Välkommen till pressvisning av BTH:s nya labb för avancerad simulering och visualisering
8.10.2024 07:00:00 CEST | Blekinge Tekniska Högskola | Pressmeddelande
BTH bjuder in till pressvisning av det nya, banbrytande labbet för simulering och visualisering. Labbet erbjuder en unik displaymiljö med avancerad LED-teknik designad för att främja innovation inom en rad olika områden. Media har nu chans att få en exklusiv förhandsvisning av labbet, där tekniken kommer att demonstreras.

Under de senaste tre åren har BTH, i samarbete med Karlskrona kommun, Region Blekinge och näringsliv, arbetat med att skapa en toppmodern miljö för industriell modellering och simulering. Labbet utrustas med avancerade simulerings- och visualiseringsdatorer, LED-paneler, kamerateknik och robotik. Dessa resurser kommer primärt att användas av forskare och studenter.
Tekniken kommer även att användas inom områden som digital filmproduktion. Inom den digitala filmindustrin kan tekniken revolutionera inspelningar genom att låta skådespelare interagera direkt med digitalt genererade miljöer i realtid, till skillnad från traditionell "green screen"-teknik där miljöer läggs till i efterhand.
Under pressvisningen kommer Tobias Larsson, professor vid BTH och ansvarig för projektet, att guida oss genom labbet och visa hur den nya tekniken kan tillämpas i praktiken.
Dag: Fredagen den 11 oktober 2024
Tid: Klockan 11:00
Plats: Före detta paddelhallen, Blåportsgatan 10, Karlskrona. Vi ses vid entrén.
Välkommen!
För mer information, kontakta pressansvarig Margareta Ahlström, e-post: margareta.ahlstrom@bth.se eller via telefon: 0455-38 50 91.
Nyckelord
Kontakter
Margareta Ahlström, pressansvarig kommunikatör
Tel:0455-38 50 91Tel:0709-409 450margareta.ahlstrom@bth.seOm oss
Blekinge Tekniska Högskola, BTH, har en tydlig profil; digitalisering och hållbarhet, som genomsyrar hela verksamheten.
Vårt uppdrag är att bidra till en hållbar samhällsutveckling genom högre utbildning, forskning och innovation. Vi bedriver utbildning och forskning inom områden där samhället har stora behov.
BTH bedriver forskning på hög internationell nivå och är bland de sex bästa i världen inom mjukvaruutveckling och hållbar utveckling. Forskning utgör en tredjedel av vår verksamhet.
Besök oss gärna på www.bth.se
Följ Blekinge Tekniska Högskola
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blekinge Tekniska Högskola
Prata utbildning och besök våra labb under öppet hus12.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Lördagen den 14 mars öppnar Blekinge Tekniska Högskola dörrarna för alla intresserade. Det är dags för öppet hus och under dagen presenteras högskolans samtliga utbildningar och besökare får möjlighet att uppleva campuslivet på nära håll. Media är välkommen att besöka öppet hus.
Ny simuleringsmodell från BTH kan stärka Sveriges krisberedskap3.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur snabbt kan en hel stad utrymmas vid en kris och vad är det som egentligen bromsar evakueringen? Forskare vid Blekinge Tekniska Högskola har utvecklat en avancerad simuleringsmiljö som kan bli användbar för myndigheter vid storskaliga evakueringar.
Effektivare mjukvaruutveckling när användarna får bidra17.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När programvara återanvänds inom företag kan både kvalitet och effektivitet öka – men det kräver nya sätt att samarbeta. En ny avhandling från BTH visar att man med metoden InnerSource, där användare själva bidrar till utvecklingen, kan bidra till att övervinna vanliga hinder för återanvändning av programvara och göra det till en gemensam framgång.
Simuleringar visar vägen till bättre beslut10.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När samhällsutmaningarna växer och systemen blir alltmer sammanlänkade, behövs nya sätt att fatta välgrundade beslut. Ny forskning vid Blekinge Tekniska Högskola visar hur syntetiska data och simuleringar kan spela en avgörande roll och underlätta i att fatta hållbara beslut.
Så kan mjukvaruföretag behålla kontrollen när AI tar plats i utvecklingen27.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Generativ AI används i allt större utsträckning av mjukvaruutvecklare – för att skriva kod, testa funktioner och stödja användare. Men medan tekniken snabbt hittar in i utvecklingsarbetet, släpar kvalitetskontrollen efter. Det visar en ny doktorsavhandling vid Blekinge Tekniska Högskola.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum