SBAB Bank

Litet intresse av att binda räntan bland SBAB:s kunder men större på marknaden i stort

30.10.2024 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Även om det fanns en del som talade för att de lite längre marknadsräntorna i stort sett hade bottnat i september var intresset för att binda räntan svalt samma månad bland SBAB:s kunder. 97 procent av SBAB:s nya bolånekunder valde rörlig ränta på bolånet. Det är en marginell nedgång jämfört med i juni (98 %). Endast 1 procent valde att binda hela lånet medan en lika stor andel valde en mix av rörlig och bunden ränta. Bilden var likadan för villaägare som för bostadsrättsinnehavare. På bolånemarknaden i stort gick andelen nya bolånekunder som valde att binda räntan däremot upp tydligt i september, även om en tydlig majoritet – 8 av 10 – även där valde rörlig ränta.

– Stora skillnader mellan list- och snitträntor kan göra det svårt för många bolånekunder att förstå vilken ränta man kan förvänta sig och om den rabatt man erbjuds är tillräckligt bra. Det gör det också svårt att fatta välgrundade beslut om räntebindningstid. Det är viktigt att man som bolånekund är uppmärksam på allt detta och i synnerhet på att de rabatter man erbjuds ofta har ett ”bäst före datum”, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
– Stora skillnader mellan list- och snitträntor kan göra det svårt för många bolånekunder att förstå vilken ränta man kan förvänta sig och om den rabatt man erbjuds är tillräckligt bra. Det gör det också svårt att fatta välgrundade beslut om räntebindningstid. Det är viktigt att man som bolånekund är uppmärksam på allt detta och i synnerhet på att de rabatter man erbjuds ofta har ett ”bäst före datum”, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

Svalt intresse bland SBAB:s nya bolånekunder att välja bunden ränta …

I september valde 97 procent av SBAB:s nya bolånekunder rörlig ränta på bolånet (se diagram 1). Det är en nästan lika hög nivå som i juni då motsvarande andel låg på 98 procent. Endast 1 procent valde att binda hela lånet medan en lika stor andel valde en mix av rörlig och bunden ränta (se diagram 1).  Valet av räntebindningstid ser likadant ut bland villaägare och bostadsrättsinnehavare (se diagram 1).

– Historiskt sett har det, i genomsnitt över tiden, visat sig vara mer förmånligt att välja rörlig ränta jämfört med att binda räntan. Sett i det ljuset är det inte förvånande att så många av SBAB:s nya kunder väljer rörlig ränta, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

… men uppgång på marknaden i stort

På bolånemarknaden i stort gick andelen nya bolånekunder som valde att binda räntan upp tydligt i september (se diagram 2). Mätt utifrån snitträntorna på hela bolånemarknaden syntes en tydlig nedgång i räntan på bindningstider över 3 månader i september (se diagram 3), vilket kan bidra till att förklara detta. Därefter har dessa räntor stigit och förväntas fortsätta att göra det i SBAB prognos (se diagram 3). Det är dock alltjämt en tydlig majoritet – 8 av 10 – som väljer rörlig ränta på hela bolånemarknaden.

– Sett till hela bolånemarknaden är det uppenbart att en del nya bolånekunder passade på att binda räntan i samband med räntedippen på vissa bindningstider i september, samtidigt som en mycket stor majoritet fortfarande valde rörlig ränta, säger Robert Boije.

null

Binda eller inte binda räntan – det är frågan

Ett sätt att bilda sig en uppfattning om vad som kan vara en väl avvägd räntebindningstid är att titta på prognoser över räntor med olika bindningstider. När SBAB gjorde den senaste prognosen den 17 oktober bedömdes det vara billigare att välja rörlig ränta framför 1 och 2 års bindningstid, medan den omvända gällde för längre bindningstider. Skillnaderna bedömdes dock över lag vara relativt små, med undantag för skillnaden mellan rörlig och 1 års bindningstid (se diagram 4). 

– Givet vår senaste prognos kommer det i november vara billigast att välja rörlig ränta sett till den förväntade räntekostnaden framöver jämfört med att binda räntan på framför allt 1 år men även 2 år. Det omvända gäller för längre bindningstider, även om skillnaderna är små. Mot bakgrund av detta och att alla prognoser är osäkra – i synnerhet nu sett till det skakiga omvärldsläget – är det andra överväganden som bör väga tungt i räntebindningsbeslutet. Några exempel är vilka marginaler man har i sin ekonomi, hur länge man planerar att bo kvar i sin bostad och hur viktigt det är att på förhand veta den exakta räntekostnaden varje månad för en viss tid framöver, säger Robert Boije.

Stora skillnader mellan list- och snitträntor kan göra det svårt att välja räntebindningstid

Differensen mellan bankernas list- och snitträntor har ökat trendmässigt (se diagram 5). Den skiljer sig dock åt för olika räntebindningstider. Sedan 2017 har differensen blivit betydligt större för lån till rörlig ränta och ligger nu på över en procentenhet. Differenserna för de längre bindningstiderna såg en tydlig topp vid mitten av 2022, föll tillbaka under större delen av 2023 men hoppade upp mot slutet av året och har varit relativt sett höga i år. De ligger nu på 0,5–0,6 procentenheter. Uppgången skulle kunna förklaras av att listräntorna inte justerats ned i samma takt som räntorna på bostadsobligationer fallit och att förhandlingsutrymmet har ökat hos de banker som tillämpar en räntesättningsmodell med förhandlade räntor. 

– Stora skillnader mellan list- och snitträntor kan göra det svårt för många bolånekunder att förstå vilken ränta man kan förvänta sig och om den rabatt man erbjuds är tillräckligt bra. Det gör det också svårt att fatta välgrundade beslut om räntebindningstid. Det är viktigt att man som bolånekund är uppmärksam på allt detta och i synnerhet på att de rabatter man erbjuds ofta har ett ”bäst före datum”, säger Robert Boije.

Samtliga diagram återfinns i bifogat pressmeddelande (pdf). 

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 295 000 och 669 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 september 2024). Antal medarbetare (FTE) är 1 033. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Måttfulla prisförväntningar hos bostadsägarna28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 52 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 32 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 2,0 procent högre om ett år och 4,6 procent högre om 3 år. Det kan jämföras med 1,9 respektive 4,7 vid mätningen föregående kvartal.

Riksbankens stopp på guidning om styrräntan tydligt kvitto på osäkerheten21.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Om inte inflationsutfallet för maj visar sig ligga tydligt över inflationsmålet eller inflationsförväntningarna drar i väg uppåt, finns inget skäl för Riksbanken att höja styrräntan vid nästa beslutsmöte i juni. Under förutsättning att Hormuzsundet öppnar i närtid, finns gott hopp om oförändrad styrränta och att den rörliga bolåneräntan ligger kvar på ungefär nuvarande nivå hela året. De lite längre bundna räntorna väntas däremot gå upp med ett par tiondelars procentenhet under samma period. Med reservation för att den skakiga omvärldsbilden gör prognosen osäker, förefaller det vara billigast att välja rörlig ränta. Samtidigt ser kostnaden för att gardera sig mot risken för stigande räntor ut att vara relativt låg för i synnerhet bindningstider på 1–3 år.

Stigande temperatur på husmarknaden – men inte för lägenheter11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i april. Ökningen drevs dock uteslutande av husmarknaden. Trots en relativt stor uppgång i antalet sålda ettor, troligen till följd av de nya bolånereglerna, ligger temperaturen alltjämt lågt för dem jämfört med större lägenheter.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye