Ett äktenskaps interkulturella skav utforskas i ny pjäs av Irans hyllade dramatiker Amir Reza Koohestani
30.9.2024 15:44:32 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
När ett svensk-iranskt par låter sitt äktenskap skildras av en dokumentärfilmsregissör upptäcker de skav i relationen. Kulturella skillnader de tidigare upplevt som helt odramatiska, blir plötsligt laddade. Dokumentären är en nyskriven pjäs av den hyllade, iranske teaterskaparen, Amir Reza Koohestani. Premiär 11 oktober i Örnsköldsvik.

– Under många år har jag arbetat på teatrar i olika västeuropeiska länder. Trots gängse slogans som ska förespråka mångfald, anti-splittring och antirasism som syftar till att lösa kulturella missförstånd och överbrygga klyftor mellan människor, visar sig praktiken ofta vara otillräcklig. Observationer som dessa fick mig att vilja utforska det här temat, säger regissören och dramatikern Amir Reza Koohestani.
Med sin kollega, dramatikern Keyvan Sarreshteh, har Amir Reza Koohestani skrivit Dokumentären. En pjäs som skildrar medias gestaltning av relationer mellan individer från olika kulturer. Dramat fördjupar sig i utmaningarna som ett svensk-iranskt par möter när en dokumentärfilmare intresserar sig för att dokumentera deras relation. Det som börjar som en till synes odramatisk berättelse om paret, Tara från Iran och Lars från Sverige, utvecklas snart till en historia om hur deras kulturella skillnader skaver och påverkar deras samliv.
– Vår pjäs fokuserar på de kulturella missförstånd som uppstår när majoritetssamhället tillskriver en människa från ett minoritetssamhälle att vara en representant för hela samhället. I stället för att ta sig tid att studera och förstå samhället förväntas individen anpassa sig till ett förutbestämt narrativ för publiken. Jag och mina kollegor har som mål att skapa en pjäs där karaktärerna är mer än bara representanter för sin kultur och sitt samhälle; de är individer med unika identiteter, säger Amir Reza Koohestani.
Rollen som Tara spelas av Mahin Sadri, och Mårten Andersson gestaltar hennes svenske make, Lars. Susan Taslimi, som är vida känd både inom svensk och iransk scenkonst, spelar rollen som dokumentärfilmsregissören. Taslimi är en ikon för iransk publik, både för sin skådespelartalang men även för sitt motstånd mot regimen i hemlandet, där hon belades med arbetsförbud efter att ha kritiserat den. Josefin Ljungman spelar filmfotografen som är en del av dokumentärteamet.
Amir Reza Koohestani, slog igenom internationellt med Dance on Glasses, och har under de senaste åren rönt stora framgångar med pjäser som WoyzeckInterrupted på Deutsches Theater Berlin. Dokumentären fortsätter hans djupdykning i mänskliga relationer, migration och kulturella identiteter.
Pjäsen spelas på svenska, engelska och persiska, och textas till svenska.
Medverkande
Mårten Andersson
Josefin Ljungman
Mahin Sadri
Susan Taslimi
Konstnärligt team
Av: Keyvan Sarreshteh & Amir Reza Koohestani
Regi: Amir Reza Koohestani
Dramaturg: Alexander Charlamov
Scenografi & ljus: Eric Soyer
Video: Yasi Moradi
Pojke i video: Zakhar Boiko
Ljuddesign: Robert Gejskog
Kostymdesign: Elaheh Ebadi
Maskdesign: Anna Olofson
Producent
Riksteatern
Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seLänkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum