30 tretåiga hackspettar landar på riksdagen
Tretåig hackspett är en vacker syn. Det tråkiga är att den sätter stop för att använda din arbetsplats. Om du är en av Sveriges 300 000 skogsägare. Därför skickar LRF 30 symboliska tretåiga hackspettar i ett försök att uppmärksamma Sveriges riksdag och riksdagspartiernas partiledare om att enskilda skogsägare ansvarar för en resurs som inte bara är en ekonomisk tillgång, utan också en viktig del av Sveriges gemensamma klimat- och miljöarbete. Samtidigt måste staten ta ansvar när den förbjuder den enskilda skogsägaren att använda sin egendom.

När staten förbjuder skogsägare att använda sin skog ska staten, enligt grundlagens intentioner, kompensera ekonomiskt på ett rättvist sätt. Så är det inte i dag och det får större konsekvenser än bara drabbade skogsägare. Svårare att nå klimatmålen och mindre skatteintäkter till välfärden, för att nämna några. LRF vill att Grundlagskommittén fullföljer sitt regeringsuppdrag och genomför en enkel justering på den ändring i egendomsskyddet som verkställdes när grundlagen uppdaterades 2010.
”Vi jord- och skogsbrukare bidrar dagligen och gärna till artrikedomen. Men som staten agerar i dagsläget innebär det samtidigt ett nedläggningshot för oss jord- och skogsägare. Sverige har inte råd med långa rättsprocesser som den enda möjligheten för skogsägare att kanske få rätt. Det resulterar endast i att allt fler skogsägare tystnar och tvingas se på när staten gratis stjäl det som grundlagen ska skydda”.
Säger LRFs förbundsordförande Palle Borgström och fortsätter
”Till exempel den tretåiga hackspetten. Den klassas som sällsynt och kan därför stoppa avverkning av skog – utan att den enskilda skogsägaren får ersättning för det. Det här är verkligheten runt om i Sverige. Som familjen i Jämtland som hindras från att bruka en del av sin skog då tretåig hackspett kan ha funnits på deras mark – det leder till att generationsskiftet omöjliggörs och att deras mjölkgård står inför nedläggningshot”.
Det här är ett exempel i mängden av drabbade familjer. Frågan är hur enskilda jord- och skogsägare ska kunna försörja sig och bidra till en levande landsbygd, när de får betala samhällets gemensamma intressen ur egen ficka? För när staten stoppar vanliga människor att använda sin egendom ska det göras på ett rimligt och rättvist sätt – samt att ersättning ska utgå. Så var det tänkt med Sveriges grundlag. Idag är verkligheten att domstolar dömer utifrån dagens rättsosäkra grund vilket leder till att arbetstillfällen och möjligheten att leva och verka på landsbygden riskeras.
”För oss som brukar jord och skog är det självklart att ersättning ska utgå som kompenserar för förlorad inkomst. Det är avgörande för att våga investera i jord- och skogsbruk samt i den gröna omställningen. Annars vete fåglarna hur vi ska kunna motivera framtida generationer att satsa på jord- och skogsbruk”. Avslutar Palle Borgström, LRFs förbundsordförande.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder


Dokument
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
EU och Sveriges regering investerar i livsmedelsförsörjningen25.4.2025 10:46:02 CEST | Pressmeddelande
LRF välkomnar dagens regeringsbeslut, som innehåller ett paket åtgärder, där bland annat höjd budget till investerings- och startstöd för unga lantbrukare ingår. Regeringen tillför ytterligare 746 miljoner kr som har betydelse för det svenska lantbrukets utveckling och möjligheten att nå målen i den nationella livsmedelsstrategin. Regeringsbeslut som stärker livsmedelsberedskapen.
LRF kommenterar vårbudgeten: Vi måste få möjlighet att stärka beredskapen i hela Sverige15.4.2025 08:46:48 CEST | Pressmeddelande
I dag presenterar regeringen årets vårproposition och vårbudget. För företagen inom det gröna näringslivet finns positiva nyheter som stärker företagens robusthet och konkurrenskraft. Samtidigt finns det områden där mer arbete behövs för att säkra en tillräcklig livsmedelsproduktion och beredskap i hela Sverige.
Anna-Karin Hatt lämnar LRF – nomineras som ny partiledare för Centerpartiet14.4.2025 13:40:43 CEST | Pressmeddelande
LRF:s vd Anna-Karin Hatt har idag meddelat att hon tackar ja till att nomineras som ny partiledare för Centerpartiet. Som en följd av detta lämnar hon från och med idag sitt uppdrag på Lantbrukarnas Riksförbund.
Naturvårdsverkets data visar varför aktivt skogsägande är viktigt för klimatet11.4.2025 14:43:52 CEST | Pressmeddelande
Naturvårdsverket lämnar varje år ett underlag till regeringens klimatredovisning. I årets redovisning säger Naturvårdsverket att Sverige kommer få svårt att nå sina klimatmål, både till 2030, 2040 och 2045. “Det här visar på vikten av aktivt skogsägande och långsiktiga regler i den svenska skogen”. Säger Paul Christensson, ordförande LRF Skogsägarna.
LRF kommenterar Jordbruksverkets slutrapport om beredskapslagring: ”Bygget av svensk beredskapslagring behöver börja nu”31.3.2025 14:29:19 CEST | Pressmeddelande
I dag överlämnar Jordbruksverket sitt uppdrag till regeringen om hur en uppbyggnad av beredskapslager ska kunna stärka beredskapen på och omkring svenska gårdar. Myndigheten uppskattar att det kommer ta 5–10 år att bygga upp ett lager av spannmål och kritiska insatsvaror för jordbruket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum