Sveriges ekonomi stärks – öppnar upp för ökade investeringar i lantbruket
19.9.2024 12:39:58 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
Regeringens budget signalerar en vändpunkt i ekonomin och reformutrymmet är större än på länge. Det öppnar upp för viktiga investeringar från regeringen kring jordbruk, livsmedel, skogsbruk och landsbygd. Även om dessa investeringar inte är på den nivå som lantbruket efterfrågar - för att öka livsmedelsproduktionen och höja takten i den gröna omställningen - så är det välkommet med beskeden kring jordbrukets konkurrenskraft.

”Regeringen har valt att endast hämta hem hälften av de 1,5 miljarder kronor i investeringar till lantbruket, som ligger och väntar i Bryssel. En viktig investering från EU till Sveriges bönder i vårt dagliga arbete att utveckla och öka livsmedelsproduktionen i hela landet. Samtidigt skapar den svaga svenska kronan ökade kostnader för lantbruket. Nu gör regeringen ett aktivt val att tacka nej till stora delar av den kompensation som EU erbjuder Sveriges lantbruk. Något som inte minst drabbar de yngre lantbrukarna”.
Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande och fortsätter,
”På klimat- och miljöområdet ser LRF positivt på att budgeten för Klimatklivet ökas och den nya åtgärden kring växtnäring, Kväveklivet, är bra liksom pengarna till lokala vattenvårdsprojekt (LOVA). Samtidigt behöver ytterligare resurser tas fram långsiktigt för att kunna genomföra en grön omställning inom jordbruket och livsmedelsproduktionen”.
Budgeten för livsmedelsstrategin ökar och nu ser lantbruket fram emot att regeringen återkommer med ett tydligt program för livsmedelsstrategins genomförande. Lantbrukets konkurrensförmåga stärks av att få tillgång till rimliga dieselkostnader jämfört med andra länder.
Regeringens nedsättning av arbetsgivaravgifterna, det så kallade växa-stödet, för ytterligare en anställd är positiv. Regeringen hörsammar LRF och andra remissinstanser och låter fortsatt växa- stödet omfatta även enskild näringsverksamhet, vilket är den företagsform som majoriteten av lantbrukarna använder. Förslagen om förändrade regler för så kallad räntefördelning välkomnar LRF. Beloppsgränsen för negativ räntefördelning höjs kraftigt samtidigt som gränsen för positiv räntefördelning slopas.
Sveriges sårbarhet i kris och krig minskar på vissa områden inom lantbruket. Hitintills har Sverige varit tvungna att köpa upp analyser av främmande växtskadegörare från laboratorier i andra länder.
”Äntligen lämnar Sverige positionen som det enda landet i EU som inte har något nationellt laboratorium för analyser av främmande växtskadegörare, så kallade karantänskadegörare, När regeringen nu möjliggör för ett diagnoslabb i Sverige kan vi bättre komma åt växtskadegörare som orsakar allvarliga skador i jordbruket och skogen”.
Säger Palle Borgström, LRFs förbundsordförande och fortsätter,
"Att regeringen väljer att tillföra extra medel till Jordbruksverkets veterinärverksamhet är ett bra steg för komma till rätta med den rådande veterinärbristen som drabbar lantbruket och livsmedelsproduktionen”.
”Kommande propositioner om infrastruktur samt forskning och innovation är av mycket stor betydelse för de areella näringarna och landsbygden. Exempelvis är underhållsskulden för landsbygdens vägnät är närmast gigantisk och måste börja betalas av".
Samtidigt saknas viktiga verktyg i regeringens budget för att tillräckligt stärka livsmedelsberedskapen.
”939 dagar sedan Ryssland invaderade Ukraina och Sverige står fortfarande utan beredskapslager för insatsvaror som krävs för att vi ska kunna producera mat i kris och, i värsta fall, krig. Satsningarna i budgeten på uppbyggnad av livsmedelsberedskapen är välkommet men behöver tydligt öka kommande år”. Avslutar Palle Borgström, LRF förbundsordförande.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder

Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Importstopp – då börjar maten ta slut19.10.2026 08:12:41 CEST | Pressmeddelande
Sverige importerar ungefär hälften av maten vi konsumerar. Ett långvarigt stopp för matimporten skulle därför snabbt märkas på svenska matbord. I en scenarioberäkning visar LRF när olika livsmedel skulle börja ta slut om matimporten stoppades i augusti. Tomaterna skulle räcka till den oktober, följt av bland annat lammkött i november och äpplen i december.
Europas bondeledare samlas i Stockholm – LRF kräver att Sverige växlar upp matproduktionen15.10.2026 13:06:44 CEST | Pressmeddelande
Europas bondeledare samlas nu i Stockholm för att underteckna Stockholmsdeklarationen – en gemensam uppmaning att stärka Europas jordbruk och matberedskap. Samtidigt diskuterar EU:s stats- och regeringschefer nästa långtidsbudget. LRF kräver att Sverige tar en större roll i Europas matförsörjning och försvarar den gemensamma finansiering som gör det möjligt att producera mer.
Centerpartiets möte: Montera inte ned det Sverige vill och behöver rusta upp9.10.2026 12:14:40 CEST | Pressmeddelande
Inför fredagens uppmärksammade lägesgenomgång på Centerpartiets initiativ får LRF många frågor om sin lägesbild och vad organisationen hade velat föra fram. LRF besked till partierna: Jord- och skogsbruket kan skapa fler jobb, stärka beredskapen och driva klimatomställningen i hela Sverige. Men politiska beslut riskerar att bromsa just den produktion som Sverige behöver mer av: svensk mat, fossilfri energi och förnybara råvaror. Nästa regering måste ge de gröna näringarna möjlighet att växla upp.
Replik i SvD: ”Prospekteringstillstånd skapar vänteläge”5.10.2026 07:34:03 CEST | Pressmeddelande
Sverige behöver mer livsmedelsproduktion, mer bioenergi och större investeringar för att stärka beredskapen. Samtidigt riskerar dagens regler för prospektering att hålla markägare och företagare i osäkerhet under många år. Det är en politik som hämmar investeringar och bromsar utvecklingen på landsbygden, menar LRF i en replik i Svenska Dagbladet.
Nordens säkerhetspolitik börjar på åkern29.9.2026 06:11:00 CEST | Pressmeddelande
De nordiska lantbruksungdomsorganisationerna uppmanar politiker i hela Norden att göra livsmedelsproduktionen till en central del av säkerhets- och beredskapspolitiken. I en gemensam debattartikel i Altinget lyfter organisationerna fram att framtidens livsmedelsförsörjning hänger på att fler unga får möjlighet att bli lantbrukare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum