Young Royals-kostymer doneras för att stötta flickors rättigheter
Netflix-serien Young Royals har gjort stor succé både i Sverige och internationellt, med miljontals fans världen över. Efter att den tredje och sista säsongen nu sänts, har Netflix valt att skänka utvalda kostymer till barnrättsorganisationen Plan International som en del av en insamling där alla bidrag går till arbete att stärka flickors rättigheter i världen.

– Det känns fantastiskt att Young Royals kostymer kan göra skillnad för flickor, så att de får möjlighet att göra sina egna val, bestämma över sin kropp och sin framtid. Jag hoppas att alla som älskar serien vill vara med och stötta Plans viktiga arbete för världens flickor, säger Nikita Uggla.
Genom att delta i insamlingen har man möjlighet att vinna unika kostymer från serien. Kostymerna är original från tv-produktionen och har burits av skådespelarna Nikita Uggla och Frida Argento i sina rollkaraktärer – Felicie och Sara.
Alla bidrag gör skillnad
Jämställdheten i världen backar. Flickor och kvinnor förlorar rätten till sina egna kroppar, tystas och tvingas in i förlegade könsroller. Därför är det viktigare än någonsin att fler står upp för flickors rättigheter. Som en av världens största barnrättsorganisationer kämpar Plan International för att alla barn och unga, även flickor, ska få vara just barn. De arbetar med att förhindra diskriminering i alla dess former så att barn ska få växa upp i trygghet och gå i skolan.
– Young Royals utmanar normer kring sexualitet och stereotyper och lyfter många aspekter kring människors lika värde. Därför är vi glada och tacksamma att kostymerna nu lämnats vidare till oss för att göra skillnad. Att bidra till vår insamling innebär inte bara att ta ställning och stå upp för alla barn och ungas lika värde, utan också att agera för jämställdhet, säger Nathalie Piehl, avdelningschef för insamling och kommunikation på Plan International Sverige.
Ett bidrag till insamlingen hjälper Plan International att:
- stoppa barnäktenskap, våld och könsstympning.
- utbilda barn och unga om deras sexuella och reproduktiva rättigheter.
- ge fler barn möjlighet att gå i skolan och bestämma över sin framtid.
Alla som swishar en gåva har möjlighet att vinna en av de två kostymuppsättningarna från serien, som finns i storlek 38 och 40 och består av: kavaj med Hillerska-emblemet, plisserad kjol, slips och kostymbyxor. Dessutom finns en överraskning för den som bidrar med det största beloppet! Kostymerna skickas ut i befintligt skick tillsammans med en personlig hälsning från skådespelarna Nikita Uggla och Frida Argento.
Insamlingen pågår mellan den 8 november till den 1 december.
Nyckelord
Kontakter
Sara von GegerfeltPR-ansvarig Plan International Sverige
Tel:079-0610356sara.von.gegerfelt@plansverige.orgBilder





Länkar
Plan International Sverige är en del av den globala barnrättsorganisationen Plan International med verksamhet i 80 länder. Vi arbetar för att stärka barns rättigheter och säkerställa att flickors lika villkor respekteras. Plan International är partipolitiskt och religiöst oberoende och allt vårt arbete utgår från FN:s barnkonvention.

Följ Plan International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Plan International Sverige
Jim Gottfridsson startar insamling för barnsäkra platser i samband med Handbolls-VM16.1.2025 13:51:40 CET | Pressmeddelande
När Handbolls-VM 2025 drar igång har landslagets storstjärna Jim "Gotte" Gottfridsson valt att starta en insamling i samarbete med barnrättsorganisationen Plan International. Syftet med insamlingen är att samla in pengar för att driva fler trygga platser för barn på flykt.
Här är vinnarna av Skolutmaningen 2024 BarnsäkraNätet16.1.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Initiativet lanserades av barnrättsorganisationen Plan International och Telenor Sverige med syftet att främja barns trygghet på nätet. Totalt deltog 50 klasser från mellan- och högstadiet. Genom kreativa och tankeväckande filmer riktade till vuxna ville eleverna öka förståelsen för barns vardag online och uppmuntra till bättre samtal om livet på nätet.
Jim Gottfridsson barnsäkrar världen med Plan International5.11.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Handbollslandslagets storstjärna Jim "Gotte" Gottfridsson är ny ambassadör för barnrättsorganisationen Plan International Sverige. Ett långsiktigt samarbete där Jim kommer att använda sin plattform för att lyfta fram Plan Internationals arbete för barns rättigheter och flickors lika villkor, både på och utanför idrottsplanen.
Sistjejer och Faysa Idle prisas på årets Flickaprisgala7.10.2024 17:45:33 CEST | Pressmeddelande
Sistjejer vinner Plan International Sveriges Flickapris 2024 för deras kamp för tvångsvårdade flickors rättigheter. Under samma prisceremoni delades även priset "Årets röst för flickor" ut för första gången. Priset delas ut i samarbete med Veckorevyn och tilldelas författaren och poeten Faysa Idle för hennes mod att lyfta flickor i Sveriges förorter.
Plan International och UNIQLO: Unik fotoutställning i Kungsträdgården uppmärksammar humanitära kriser17.9.2024 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med den Internationella fredsdagen den 21 september lanserar UNIQLO en unik fotoutställning i Kungsträdgården som skildrar det vardagliga livet för människor som drabbats av humanitära kriser, vilka får stöd av organisationerna Plan International, UNHCR och Rädda Barnen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum