Svensk Dagligvaruhandel

Dagligvaruhandeln utvecklades positivt även i september

Dela

Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 2,4 procent under september 2024, jämfört med samma månad 2023, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.

Dagligvaruindex
Dagligvaruindex

Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker på årstakt uppgick i september till 2,1 procent enligt SCB:s Konsumentprisindex. Det gör att den prisjusterade försäljningsutvecklingen i dagligvaruhandeln kan estimeras till 0,3 procent. Kalendereffekten för september beräknas till -1,6 procent, vilket beror på att månaden innehöll två helgdagar färre i år än i fjol. Justerat för både inflation och kalenderkorrigering estimeras försäljningsutvecklingen under månaden till 1,9 procent.  

 - Prisutvecklingstakten för livsmedel börjar stabiliseras på en lägre nivå, men prisnivån i sig är fortsatt betydligt högre än före perioden med hög inflation, till följd av att kostnadsnivåerna i hela livsmedelskedjan är på betydligt högre nivåer. Det kommer att dröja innan hushållens köpkraft återhämtar sig, men försäljningsutvecklingen tyder på att man börjat anpassat sig till den nya situationen, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.

Försäljningsutvecklingen i butik uppgick i september till 2,2 procent jämfört med samma månad i fjol. Försäljningen i e-handeln ökade under månaden med 5,7 procent. Hemleverans ökade med 5,2 procent och upphämtning i butik ökade med 6,5 procent. E-handelns andel av dagligvaruförsäljningen uppgick i september till 4,4 procent.

 - E-handelsförsäljningen ökade under det tredje kvartalet och har därmed uppvisat tillväxt fyra kvartal i rad. Hittills i år uppgår e-handelsandelen till 4,1 procent av den totala försäljningen, vilket är i paritet med 2023, avslutar Karin Brynell. 

Den totala försäljningsutvecklingen under årets tredje kvartal uppgick till 3,6 procent, jämfört med samma kvartal föregående år. Försäljningsutvecklingen ökade med 3,5 procent i fysisk butik och med 7,5 procent i e-handeln.

Kalendereffekten beräknas till -0,1 procent för det tredje kvartalet och den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen uppgick därmed till 3,7 procent.

Q3 2024

September 2024

Total försäljning

3,6%

2,4%

Butiksförsäljning

3,5%

2,2%

E-handelsförsäljning

7,5%

5,7%

E-handel med hemleverans

4,6%

5,2%

E-handel med upphämtning i butik

11,4%

6,5%

E-handelsandel

3,7%

4,4%

Försäljningsutveckling jämfört med samma period föregående år.

Dagligvaruindex för oktober publiceras 15 november.

Idag, onsdag den 16 oktober, anordnar Svensk Dagligvaruhandel ett webbinarium kl. 08.00 – Hur förändrat är konsumenternas köpbeteende?  Följ sändningen här

För ytterligare frågor kontakta:

Karin Brynell, vd Svensk Dagligvaruhandel, 070-975 80 85
Cecilia Anneling, kommunikationschef Svensk Dagligvaruhandel, 070-840 52 63

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Länkar

Dagligvaruindex är en månatlig rapport från Svensk Dagligvaruhandel som redovisar en stor del av den renodlade dagligvaruhandelns försäljningsutveckling i fysisk butik och på nätet. Rapporten tas fram i samarbete med HUI Research som ansvarar för statistikinsamling och kvalitetssäkring av data.

Följ Svensk Dagligvaruhandel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Dagligvaruhandel

Julmusten är julens raket – försäljningen ökar med 585 procent på en vecka19.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande

Julen är årets mest intensiva period för dagligvaruhandeln i Sverige. Under veckan före jul ökar hushållens inköp med omkring 30 procent jämfört med en normal vecka – ett tydligt avsteg från handelns annars jämna försäljningsmönster. Samtidigt skjuter efterfrågan på flera julklassiker i höjden med flera hundra procent, och vissa kategorier uppvisar stora regionala skillnader. Det visar Svensk Dagligvaruhandels Julrapport 2025.

Fakta om maten: När varje minut räknas – hur dagligvaruhandeln förenklar konsumenternas vardag17.12.2025 10:28:21 CET | Pressmeddelande

I en vardag där tid är en bristvara spelar sättet vi handlar mat på en allt större roll. I en ny rapport visar Svensk Dagligvaruhandel hur långsiktiga satsningar på effektivare butiker, logistik och digitala lösningar har gjort det enklare och snabbare för konsumenterna att handla – samtidigt som handeln har kunnat använda sina resurser mer effektivt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye