Apollo Sports och Lidingöloppet skapar träningsupplevelser i världsklass
Världens största terränglopp TCS Lidingöloppet inleder samarbete med Apollo Sports, Nordens ledande researrangör av sport- och träningsresor. Parterna kommer att skapa aktiviteter såväl före som under och efter TCS Lidingöloppshelgen 27-29 september.

Samarbetet drar igång redan under årets Lidingölopp där Apollo Sports bidrar till en inspirerande och engagerande upplevelse för deltagarna. Apollo Sports finns på plats under helgen med välkända löparcoacher och samarbetspartners, Apollos maskot Mino hejar på under knatteloppet, och uppvärmningen inför loppen hålls av Apollo Sportsinstruktörer.
Deltagarna kommer också att erbjudas exklusiva erbjudanden till Apollo Sports sporthotell samt erbjudanden till Apollo Sports nya skidorter i exempelvis Italien, Georgien och Kappadokien.
– Vi ser fram emot att skapa en unik upplevelse för alla deltagare på Lidingöloppet och hoppas att vårt engagemang inspirerar fler att upptäcka glädjen i att kombinera sin semester med träning på några av världens bästa sporthotell, säger Daniel Giray, sportchef på Apollo Sports.
Apollo Sports finns på plats under Lidingöloppets Sportmässa för att berätta mer om och svara på frågor om sina sporthotell och träningsresor. Efter årets lopphelg den 27-29 september fortsätter planeringen av gemensamma träningsresor och seedningslopp inför 2025.
– Vi är mycket glada över samarbetet med Apollo Sports som delar vår vision om att skapa aktiva upplevelser i världsklass. Detta samarbete ger oss fantastiska möjligheter att utveckla vår verksamhet och hålla den aktiv under fler delar av året, bland annat genom gemensamma träningsresor och seedningslopp inför kommande Lidingölopp, säger Krister Svensson, generalsekreterare för Lidingöloppet.
Mer om Apollo och Apollo Sports
På Apollo Sports sporthotell, träningsresor och camps erbjuds unika möjligheter för motionärer och aktiva att kombinera semester med träning på högsta nivå. Hotellen är anpassade för träning årets alla dagar oavsett om du som gäst vill träna lite, lagom eller mycket. Apollo sports snö- och skidparadis är för skidåkare på alla nivåer, och erbjuder snösäker skidåkning, autentiska upplevelser och prisvärda resmal.
Nyckelord
Kontakter
Daniel GiraySportchef
Apollo Sports
Om oss
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbart resande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté) samt är fullvärdiga medlemar i DER Touristik Foundation. Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
De 10 största resetrenderna för 20269.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
2026 blir året då vi reser mer personligt, mer lekfullt och med lite mer mening. Här är de tio starkaste trenderna som experterna menar kommer att prägla reslusten nästa år.
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
Sundsvallsbornas nya Greklandsfavorit tar fart2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollos nya direktflyg till Ioannina är redan över 20 procent såld. Det gör nyheten från Sundsvall till en av de bästa säljande charterlinjerna från regionala flygplatser i Sverige!
Kretafeber i Östersund: Apollo säljer i rekordfart2.12.2025 08:38:00 CET | Pressmeddelande
I år utmärkte sig Östersundsborna som de snabbaste i Sverige att boka sin sommarsemester. Nu pekar allt på att samma trend fortsätter även inför nästa år – redan är 25 % av sommarresorna för 2026 sålda!
Rekordförsäljning av sommarresor från Skellefteå2.12.2025 08:36:00 CET | Pressmeddelande
Researrangören Apollo rapporterar en försäljningsökning på hela 70 procent till det grekiska fastlandet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum