Varannan svensk stressad på jobbet varje dag
Mer än varannan svensk, 53 procent, uppger att de känner sig stressade på arbetsplatsen varje dag. Det är över det globala genomsnittet, och högre än jämförbara länder som Norge, Tyskland och Nederländerna. I det totala indexet som sammanväger hälsa och välmående, jobbnöjdhet och självförtroende på jobbet kommer Sverige först på plats 10 av samtliga 16 länder. Det visar Global Talent Barometer, en ny undersökning från ManpowerGroup.

– I en global jämförelse står den svenska arbetsmarknaden sig väl vad gäller faktorer som förmåner och ledighet, men ändå är det bara två av tre svenskar som upplever att de får stöd av arbetsgivaren för att hitta balans i livet. Som arbetsgivare kan man minska den generella stressnivån genom att lägga stort fokus på rimlig arbetsbelastning, tydliga arbetsbeskrivningar och skarpa gränser mellan jobb och fritid, säger Mikael Jansson, vd på ManpowerGroup Sverige.
53 procent av svenskarna uppger att de är stressade på arbetsplatsen varje dag, vilket är högre än jämförbara arbetsmarknader som Norge, Tyskland och Nederländerna. Det visar ManpowerGroups nya undersökning Global Talent Barometer, som tillfrågat 12 062 arbetstagare i 16 länder, varav 532 personer i Sverige.
I Talent Barometers totala index, som sammanväger medarbetarnas hälsa och välmående, jobbnöjdhet och självförtroende på jobbet, kommer Sverige först på plats 10 av 16 länder. En glädjande siffra är att mer än 8 av 10 svenskar, 82 procent, tycker att jobbet känns meningsfullt.
En annan svensk siffra som däremot sticker ut negativt är andelen som känner tillit till att chefen har deras bästa i åtanke när det gäller karriärutveckling, där endast 57 procent av svenskarna svarar ja jämfört med 63 procent globalt. Andelen svenskar som uppger att de har goda möjligheter till befordran och utveckling på jobbet är 53 procent, jämfört med 57 procent globalt.
– Finns det bra utvecklingsmöjligheter är det också roligare att stanna kvar och bygga sin egen roll och karriär på arbetsplatsen. Här släpar Sverige efter – många arbetsgivare har goda förutsättningar att öka möjligheterna att behålla kompetens om de satsar på kompetensutveckling och tydligare karriärvägar, säger Mikael Jansson.
+++
Topplista: Global Talent Barometer
(Sammanvägning av frågor som ställdes inom kategorierna hälsa och välmående, jobbnöjdhet och självförtroende på jobbet). Procentandelen visar de som svarat sex och över på en skala mellan 0-10.
- Nederländerna, 74 procent
- Mexiko, 72 procent
- USA, 72 procent
- Kanada, 70 procent
- Storbritannien, 69 procent
- Polen, 69 procent
- Tyskland, 68 procent
- Australien, 68 procent
- Schweiz, 67 procent
- Sverige, 67 procent
- Norge, 67 procent
- Singapore, 66 procent
- Spanien, 66 procent
- Frankrike, 66 procent
- Italien, 63 procent
- Japan, 46 procent
Frågorna som ställdes på en tiogradig skala var:
|
1. Hur stressad känner du dig dagligen? |
|||||
|
|
Globalt |
Sverige |
Norge |
Nederl. |
Tyskland |
|
Mycket stressad |
11% |
11% |
9% |
5% |
13% |
|
Ganska stressad |
38% |
41% |
30% |
30% |
36% |
|
Varken eller |
10% |
9% |
8% |
8% |
7% |
|
Ganska ostressad |
30% |
27% |
39% |
37% |
35% |
|
Mycket ostressad |
11% |
11% |
13% |
21% |
12% |
0–1: Mycket stressad
2–4: Ganska stressad
5: Neutralt
6–8: Ganska ostressad
9-10: Mycket ostressad
|
2. Finns det tillräckligt många möjligheter till befordran eller flytt inom organisationen för att uppnå dina karriärsmål? |
||
|
|
Globalt |
Sverige |
|
Mycket goda |
14% |
9% |
|
Ganska goda |
43% |
44% |
|
Varken eller |
9% |
9% |
|
Ganska dåliga |
23% |
27% |
|
Mycket dåliga |
11% |
11% |
0–1: Mycket dåliga,
2–4: Ganska dåliga
5: Neutralt
6–8: Ganska goda
9–10: Mycket goda
|
3. I vilken grad litar du på att din chef har ditt bästa i åtanke när det kommer till karriärsutveckling? |
||
|
|
Globalt |
Sverige |
|
Mycket hög grad |
17% |
16% |
|
Ganska hög grad |
46% |
42% |
|
Varken eller |
9% |
9% |
|
Ganska låg grad |
19% |
22% |
|
Mycket låg grad |
8% |
11% |
0–1: Mycket låg grad
2–4: Ganska låg grad
5: Neutralt
6–8: Ganska hög grad
9–10: Mycket hög grad
Om ManpowerGroup Global Talent Barometer
ManpowerGroup Global Talent Barometer mäter medarbetarnas välbefinnande, arbetsglädje och självförtroende internationellt. Talent Barometer använder sig av bästa praxis från oberoende undersökningar och statistiskt signifikanta urval för att bättre förstå vad arbetstagare vill ha globalt. Undersökningen syftar till att förbättra framtidens arbetsliv genom en djupare förståelse för de viktigaste drivkrafterna bakom medarbetarnas upplevelse av arbetslivet i dag.
Enkätsvar samlades in från 12 062 arbetstagare i 16 länder från den 15 april till den 10 maj 2024. All data viktas för att matcha den arbetande befolkningen i varje land efter kön, ålder och region, och alla länder viktas för att vara lika. I Sverige har 532 personer svarat på frågorna.
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef ManpowerGroup
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seDokument
Om ManpowerGroup
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi bidrar genom att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2024 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för femtonde året. I Sverige har vi omkring 5 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Varje år sätter vi 18 000 personer i jobb i Sverige.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
Stabil jobbprognos i IT-branschen inför starten av 202611.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT- och techbranschen ger en stabil jobbprognos på +18 procent inför det första kvartalet 2026. Men branschens sysselsättningstrend är svalare än den svenska arbetsmarknaden i övrigt. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Ny jobbprognos: Arbetsmarknaden tar fart under första kvartalet9.12.2025 07:12:59 CET | Pressmeddelande
Svenska arbetsgivare ger en stark sysselsättningsprognos på +30 procent inför det första kvartalet 2026, vilket är den mest optimistiska prognosen på flera år. Sysselsättningstrenden är positiv över hela landet och i samtliga undersökta branscher inför Q1. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Helen Remnås ny landschef för ManpowerGroup i Sverige26.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
ManpowerGroup utser Helen Remnås, nu Managing Director för Experis, till ny landschef i Sverige från den 1 januari 2026. Den nuvarande tillförordnade landschefen Daniel Johansson fortsätter i sin roll som finansdirektör.
Hälften av svenskarna är stressade på jobbet varje dag11.11.2025 08:06:01 CET | Pressmeddelande
Så många som 52 procent av svenska medarbetare upplever daglig stress på jobbet och många är oroade över att deras arbetsbelastning påverkar balansen mellan arbete och privatliv negativt. Svenskarna rapporterar betydligt högre stress på jobbet än medarbetare i andra jämförbara länder, visar ManpowerGroups Global Talent Barometer.
Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige23.10.2025 08:06:08 CEST | Pressmeddelande
Svenska kvinnor upplever att de har färre möjligheter till kompetensutveckling och karriär, jämfört med männen. Det visar ManpowerGroups undersökning Global Talent Barometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum