IBF Youth World Cup i bowling arrangeras i Helsingborg i juni 2025
Den 17-21 juni 2025 kommer IBF Youth World Cup att arrangeras i Helsingborg. Tre år efter U21-VM så spelas återigen ett internationellt bowlingmästerskap på hemmaplan.
– Det ska bli jätteroligt med ytterligare ett internationellt mästerskap i Sverige, säger Helena Sundqvist, ordförande i Svenska Bowlingförbundet.

I juni 2022 arrangerades U21-VM i Helsingborg. Nu står det klart att ytterligare ett internationellt U21-mästerskap väntar i staden då IBF Youth World Cup spelas i Olympia Bowling den 17-21 juni 2025. Youth World Cup är ett individuellt mästerskap och singel är enda distansen på tävlingsprogrammet.
Huvudarrangör för Youth World Cup är Svenska Bowlingförbundet som i samarbete med Internationella Bowlingförbundet (IBF) och Olympia Bowling i Helsingborg arrangerar mästerskapet.
– Det är väldigt roligt att vi får ytterligare ett internationellt mästerskap till Sverige och det är ett kvitto på att U21-VM 2022 blev lyckat. Olympia Bowling har god erfarenhet av att arrangera stora tävlingar och har gjort det på ett proffsigt sätt flera gånger tidigare, säger Helena Sundqvist, ordförande i Svenska Bowlingförbundet.
Den nyss nytillträdde ordföranden i Svenska Bowlingförbundet menar att det är positivt för svensk bowling med ett mästerskap på hemmaplan igen.
– Det här är en väldigt fin möjlighet att få se världsbowling. Jag hoppas att många tar chansen och kommer och kollar i Helsingborg. Vi har fina minnen från U21-VM där Sverige nådde fantastiska framgångar, säger Helena Sundqvist.
Vid U21-VM på hemmaplan 2022 tog Sverige totalt sex medaljer, varav två guld genom Carl Eklund i singel och Eklund tillsammans med Robin Ilhammar i dubbel. Framgångarna har därefter fortsatt för det svenska U21-landslaget. I januari 2024 vann Robin Ilhammar guld i singel i Youth World Cup som spelades i Lima, Peru. Nora Johansson nådde en kvartsfinalplats i mästerskapet. Vid U21-VM i Incheon, Sydkorea, i juli 2024 tog Sverige tre medaljer, varav guld i dubbel genom Nora Johansson och Maja Engberg.
Det praktiska genomförandet av Youth World Cup i Helsingborg ansvarar Olympia Bowling för tillsammans med klubbarna Spader Dam och IS Göta. Patrick Backe som driver Olympia Bowling ser fram emot mästerskapet.
– Det är väldigt kul att vi får möjlighet att arrangera ett internationellt mästerskap igen. Jag hoppas att många ungdomar kommer att inspireras och att fler upptäcker vår sport, säger Patrick Backe som är tacksam över samarbetet med Helsingborg Stad via Helsingborgs Convention & Event Bureau.
– Det betyder väldigt mycket att vi har Helsingborgs Convention & Event Bureau med oss i detta arrangemang. Vi har haft ett fint samarbete med dem i flera år vid våra tävlingar och Youth World Cup kommer att locka många besökare till Helsingborg, säger Patrick Backe.
– Vi i Helsingborg är jätteglada att få välkomna Youth World Cup i bowling till vår stad. Genom vårt fina samarbete med Olympia Bowling och Svenska Bowlingförbundet har vi givits möjlighet att stå värdstad för ett stort antal tävlingar inom bowlingen och vi hoppas att det skall bli många fler under de kommande åren, säger Henrik Gidlund, chef för Helsingborg Convention & Event Bureau.
Michael Seymour, VD för Internationella Bowlingförbundet, är förväntansfull inför mästerskapet.
– Sett till hur framgångsrikt arrangemanget av U21-VM 2022 blev så känns det helt perfekt att IBF Youth World Cup också genomförs i Helsingborg. Sverige har en väldigt fin bowlingtradition och det här arrangemanget kommer att stärka svensk bowling än mer, säger Michael Seymour.
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seHelena SundqvistOrdförande Svenska Bowlingförbundet
Tel:0702124231helena.sundqvist@swebowl.sePeter HodorGeneralsekreterare Svenska Bowlingförbundet
Tel:070 930 69 84peter.hodor@swebowl.seHenrik GidlundChef Helsingborg Convention & Event Bureau
Tel:0722 368 506henrik.gidlund@helsingborg.sePatrick BackeOlympia Bowling
Tel:0706892414patrick@olympiabowling.seBilder



Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
VM-medaljörer med när Moelven Open avgörs i helgen12.12.2025 17:53:25 CET | Pressmeddelande
I helgen avgörs Moelven Open som är den fjärde deltävlingen i herrarnas SM-tour. Bland annat intar flera färska VM-medaljörer banorna i Kristinehamn. – Riktigt kul att vi har flera världsstjärnor med, säger Tobias Eriksson som driver Kristinehamns Bowling.
Svensk succé vid bowling-VM - avslutade med dubbla guld6.12.2025 11:05:24 CET | Pressmeddelande
Två VM-guld och ett silver för Sverige blev det igår på sista dagen av bowling-VM. James Blomgren vann det individuella guldet i All Events och Sverige tog som lag hem VM-guldet i All Events på herrsidan. Blågult tar totat sex medaljer vid mästerskapet i Hongkong, varav tre guld. – Det är bitterljuvt. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.
VM-silver för Sverige i 5-manna - dubbla guld i All Events5.12.2025 13:29:33 CET | Pressmeddelande
Två guld och ett silver för Sverige på VM:s sista dag. I 5-manna blev det finalförlust mot Frankrike. Men blågult vann som lag VM-guld i All Events och James Blomgren tog hem det individuella All Events-guldet. – Det är bitterljuvt nu. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.
Sverige är i VM-final i 5-manna5.12.2025 07:36:58 CET | Pressmeddelande
Sverige är klart för final i 5-manna i bowling-VM. De vänder i semifinalen mot Sydkorea och vinner med 2-1. I finalen ställs de mot Frankrike med start ca kl 08.00 svensk tid.
James Blomgren, Joachim Karlsson Rosén och Pontus Andersson vinner VM-guld i 3-manna4.12.2025 12:54:50 CET | Pressmeddelande
James Blomgren, Joachim Karlsson Rosén och Pontus Andersson vinner guld i 3-manna vid bowling-VM i Hongkong. Svensktrion vänder ett underläge i finalen och besegrar Danmark med 2-1. – Helt fantastiskt, säger Pontus Andersson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum