Sluta dribbla med skatterna
Idag är det exakt två år till nästa riksdagsval. Den tiden bör bland annat användas för att förbereda en långsiktigt hållbar skatteuppgörelse med bred politisk uppslutning.

Den senaste större övergripande skattereformen genomfördes i början på 1990-talet och mycket har hänt sedan dess. Idag har vi ett oöverskådligt lapptäcke av undantag och tillägg som har gjort skattesystemet ineffektivt och komplicerat.
– Regeringen har varit frikostig med kortsiktiga och rubrikskapande skatteutspel. Men det som egentligen behövs är att regeringen skyndsamt tillsätter en utredning för att ta fram principer och riktlinjer som kan samla det politiska systemet till en skatteuppgörelse som håller över tid, säger Sacos ordförande Göran Arrius.
Globalisering, digitalisering och demografisk utveckling är stora samhällsförändringar som måste vara utgångspunkter för en ny skattereform. De omvälvande klimatförändringarna, som påverkar hela vår existens, är också en viktig faktor som måste väga tungt i arbetet med en ny skattereform.
– Regeringen har nu ett gyllene tillfälle att höja blicken och se lite längre fram än till nästa presskonferens. En ny genomgripande skatteuppgörelse skulle ha avgörande betydelse för framtiden och innebära en förutsägbarhet som skulle gynna både näringslivet och medborgarna, säger Göran Arrius.
Kontakter
Pressjour Saco
Tel:08-613 48 90press@saco.seHåkan CarlssonPressansvarigSaco
Tel:0761351847hakan.carlsson@saco.seSaco, Sveriges akademikers centralorganisation, samlar närmare en miljon medlemmar i 21 fackförbund och driver akademikers intressen på arbetsmarknaden.
Följ Saco
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Saco
Studiemedel och belastningsregister viktigt på studentfacklig kongress20.5.2025 10:02:12 CEST | Pressmeddelande
Fler studiemedelsveckor och kontroll av belastningsregister vid vissa utbildningar var två frågor på Saco studentråds kongress som genomfördes i helgen. Organisationen valde också en ny ordförande och styrelse.
Osäkert läge kräver politisk samling15.4.2025 08:02:34 CEST | Pressmeddelande
Med en osäker global ekonomi som skakar av handelspolitiska utspel är behovet av öppenhet, politiskt mod och kunskapsbaserad politik större än någonsin. Det krävs mer fokus på jobb, samarbete och hur samhällets utmaningar ska finansieras. Regeringen måste prioritera insatser för arbetslösa och investeringar i utbildning som stärker samhället. Så sammanfattar Göran Arrius sina reflektioner kring regeringens vårproposition och vårändringsbudget som presenterades idag.
Sacos chefsekonom Håkan Regnér: Handelskrig har inga vinnare4.4.2025 11:10:30 CEST | Pressmeddelande
Det blev ingen befrielse på det Trumps administration döpt till ”Liberation day”. Handelstullar är i den ekonomiska världen vad murar och staket är i den fysiska världen. Förlorarna finns på båda sidor. Tullarna blev högre än de flesta räknat med och konsekvenserna syntes omedelbart.
Saco lanserar podcasten Slow Politics21.3.2025 09:27:13 CET | Pressmeddelande
Politik är komplext och kräver tid. I Sacos nya podcast Slow Politics utforskas de riktigt svåra samhällsutmaningarna – utan att jaga snabba lösningar. Det innebär fördjupade samtal om politikens svåraste frågor.
Sverige behöver en mer långtgående klimatpolitik20.3.2025 13:45:15 CET | Pressmeddelande
Det Klimatpolitiska rådet presenterade idag sin årliga granskning av svensk klimatpolitik. Rapporten innehåller rådets bedömning av regeringens samlade politik med avseende på beslutade klimatmål.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum