Internationell cirkuskonst utmanar naturlagarnas gränser
I Goldbergvariationerna möts nyskapande jonglering, dynamisk akrobatik och magiska trick i en förtrollande blandning. Med en unik kombination av tjeckisk och fransk cirkuskonst utforskas sambandet mellan orsak och verkan, och utmanar naturlagarnas gränser i en värld där allt är möjligt. Premiär 9 oktober i Jokkmokk. Ett gästspel från Kompani Giraff.

I Goldbergvariationerna kombineras dansakrobatik och magiska trick med egentillverkade musikmaskiner i en föreställning som inte bara underhåller utan också inspirerar till att se det extraordinära i det vardagliga. Nycirkus som tar publiken med på en resa bortom det vanliga, in i en värld av magi, kreativitet och förundran.
– Är händelserna runt omkring oss bara en slump, eller är de alla konsekvenser av något större? I vår föreställning utforskar två artister en mystisk plats där de konfronteras med orsak och verkan. När ett kryphål i tiden öppnas, utmanas de av en kedja av märkliga händelser som sätter naturlagarna på prov. I denna förunderliga värld fungerar inte längre de vanliga fysiska lagarna; här är det magin och ologiska kausala processer som styr, säger Axel Adlercreutz, regissör.
Titeln Goldbergvariationerna syftar både på cembaloverket av Johann Sebastian Bach, men också på den amerikanske serietecknaren Rube Goldberg – känd för sina teckningar av komplexa kaotiska maskiner, byggda av helt vanliga föremål.
–Vi vill att publiken helt ska försjunka i föreställningens universum, där allt kan hända. Ingenting lämnas åt slumpen i denna föreställning, som bjuder på både oväntade händelser och magisk realism, säger Axel Adlercreutz.
Filip Zahradnický är en tjeckisk nycirkusartist och en av världens mest innovativa jonglörer. Clemence de Felice är en dansakrobat från Paris som 2019 blev antagen till Stockholms Konstnärliga Högskola (SKH) som acromover. Hennes specialitet komisk kroppsjonglering.
Ett gästspel från Kompani Giraff.
Medverkande
Clemence de Felice och Filip Zahradnický
Konstnärligt team
Regi: Axel Adlercreutz
Scenografi & Kostymdesign: Sus Soddu
Kompositör & Ljuddesign: Jonatan Eklund
Ljusdesign: Sofie Gynning
Maskdesign: Sophie Rockwell
Cirkusdramaturg: Viktoria Dalborg
Scenografisk medarbetare: Isak Elwin
Teknisk producent: Stefan “Drake” Karlström
Producent: Mette Klouman
Turnéledare: Alvin Lilliestierna
Nyckelord
Kontakter
Anna GerdinPR och PressansvarigRiksteatern
Tel:08-531 99 188Tel:070-637 59 62anna.gerdin@riksteatern.seLänkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum