Akademikerförbundet SSR

Rapport: För hög personalomsättning i kommunerna

9.12.2024 07:30:00 CET | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande

Dela

Ny rapport visar en ohållbart hög personalomsättning bland kommunala akademiker, vilket påverkar servicen till invånarna. Med över 22 procents omsättning under 2023 krävs åtgärder för att förbättra arbetsmiljö, löneutveckling och kompetensutveckling. Akademikerförbundet SSR presenterar i en rapport kommunernas personalomsättning med siffror från Statistiska centralbyrån med krav på åtgärder. Se lista kommun för kommun.

Markus Furuberg, förhandlingschef
Markus Furuberg, förhandlingschef
  • Den höga personalomsättningen i kommunerna är allvarlig. Arbetsgivarna måste förbättra arbetsvillkoren för att akademiker inte ska lämna kommunerna, säger Heike Erkers, ordförande för Akademikerförbundet SSR.

Akademikerförbundet SSR har undersökt personalomsättningen bland akademiker med fördjupad högskolekompetens och ser en personalomsättning på över 22 procent under 2023. I jämförelse var personalomsättningen inom statliga myndigheter drygt 12 procent.

  • Erfarenhet måste löna sig bättre. Att närmare 30 procent av alla som arbetar i socialtjänsten byter jobb varje år är ett problem. Vi vet alla att det tar tid att komma in i jobbet på en ny arbetsplats därför krävs det åtgärder för att fler ska trivas och vill stanna kvar, säger Markus Furuberg, förhandlingschef för Akademikerförbundet SSR.

Det är även stora skillnader över landet. I kommunerna Arjeplog, Sotenäs och Övertorneå låg personalomsättningen bland akademiker kring 40 procent. Då är det mycket svårt att bygga en långsiktigt hållbar verksamhet.

Akademikerförbundet SSR vill se lokala överenskommelser mellan fack och arbetsgivare i varje kommun för att komma överens om åtgärder för att förbättra rekryteringsläget och minska personalomsättningen genom att göra arbetsplatserna mer attraktiva.

Ta del av rapporten med lista per län och kommun här:

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om oss

Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra närmare 80 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.

Följ Akademikerförbundet SSR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR

Lansering av Demokratiuppropet 29 april27.4.2026 14:31:39 CEST | Pressmeddelande

Civilsamhälle och fack varnar: hat och hot riskerar tysta väljare inför valet 2026. Över 20 organisationer från civilsamhället och fackföreningsrörelsen lanserar den 29 april Demokratiuppropet för att stärka det demokratiska samtalet inför valrörelsen 2026. Initiativet presenteras på Bonniers Konsthall i Stockholm klockan 17:00 den 29 april. Ta del av hela manifestet på demokratiuppropet.se Lanseringsevent: Onsdag 29 april 2026, kl. 17.00–19.00 Plats: Bonniers Konsthall, Torsgatan 19, Stockholm Anmäl dig till: press@akademssr.se

Nya verktyg försvårar för socialtjänsten16.4.2026 08:59:29 CEST | Pressmeddelande

Regeringen presenterade i dag förslag om så kallade nya verktyg inom socialtjänsten. Akademikerförbundet SSR är starkt kritiskt och menar att åtgärderna riskerar att försvåra den nödvändiga omställningen till en mer förebyggande och tillgänglig socialtjänst som utlovats i och med den nya socialtjänstlagen. Regeringen föreslår böter för föräldrar som inte tar emot hjälp, mer av tvång och fotboja på barn.

Manifestation mot barnfängelse Göteborg10.4.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande

Akademikerförbundet SSR, Rädda Barnen, Bris, Svenska kyrkan, Vision står bakom att organisera samlandet av tusentals människor den 13 april genom parallella manifestationer över hela Sverige från norr till söder. Lokala manifestationer kommer att arrangeras i Göteborg, Umeå, Luleå, Östersund, Karlstad, Stockholm, Linköping, Växjö, Jönköping och Malmö. Nationella och lokala organisationer ansluter sig löpande – med ett gemensamt budskap: barn ska inte sitta i fängelse. Tid: 18:00 Plats: Gustav Adolfs Torg i Göteborg

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye