SBAB expanderar - rekryterar 120 nya medarbetare i Karlstad
SBAB Bank fortsätter att växa och tillkännager nu en omfattande expansionsplan för sitt kontor i Karlstad. Ungefär 120 personer ska anställas under detta år, och kommande tre. Fokus ligger på att rekrytera bolånespecialister till Kundservice och utvecklare inom Tech. Möjligheterna att hitta rätt kompetens bedöms som lovande, tack vare en attraktiv arbetsmarknad i regionen och ett starkt samarbete med Karlstads universitet.

SBAB är en av Karlstads största arbetsgivare. Sedan 2017 har antalet anställda vuxit betydligt, från drygt 250 till omkring 450 idag. I Karlstad finns bland annat SBAB:s Kundservice som hjälper kunder med alltifrån bolån till sparande. Här finns också en växande skara av utvecklare inom Tech. Anledningarna till att SBAB valt att förlägga en del av verksamheten inom Tech och utveckling i Karlstad beror bland annat på närheten till kärnverksamheten.
– Efter en period av låg aktivitet på bostadsmarknaden hanterar vi nu allt fler lånelöften och bolåneärenden. Med sjunkande räntor, minskad osäkerhet och stigande reallöner framåt ser vi bättre förutsättningar för ökad aktivitet på bostadsmarknaden, säger Kristina Frid, operativ chef för Affärsområde Privat.
Ungefär 120 personer ska anställas under 2024-2027, varav cirka 90 personer är utökningar och övriga är ersättningsrekryteringar. Störst är rekryteringsbehovet av bolånespecialister till Kundservice och utvecklare inom Tech vilket speglar bankens satsning på kundnöjdhet och digital innovation. Rekryteringsoffensiven är en central del i SBAB strategi för att stärka sin position på marknaden. Under perioden augusti 2023 till augusti 2024 tog banken 25 procent av tillväxten på bolånemarknaden.
– Trots en tuff marknad har vi lyckats öka våra bolåne- och inlåningsvolymer och marknadsandelar. SBAB har ambitiösa tillväxtmål och vår vision är att förverkliga framtidens boende och bostäder. Vi har ett starkt varumärke, transparent prissättning och god service som attraherar allt fler kunder vilket är jättekul, säger Kristina Frid.
SBAB har etablerat sig som en trygg och stabil arbetsgivare med gott renommé i Karlstad. Banken har också ett nära samarbete med Karlstad Universitet, vilket har resulterat i många framgångsrika rekryteringar under årens lopp och många studenter som arbetar extra hos SBAB under sin studietid.
– Många söker sig till oss för att vi har en stark värderingsdriven företagskultur. SBAB är en relativt liten bank med korta beslutsvägar, där medarbetarna har stort ansvar och goda utvecklingsmöjligheter. Det finns en genuin vilja att utvecklas för att ligga i framkant i branschen och kulturen genomsyras av nytänkande, tempo och ett starkt samarbete. Hos oss är alla lagspelare, säger Kristina Frid.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seKristina FridOperativ chef Affärsområde PrivatSBAB
Tel:070-572 25 90kristina.frid@sbab.seBilder

Dokument
Om SBAB
SBAB Bank AB (publ) är en statligt ägd bank som erbjuder lån, sparande och andra tjänster som bidrar till bättre boende och boendeekonomi för privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. Banken finansierar cirka 10 procent av allt boende samt var sjätte nybyggd lägenhet i Sverige. SBAB har kontor i Karlstad, Stockholm, Göteborg och Malmö med drygt 1000 anställda varav 450 personer jobbar på Karlstadkontoret. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
7 av 10 oroar sig för elkostnaderna – trots regeringens högkostnadsskydd12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots prognoser om mer normala elpriser och regeringens utlovade högkostnadsskydd är en majoritet av landets bostadsägare oroliga för höga elkostnader i vinter, enligt SBAB:s undersökning Boägartempen. Efter de senaste årens stora höjningar av avgifterna för till exempel fjärrvärme, elnät och VA utgör även de en ekonomisk oro för majoriteten av landets bostadsägare.
Bostadsägarna mot strömmen – förväntningarna på bostadspriserna faller tillbaka något11.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 42 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 41 procent tror på stillastående priser. Främsta skälen till en prisuppgång, bland de som tror på en sådan, anges vara hög efterfrågan närmast följt av minskade krav på bankernas kreditgivning som höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav. Nästan lika många anger sjunkande räntor som skäl. Bland det fåtal som i stället tror på fallande bostadspriser anges ett svagt efterfrågetryck och högre bolåneräntor som huvudskäl för detta. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 1,6 procent högre om ett år och 4,4 procent högre om 3 år, båda marginellt lägre jämfört med mätningen föregående kvartal.
Normal temperatur på bostadsmarknaden i Stockholms och Göteborgs innerstäder8.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i november – och för både lägenheter och hus. För lägenheter bidrog ett minskat utbud och färre återpublicerade annonser (sett i förhållande till sina historiska genomsnitt) mest till detta - för villor också med tillägg för stigande budpremier. I Stockholms och Göteborgs innerstäder är temperaturen normal. I Malmös innerstad sjönk dock temperaturen tillbaka något under november.
Trots lägre inflation och räntor lutar det åt sju svåra år för bostadsbyggandet4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under årets tredje kvartal var det, i genomsnitt, balans mellan potentiell efterfrågan och utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. Trenden går dock mot underskott och bostadsrätter tangerar nästan gränsen mot underskott. För villor har gränsen redan passerats. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande inkomster. Det har dock ännu inte gjort något större avtryck i den faktiska försäljningen. Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden är en förklaring.
Fallande bostadspriser i november – men med positiv trend2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Bostadspriserna sjönk med 0,5 procent i november i Sverige som helhet. Lägenhetspriserna sjönk med 0,9 procent, men bara i tre av sex regioner. Villapriserna sjönk med 0,3 procent och i fem av sex regioner. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar sammantaget mot stigande priser på både lägenheter och villor i november i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum