Serviceföretagen

Städtjänst Westlund – Årets Städföretag 2024

Dela

Städtjänst Westlund är företaget som sätter fokus på sina anställda och presterar på högsta nivå, trots storleken på företaget. Ett sant föredöme i städbranschen som nu kan kalla sig Årets Städföretag 2024. Priset ges till ett auktoriserat städföretag som bland annat uppvisat god arbetsmiljö och goda fackliga relationer.

Vinnarna tillsammans med juryn: Lennart Mauritzon, Förbundsordförande, Fastighets, Mario Gavran, ombudsman, Kommunal på vänster sida och Jörgen Lindqvist, ISS, Emma Unevik, Almega Städföretagens ordförande på höger sida.
Vinnarna tillsammans med juryn: Lennart Mauritzon, Förbundsordförande, Fastighets, Mario Gavran, ombudsman, Kommunal på vänster sida och Jörgen Lindqvist, ISS, Emma Unevik, Almega Städföretagens ordförande på höger sida. Fotograf: Helene Grynfarb

Priset Årets Städföretag 2024 har tilldelats Städtjänst Westlund.

Juryns motivering lyder:

Det är i detaljerna som möjligheterna gömmer sig. Så kan man sammanfatta Städtjänst Westlunds framgångssaga. Utifrån devisen inte störst, men bäst har man lyckats bygga ett företag med god gemenskap, kostnadseffektiva interna lösningar och god arbetsmiljö.

Städtjänst Westlund har genom att hålla hårt i sin prisbild och bara ta kunder som är beredda att betala vad städ faktiskt kostar lyckats behålla sina anställda. Genom att ha en del hemstädning kan man dessutom erbjuda heltidstjänster till en väldigt stor andel av de anställda.

En trevlig detalj är att de varje fredag har gemensam hembakt fika på eftermiddagen. Städtjänst Westlund är ett tydligt exempel på att även de lite mindre städföretagen kan prestera på högsta nivå.

– Vi är så stolta över att vara Årets Städföretag 2024. Priset är verkligen ett kvitto på att vi gjort ett bra arbete under året. Våra medarbetare är helt fantastiska, säger AnnSofie Orrsten, ägare, Städtjänst Westlund.

Priset Årets Städföretag är ett samarbete mellan fack och arbetsgivare. Bakom priset står arbetsgivar- och branschorganisationen Almega Städföretagen samt de fackliga organisationerna Fastighets och Kommunal. 

– Städtjänst Westlund är väl värda priset Årets Städföretag 2024. Företaget är ett tydligt exempel på vad ett gott ledarskap kan göra för branschen. Priset har skapats just för att visa på att det finns många seriösa företag som värnar om sina anställda, och sätter kvalitet högst på listan, det säger Emma Unevik, jurymedlem i Årets Städföretag, samt ordförande i Almega Städföretagen.

Samtliga tre finalister – Serviceföretaget Pima, Städtjänst Westlund och Vardagsfrid – har uppfyllt kriterierna och driver sina verksamheter med stort engagemang för att lyfta branschen som helhet. Vinnaren presenterades på Stora Städbranschdagen i Stockholm den 8 oktober.

Om priset
Årets Städföretag måste vara ett Auktoriserat Serviceföretag. Det vill säga vara auktoriserat av parternas gemensamma auktorisationsnämnd. Juryn utser ett städföretag som på olika sätt utmärkt sig som ett stort föredöme i branschen.

Juryn gör en helhetsbedömning där följande kriterier har särskild betydelse:

• Arbetsmiljöarbetet
• Miljöarbetet
• Kvalitet och kompetensutveckling av personalen, exempelvis genom SRY:s yrkesbevis
• Välordnad och god ekonomi
• Goda fackliga relationer, god personalpolitik samt ordning och reda arbetsrättsligt

Tidigare vinnare är Kundpartner Syd (2023), 50-femme (2022), Småländska Städ (2021), dedikerades till alla Sveriges städare (2020), Sesab Service (2019) och Norrlands Miljövård (2018). Vinnaren prisas på den årliga Stora Städbranschdagen.

För mer information, kontakta gärna:

Michelle Jacobsson, kommunikatör, Almega Serviceföretagen
Telefon: 08-762 69 74, michelle.jacobsson@almega.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Vinnarna tillsammans med juryn: Lennart Mauritzon, Förbundsordförande, Fastighets, Mario Gavran, ombudsman, Kommunal på vänster sida och Jörgen Lindqvist, ISS, Emma Unevik, Almega Städföretagens ordförande på höger sida.
Vinnarna tillsammans med juryn: Lennart Mauritzon, Förbundsordförande, Fastighets, Mario Gavran, ombudsman, Kommunal på vänster sida och Jörgen Lindqvist, ISS, Emma Unevik, Almega Städföretagens ordförande på höger sida.
Fotograf: Helene Grynfarb
Ladda ned bild

Länkar

VI ÄR ALMEGA STÄD­FÖRETAGEN ÄR ARBETSGIVAR- OCH BRANSCH­ORGANISATIONEN FÖR SVERIGES STÄD- OCH FÖNSTERPUTS­FÖRETAG. VI HAR CIRKA 850 MEDLEMS­FÖRETAG SOM TILLSAMMANS HAR ÖVER 40 000 ANSTÄLLDA. DET GÖR ATT VI REPRESENTERAR ÖVER 70 PROCENT AV STÄD­BRANSCHEN. AV DESSA ÄR 140 FÖRETAG AUKTORISERADE MED 34 000 ÅRSANSTÄLLDA.

Följ Serviceföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Serviceföretagen

En enig nämnd fråntar auktorisationen från städföretaget Kleni AB13.12.2024 05:01:00 CET | Pressmeddelande

Auktorisationen är skapad för att stärka städ- och servicebranschen och lyfta fram seriösa företag. Det ska vara en trygghet för kunder, företag och medarbetare. Kriterierna är framtagna i samverkan mellan Almega Serviceföretagen, Fastighets och Kommunal. Auktorisationsnämnden, som utgörs av representanter från arbetsgivarorganisationen, fackförbunden och en opartisk ordförande, har valt att frånta Kleni AB auktorisationen då företaget inte längre lever upp till kriterierna. –Det är både bekymmersamt och sorgligt att företaget valt att agera i strid med Auktorisationens kriterier. Det drabbar deras personal, deras kunder och branschen i stort. Vi är fortsatt övertygade om att vår auktorisation är viktig för att stävja denna typ av beteende. Det är hårda krav för att få vara auktoriserad, säger Thomas Kolbe som är nämndens opartiska ordförande. –Redan innan det medialt kom fram att Kleni AB jobbar på ett sätt som inte är förenligt med auktorisationen påbörjade vi en fördjupad granskning

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye