Miljöjuristerna och Naturskyddsföreningen anmäler regeringen till EU för bristande klimatplan
7.11.2024 07:00:00 CET | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Sverige missar alla EU:s klimatmål. Därför skickar Miljöjuristerna och Naturskyddsföreningen idag in en anmälan av Sveriges nationella energi- och klimatplan till EU-kommissionen.
– När världen svämmar över svarar regeringen med att öka svenskarnas utsläpp. Det är ansvarslöst, men bryter också mot EU-lagstiftningen. Därför anmäler vi nu regeringens destruktiva politik till EU, säger Beatrice Rindevall, ordförande i Naturskyddsföreningen.
Miljöjuristerna och Naturskyddsföreningen fastslår att regeringen inte har svar på hur Sverige ska nå något av målen i den nationella energi- och klimatplan som alla EU-länder måste presentera. Det handlar om mål för minskade koldioxidutsläpp genom kolinlagring i skog och mark, utsläpp av växthusgaser (ESR), energieffektivisering och ökad andel förnybar energi. Enligt föreningarnas analys har regeringen inte heller i tillräcklig utsträckning låtit allmänheten delta vid framtagandet av planen.
– Sverige och andra rika EU-länder har höga utsläpp, både historiskt och nu, och har därför en juridisk skyldighet att vidta extra ambitiösa klimatåtgärder. EU:s klimatmål är lågt satta och otillräckliga utifrån ett rättviseperspektiv. Ändå lyckas inte Sverige leva upp till dem. Det är katastrofalt, säger Ida Edling från Miljöjuristerna.
– Regeringens klimatpolitik leder till att klimatutsläppen ökar i Sverige. Det syns tydligt i Sveriges klimat- och energiplan. Därför vill vi uppmärksamma EU-kommissionen på detta. Det är ett uppenbart brott mot EU-lagstiftningen, säger Beatrice Rindevall.
Föreningarna vänder sig nu till EU-kommissionen med en anmälan av den nationella energi- och klimatplanen där det framgår på vilka sätt planen strider mot EU-rättens krav. Kommissionen kommer med anledning av anmälan att se över om Sverige lever upp till EU-målen, som regeringen själv varit med och förhandlat fram under det svenska EU-ordförandeskapet. Om EU-kommissionen är enig om att planen strider mot EU-lagstiftning, och om Sverige inte rättar sig, kan EU-kommissionen inleda en rättsprocess mot Sverige i EU-domstolen. Fälls Sverige kan staten tvingas vidta korrigerande åtgärder och, om inte, riskera höga böter.
– Anmälan kan leda till att Sverige till slut börjar följa EU:s klimatlagstiftning. Det innebär både att minska utsläpp och att skydda mer skog och annan natur, säger Ida Edling.
Anmälan görs i samverkan med miljöorganisationer i andra medlemsstater som anmäler sina respektive regeringar.
För intervjuer med Naturskyddsföreningen, kontakta elin.williams@naturskyddsforeningen.se / 0705-595 78 09
För intervjuer med Miljöjuristerna, kontakta Ida Edling, miljojuristerna@proton.me / 0762060111
Miljöjuristerna är en förening av unga jurister och juriststudenter som erbjuder gratis juridisk rådgivning till olika miljöinitiativ och använder juridiken som ett verktyg för miljöskydd och planetär rättvisa.
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse med över 200 000 medlemmar, som sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Nyckelord
Kontakter
Elin WilliamsPressekreterare
Tel:0705 95 78 09elin.williams@naturskyddsforeningen.seFölj Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Var femte varg får skjutas i vinterns licensjakt - Naturskyddsföreningen kritisk15.10.2026 11:30:13 CEST | Pressmeddelande
I dag har länsstyrelserna i mellersta och södra rovdjursförvaltningsområdena meddelat sina licensjaktbeslut. Totalt ska 72 vargar få skjutas. Det innebär att vinterns licensjakt på varg kommer att bli den näst största någonsin, vilket sätter vargens långsiktiga överlevnad i Sverige på spel, hävdar Naturskyddsföreningen.
Naturtoppmöte: Globala mål nås inte13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trots dagens allvarliga naturkris med stora förluster av biologisk mångfald verkar inte världens länder vara på väg att nå något av de globala mål som finns för att rädda naturen. Även Sverige har långt kvar. Det visar den globala översynen inför FN:s 17:e naturtoppmöte, som i år hålls i Jerevan, Armenien. På mötet kommer den mest centrala frågan vara hur målen för att rädda den biologiska mångfalden ska kunna nås. Mötet hålls 19–30 oktober, och Naturskyddsföreningen är på plats från den 25 oktober.
Svenska storbanker ger nya miljarder till oljejakten i Arktis – trots EU:s motstånd9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SEB och Nordea har de senaste två åren gett 14 miljarder kronor i nya lån till oljebolag som expanderar i Arktis. Detta trots att EU motsätter sig ny olje- och gasutvinning i Arktis och vill se ett förbud. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen och Fair Finance Guide som presenteras idag.
Länge leve kläderna - nu drar Green Action Week i gång23.9.2026 09:54:36 CEST | Pressmeddelande
På lördag startar årets Green Action Week. I år har veckan temat Länge leve kläderna, då klädbytardagar och Lappa & Laga-träffar arrangeras runt om i hela landet.
De rödgröna har ett starkt mandat att agera för klimat och natur17.9.2026 13:40:21 CEST | Pressmeddelande
Naturskyddsföreningen kommenterar resultatet i riksdagsvalet. De rödgröna partierna har fått ett mycket starkt mandat från sina väljare att agera för klimat och natur. SVT:s vallokalsundersökning visar att väljarna i Socialdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet rankat klimatfrågan på plats 1–5 i valet av parti. Nu förväntas partierna agera för att driva på klimatomställningen och växla upp miljöarbetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum