre av Sveriges mest ikoniska metalband kommer till Scandinavium med den gemensamma turnén Rising from the North. På scen: In Flames, Arch Enemy och Soilwork.
Hardcore Superstar, Pustervik 31 oktober. Göteborgsbandet lovar fullt ös och en oförglömlig kväll när de gästar Pustervik för en Halloween-spelning.
Dark Tranquillity, Gothenburg Film Studios 30 november. Bandet som startade 1989 gör tre Sverigespelningar i höst, i ryggen har de sitt nyligen släppta 13:e studioalbum Endtime Signals.
Kontakter
Sofie MantzarisPR Manager - Press & Medierelationer
Presskontakt PR-frågor Storbritannien + Tema Mat/Gastronomi
Bilder











Om oss
Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.
Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Spelvärldens stora namn samlas i Göteborg under Bokmässan24.9.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Josef Fares, Andrzej Sapkowski och Troy Baker är några av de internationella profiler som kommer till Göteborg den 24–27 september. När Bokmässan 2026 för första gången har temat Spel får allt från digitala spel till brädspel och rollspel ta plats, med berättandet som gemensam nämnare.
Gothenburg continues to set an international example for sustainability and ranks among the world’s leading destinations23.9.2026 11:48:18 CEST | Press Release
When destinations worldwide are compared in the Global Destination Sustainability Index (GDS-Index), Gothenburg once again ranks among the leaders. In this year’s ranking, the city takes second place, further strengthening its position as one of the world’s leading sustainable destinations. The results were announced on 23 September.
Göteborg fortsätter att vara en internationell förebild inom hållbarhet och hör till världens ledande destinationer23.9.2026 11:46:11 CEST | Pressmeddelande
När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återigen med i toppskiktet. I årets ranking placerar sig staden på andra plats och stärker därmed sin position som en av världens främsta hållbara destinationer. Resultatet presenterades den 23 september.
Upplev världens högsta luciatåg – Göteborg söker deltagare till det ultimata svenska julmyset22.9.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Julen ska vara årets mysigaste tid, men för många har den i stället blivit en av de stressigaste. Göteborg söker nu internationella deltagare för att uppleva svenskt julmys – den avslappnade, stressfria julgemenskap som är själva kärnan i en svensk jul. De som väljs ut till den skräddarsydda upplevelsen "The Ultimate Gothenburg Julmys Experience" får bland annat ta del av ett äkta svenskt Luciatåg i Nordens högsta byggnad, Karlatornet.
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang21.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
80 procent av göteborgarna anser att stadens återkommande evenemang stärker regionens attraktionskraft, och tre av fyra anser att evenemangen skapar jobb och ekonomisk tillväxt i regionen. Det visar en ny undersökning från Upplevelseinstitutet, som presenteras i Göteborg & Co:s rapport "Nordens evenemangshuvudstad – en rapport om Göteborgs årligen återkommande evenemang".
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum