LRF kommenterar EU-kommissionens godkännande av den svenska skattebefrielsen för biogas
23.10.2024 14:23:40 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
EU-kommissionen meddelar idag att den svenska skattebefrielsen följer EU:s regler för statligt stöd. ”Det är ett oerhört glädjande besked som idag kommer från EU-kommissionen. LRF’s ståndpunkt har hela tiden varit att skattebefrielsen ska kvarstå eftersom den spelar stor roll för övergången till förnybart både i lantbruket och samhället i stort.” Säger Palle Borgström, förbundsordförande för Lantbrukarnas Riksförbund.

EU-kommissionen inledde tidigare i år en fördjupad granskning av den svenska skattebefrielsen för biogas och biogasol. Granskningen genomfördes för att bedöma om två svenska fall av skattebefrielser, som används för uppvärmning eller som motorbränsle, är förenliga med EU’s statsstödsregler. När granskningen inleddes gav Sverige och andra intressenter synpunkter som inlämnades in till kommissionen. LRF lämnade även ett öppet brev till ansvariga ministrar i april för att belysa de negativa konsekvenserna som borttagandet av skattebefrielsen ger.
EU-kommissionens fördjupade granskning fastslår nu att skattebefrielsen är förenlig med EU’s statsstödsregler och riktlinjer. Cirka 700 företag, inkluderande småföretagare, industrier och regionala kollektivtrafikmyndigheter har nu undgått att behöva betala tillbaka retroaktivt dryga 3 miljarder kronor.
”Det är orimligt att biogas ska beskattas på samma sätt som fossil gas. Signalerna som detta besked ger till marknaden är därför positiva och kommer att leda till goda följdeffekter. Näringslivets men även konsumenters önskan om tydliga och långsiktiga inriktningar, som pekar mot ökad användning av hållbara och trygga bränslen, är viktiga för den gröna omställningen." Säger Palle Borgström, förbundsordförande för Lantbrukarnas Riksförbund.
Läs mer om lantbruket och biogasproduktion här: Biogasproduktion inom lantbruket
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
LRF: Nu behöver besked om lantbruket komma snabbt13.5.2026 12:19:30 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade idag delar av ett krispaket med fokus på sänkt drivmedelsskatt för hushållen. LRF uppfattar signalerna som att fler delar är på väg och att åtgärder för jordbruket ingår i det fortsatta arbetet, även om de inte presenterades idag.
LRF har skickat begäran till regeringen: “Det vi inte odlar nu kan inte bli mat nästa år”7.5.2026 09:38:57 CEST | Pressmeddelande
De ökande energipriserna kombinerat med stor osäkerhet gör att svensk ekonomi tappar fart och regeringen sänker tillväxtprognosen. Denna utveckling drabbar svenskt lantbruk hårt och det befinner sig i ett mycket pressat läge. LRF har nu skickat in en hemställan till regeringen med krav på skyndsamma krisstöd för att möta de kraftigt ökade kostnaderna för diesel och mineralgödsel.
Efter möte med statsministern – LRF: Regeringen förstår allvaret, men åtgärder krävs nu28.4.2026 09:25:22 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig i ett mycket pressat läge och LRF kräver krisstöd. Under måndagen träffade LRF:s förbundsordförande Palle Borgström statsminister Ulf Kristersson och finansminister Elisabeth Svantesson för att diskutera den akuta situationen för svensk livsmedelsförsörjning.
Kriget drabbar redan svensk matproduktion - LRF kräver krisstöd23.4.2026 16:18:00 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig redan nu i ett ekonomiskt pressat läge. Den eskalerande konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet driver upp priserna på energi och insatsvaror i snabb takt. Samtidigt slår redan höga kostnader och långvarigt låg lönsamhet hårt mot svenska bönder. Situationen är nu så allvarlig att svensk livsmedelsproduktion är direkt hotad.
Trippelsmocka mot svenskt lantbruk - politiken avgör hur djup matkrisen blir22.4.2026 10:54:07 CEST | Pressmeddelande
Svenskt lantbruk befinner sig i ett extremt pressat läge. På bara några veckor har kraftigt stigande kostnader för diesel och gödsel, i kombination med rekordlåga grundvattennivåer i delar av landet, skapat en akut kris för svensk matproduktion. Läget är så allvarligt att politiska beslut nu kan avgöra hur djup krisen blir och om svenska konsumenter även fortsatt ska kunna köpa svensk mat till rimligt pris.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum