Rekordmånga viltolyckor – över 250 incidenter per dag under hösten
24.9.2024 07:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande
Det sker fler viltolyckor än på många år. Över 250 bilister per dag kommer att råka ut för olyckor med rådjur, älg, vildsvin och annan vilt de närmaste månaderna.

Oktober och november är de månader då det sker överlägset flest olyckor med rådjur, älg, vildsvin och andra viltslag. De kommande månaderna kan vi räkna med närmare 16 000 incidenter, motsvarande över 250 per dag.
– Risken är störst i gryning och skymning när djuren förflyttar sig över större områden för att leta föda. Det är då extra viktigt att hålla uppsikt längs vägkanterna och anpassa hastigheten. Speciellt uppmärksam bör man vara på platser där det finns varningsskyltar för vilt, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
Antalet viltolyckor har ökat markant de senaste åren. Sedan 2015 har incidenterna gått upp med över 50 procent. Det är framför allt rådjur och dovhjort som ligger bakom ökningen, men även vildsvin.
– Ökningen beror främst på trafiktillväxt, mycket trafik på vägar med hög hastighet och ett växande djurbestånd, säger Frida Wedin.
Tre fjärdedelar av viltolyckorna involverar rådjur. Sedan mitten av 2010-talet har antalet olyckor med rådjur ökat med 24 procent.
– Om du är på väg att krocka med ett rådjur, ska du i första hand bromsa, men undvika att styra undan. Att göra en okontrollerad undanmanöver kan öka risken för personskador och leda till en kollision med mötande trafik, säger Frida Wedin.
|
Viltslag |
Antal olyckor 2021–2023 |
Antal olyckor 2015–2017 |
Ökning/ minskning |
|
Rådjur |
140 165 |
112 684 |
+24 % |
|
Vildsvin |
16 223 |
13 709 |
+18 % |
|
Älg |
15 739 |
16 747 |
−6 % |
|
Dovhjort |
14 768 |
9 066 |
+63 % |
|
Kronhjort |
1 250 |
973 |
+28 % |
Viktigt se över försäkringen
Viltolyckor riskerar bli kostsamma om man saknar försäkring. För att få ersättning för skador på bilen vid en viltolycka behöver man en helförsäkring. Det finns tilläggsförsäkringar som kan minska självrisken vid kollision med djur och ge viss ersättning även om du har en halvförsäkring.
– Det är viktigt att se över sin försäkring för att säkerställa att du har ett bra skydd, säger Frida Wedin.
– En kollision med ett vilt djur kan vara en både farlig och traumatisk upplevelse, se därför alltid till att köra lugnt och tryggt, enligt gällande trafikregler. Var rädd om dig, andra trafikanter och djuren, säger Frida Wedin.
Ifs tips
Gör så här om en viltolycka har inträffat:
-
Sätt ut varningstriangeln.
-
Stanna och märk ut platsen för olyckan med ett plastband eller liknande.
-
Även om djuret inte är skadat, ring polisen på 112 och uppge var du befinner dig.
-
Gör en anmälan till ditt försäkringsbolag om fordonet skadas.
Så minskar du risken för viltolycka
-
Anpassa farten och tänk på att djuren ofta rör sig i skymning och gryning och de kommer sällan ensamma.
-
Var extra uppmärksam vid åkrar, sjöar, föryngringsytor och där viltstängslet upphör eller börjar.
-
Ekskogar drar till sig vildsvin och ligger det stora granar nära vägen finns det risk att älgar är i närheten.
-
Djuren drar sig dit maten finns och vildsvin gillar ekollon, älgar gillar granskott.
-
En svart sopsäck på en plogpinne betyder varning för lösdrivande renar.
-
Svenska Jägareförbundet har statens uppdrag att organisera eftersök på trafikskadat vilt. Det finns idag ungefär 5 000 eftersöksjägare i landet och mer än 10 000 eftersökshundar. Var nionde minut, året runt, dygnet runt, utför eftersöksjägare dessa uppdrag för att förkorta påkörda djurs lidande. Det blir cirka 65 000 uppdrag årligen för dessa jägare och deras hundar.
Tabell: Länen med flest viltolyckor (i förhållande till fordonsflottan)
|
Antal viltolyckor 2023 |
Per 1 000 personbilar |
|
|
Kalmar |
4 332 |
32 |
|
Jämtland |
2 094 |
28 |
|
Kronoberg |
2 494 |
24 |
|
Värmland |
3 694 |
24 |
|
Södermanland |
3 313 |
22 |
|
Uppsala |
3 561 |
21 |
|
Gotland |
717 |
20 |
|
Blekinge |
1 605 |
19 |
|
Dalarna |
3 082 |
18 |
|
Östergötland |
3 834 |
17 |
|
Örebro |
2 642 |
17 |
|
Jönköping |
3 282 |
17 |
|
Gävleborg |
2 048 |
13 |
|
Västmanland |
1 757 |
13 |
|
Västra Götaland |
9 939 |
12 |
|
Halland |
2 065 |
11 |
|
Västernorrland |
1 272 |
10 |
|
Skåne |
5 929 |
9 |
|
Västerbotten |
1 177 |
8 |
|
Norrbotten |
870 |
6 |
|
Stockholm |
5 080 |
5 |
Tabell: Kommunerna med flest viltolyckor (i förhållande till fordonsflottan)
|
Antal viltolyckor 2023 |
Per 1 000 personbilar |
|
|
Åtvidaberg |
459 |
72 |
|
Borgholm |
393 |
59 |
|
Berg |
256 |
57 |
|
Uppvidinge |
283 |
54 |
|
Tingsryd |
394 |
54 |
|
Ydre |
117 |
54 |
|
Tierp |
586 |
53 |
|
Torsby |
404 |
52 |
|
Västervik |
933 |
50 |
|
Östhammar |
613 |
49 |
Metod
Statistiken kommer från Nationella viltolycksrådet och avser antalet olyckstillfällen på vägar. Statistiken bygger på inrapportering från jägare.
Vår kommunstatistik skiljer sig en del från de siffror viltolycksrådet publicerar själva. Viltolycksrådets kommunstatistik räknas utifrån den kommun rapportören själv angivit. Vi har istället utgått från koordinaterna i rådatan som rapporterats och kommunbestämt dessa. Det har visat sig att koordinater och kommun ofta skiljer sig och då bedömer vi koordinaterna som mer trovärdiga.
För att räkna ut jämförelsetal mellan länen har vi använt uppgifter om antalet personbilar från SCB.
Utvecklingen över tid är räknad utifrån antalet viltolyckor åren 2021–2023, jämfört med 2015–2017.
Formuleringarna om hur många olyckor vi kan vänta oss under de närmaste månaderna bygger på snittet för oktober och november under de senaste tre åren.
Fördelningen mellan olika viltslag bör tolkas med viss försiktighet. Den bygger i hög grad på uppgifter som rapporterats av bilisterna själva.
Har du frågor?
Kontakta Ifs presstjänst, på press@if.se, 08-410 023 03.
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder


Om oss
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Sociala medier skapar stor framtidsoro bland föräldrar12.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Barnens hälsa är den fråga som oroar föräldrar mest inför framtiden. Men sociala medier kommer inte långt efter. I Ifs nya nordiska hälsorapport uppger 43 procent av de svenska föräldrarna att de är bekymrade över hur sociala medier kommer att påverka barnens psykiska hälsa och sociala liv. Oron är särskilt stor bland föräldrar till barn i låg- och mellanstadieåldern.
Många husägare känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda mot väderskador3.6.2026 11:24:58 CEST | Pressmeddelande
Stormarna Johannes och Dave har det senaste halvåret orsakat omfattande skador och tusentals skadeanmälningar runt om i Sverige. Samtidigt visar en ny undersökning från If att endast 13 procent av svenska husägare känner till om den egna kommunen har en klimatanpassningsplan. Fler än var tredje husägare uppger också att de känner sig otrygga med kommunens förmåga att skydda invånarna mot väderskador.
Förlängt försäkringsskydd för elbilsbatterier – nu upp till 25 000 mil1.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
If märkesförsäkringar stärker sitt erbjudande till elbilskunder genom att förlänga försäkringsskyddet för högvoltsbatterier i elbilar med märkesförsäkring inom Volkswagen Group. Förändringen innebär att skyddet utökas från tidigare 15 000 mil till 25 000 mil.
Ny nordisk rapport: svenska föräldrar upplever störst belastning av vardagsliv och familjeansvar27.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ifs nya nordiska hälsorapport visar att svenska föräldrar i högre grad än föräldrar i övriga Norden upplever att det är svårt att få ihop vardagslivet och att det påverkar familjens välmående negativt. Sverige sticker också ut när det gäller oro för barnens psykiska hälsa. ”När många föräldrar upplever att vardagen redan är svår att få ihop, riskerar det att påverka inställningen till att utöka familjen”, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If.
Undvik missarna: det här bör du tänka på inför bilresan i Europa i sommar26.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Osäkerheten kring flygresor i sommar, kopplad till tillgången på flygbränsle och stigande priser, kan leda till att fler svenskar väljer att ta bilen i sommar. Samtidigt ses också en stor ökning av antal elbilar i Sverige vilket ställer andra krav på förberedelser för den som planerar att åka på bilsemester utomlands. If listar de vanligaste skadeärendena och tipsar om hur man bättre kan förbereda sig inför resan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum