Ving AB

6 av 10 resor med Ving till Gran Canaria från Karlstad i vinter sålda

7.11.2024 09:41:28 CET | Ving AB | Pressmeddelande

Dela

I slutet av oktober lyfte Vings första charterflyg från Karlstad Airport till Gran Canaria för vintern. Det är många som söker sig till sol och värme söderut, och värmlänningarna är inget undantag. Redan nu är 6 av 10 platser till Gran Canaria i vinter bokade. Nu finns även sommarens resor från Karlstad uppe till försäljning för alla som vill försäkra sig om en plats till solen i sommar.

Gran Canaria, fotograf Agneta Renebo, Ving
Gran Canaria, fotograf Agneta Renebo, Ving

- Det är högt tryck på bokningarna i vintern, vilket vi ser på resorna i närtid där det endast finns några ströplatser kvar. För den som däremot drömmer sig bort till Gran Canaria över jul och nyår så finns det fortfarande platser kvar, men det gäller att inte vänta för länge, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.

Säsongen till Gran Canaria från Karlstad inleddes 28 oktober. Därefter har Ving avgångar varje måndag fram till 14 april 2025.  

Likt värmlänningarna, gläds även Karlstad Airport över Vings fortsatta charterprogram från lokalflygplatsen.   

- Gran Canaria är ett av värmlänningarnas favoritresmål som många återkommer till år efter år. Vi ser hur viktigt det är för många att ha ett bra charterutbud från sin lokala flygplats så man slipper sitta i bilen 4–5 timmar till en större flygplats. På Karlstad Airport  kan man starta sin semester smidigt och utan stress, och det är roligt att resorna bokar så bra, säger Åsa Jernfält, kommunikationsstrateg Karlstad Airport.  

Nu finns även Vings sommarresor från Karlstad uppe till försäljning. Första avgången till Mallorca äger rum 27 april nästa år och därefter varje söndag fram till 22 juni. Första avgång från Karlstad till Rhodos äger rum den 5 augusti och säsongen avslutas sedan 7 oktober.   

- Nästa sommar kommer vi flyga till Rhodos och Mallorca med vårt eget flygbolag Sunclass Airlines. Vi vet att det är något som är uppskattat hos resenärerna så det är vi extra glada att kunna meddela, avslutar Claes Pellvik.  

Kontakter

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande

Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.

Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande

Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.

Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande

Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.

Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande

Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye