Familjecentral öppnar i Hagalund våren 2026
Kommunstyrelsen har beslutat att godkänna en avsiktsförklaring om bildandet av en familjecentral i fastigheten ”Flaggskeppet” i Hagalund. I familjecentralen som planeras öppna våren 2026 kan barn och föräldrar få stöd, delta i aktiviteter och bygga sociala nätverk. Satsningen sker i samarbete med Region Stockholm.
– Familjecentralen kommer att vara ett värdefullt tillskott för att stärka stödet till barn och föräldrar i Solna. Genom samlade insatser från flera instanser, skapar vi en tryggare uppväxtmiljö för barnen, säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna stad.
På ett och samma ställe – i fastigheten ”Flaggskeppet” ska barnmorskemottagning, barnhälsovård, öppen förskola och förebyggande socialtjänst finnas tillgängliga. Syftet är att skapa en trygg plats för familjer, där kommunens och regionens resurser samverkar för att förebygga psykiska och fysiska problem i ett tidigt skede.
Det övergripande och långsiktiga målet är att uppnå en god och jämlik hälsa hos blivande föräldrar, föräldrar, barn och andra viktiga vuxna runt barnet. För att nå målet ska familjecentralen arbeta med att erbjuda hälsofrämjande, förebyggande och anpassade insatser och aktiviteter utifrån individens behov. Detta för att skapa trygghet för barnet i tidig ålder.
Om Hagalundslyftet
Etableringen av en familjecentral i Hagalund är ett led i Hagalundslyftet som pågår sedan 2023. Målet är att Hagalund ska bli mer levande och tryggt. Den kommunala servicen ska byggas ut och arbetet innebär även stora satsningar på att förbättra stadsmiljön. Ett aktivt kulturliv är också en viktig del. Hagalundslyftet kommer att pågå under många år och här kan du läsa mer: https://www.solna.se/hagalund
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Ett tryggt, trivsamt och levande Bagartorp19.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Ett nytt centrum och omkring 250 hyresrätter ska byggas. Befintliga hus ska renoveras, ett nytt torg anläggas och gröna ytor samt förbättrade promenadvägar skapas. Bagartorp ska bli ett tryggt, trivsamt och levande bostadsområde.
Enklare att boka lokaler i Solna18.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Solna stad ska utöka möjligheten att hyra ut kommunala lokaler till föreningslivet. Under året har flera åtgärder vidtagits för att göra det lättare att boka lokaler i staden.
Nya bostäder i Bergshamra17.12.2024 10:01:00 CET | Pressmeddelande
I området sydost om Kraus Torg i Bergshamra ska det byggas upp till 150 nya lägenheter, LSS-bostäder, en förskola och en ny livsmedelsbutik. Projektet är en del av Solnas strategi för att utveckla Bergshamra med fler bostäder och ökad samhällsservice.
Här är årets företagare i Solna12.12.2024 15:15:00 CET | Pressmeddelande
Vinnaren av priset Årets företagare i Solna är korad. Priset delades ut på årets sista upplaga av Solna Frukostbricka. Samtidigt avslöjades vinnarna av Årets unga affärsidé och Årets CSR -pris.
Ny chef för barn- och utbildningsförvaltningen9.12.2024 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Maria Gyllenberg, idag tillförordnad chef för barn- och utbildningsförvaltningen, föreslås bli ny chef för förvaltningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum