Rapport: För hög personalomsättning i kommunerna
9.12.2024 07:30:00 CET | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande
Ny rapport visar en ohållbart hög personalomsättning bland kommunala akademiker, vilket påverkar servicen till invånarna. Med över 22 procents omsättning under 2023 krävs åtgärder för att förbättra arbetsmiljö, löneutveckling och kompetensutveckling. Akademikerförbundet SSR presenterar i en rapport kommunernas personalomsättning med siffror från Statistiska centralbyrån med krav på åtgärder. Se lista kommun för kommun.

-
Den höga personalomsättningen i kommunerna är allvarlig. Arbetsgivarna måste förbättra arbetsvillkoren för att akademiker inte ska lämna kommunerna, säger Heike Erkers, ordförande för Akademikerförbundet SSR.
Akademikerförbundet SSR har undersökt personalomsättningen bland akademiker med fördjupad högskolekompetens och ser en personalomsättning på över 22 procent under 2023. I jämförelse var personalomsättningen inom statliga myndigheter drygt 12 procent.
-
Erfarenhet måste löna sig bättre. Att närmare 30 procent av alla som arbetar i socialtjänsten byter jobb varje år är ett problem. Vi vet alla att det tar tid att komma in i jobbet på en ny arbetsplats därför krävs det åtgärder för att fler ska trivas och vill stanna kvar, säger Markus Furuberg, förhandlingschef för Akademikerförbundet SSR.
Det är även stora skillnader över landet. I kommunerna Arjeplog, Sotenäs och Övertorneå låg personalomsättningen bland akademiker kring 40 procent. Då är det mycket svårt att bygga en långsiktigt hållbar verksamhet.
Akademikerförbundet SSR vill se lokala överenskommelser mellan fack och arbetsgivare i varje kommun för att komma överens om åtgärder för att förbättra rekryteringsläget och minska personalomsättningen genom att göra arbetsplatserna mer attraktiva.
Ta del av rapporten med lista per län och kommun här:
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschef Akademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seDokument
Om oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra närmare 80 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Facken i Välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 15:14:45 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i Välfärden, som företräder 1.2 miljoner medlemmar, anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Facken i Välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 14:54:12 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i Välfärden, som företräder 1.2 miljoner medlemmar, anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Tre av fyra arbetsförmedlare upplever ökad stress22.2.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsförmedlingens anställda saknar rimliga förutsättningar att göra sitt jobb. En ny undersökning från Akademikerförbundet SSR visar att tre av fyra arbetsförmedlare upplever negativ stress och att mer än åtta av tio har en arbetsbelastning som är för hög eller så hög att de knappt hinner med sina arbetsuppgifter. Akademikerförbundet SSR konstaterar att politiken har vänt Arbetsförmedlingen ryggen efter gigantiska omorganisationer och neddragningar.
Barnfängelse fort och fel19.2.2026 08:35:40 CET | Pressmeddelande
Regeringen och Sverigedemokraterna har precis haft pressträff och berättat att de går vidare med lagförslaget om fängelse för barn. Akademikerförbundet SSR har många medlemmar i Kriminalvården, Socialtjänsten och på Statens Institutionsstyrelse, de som är experter på att möta barn som hamnat i kriminalitet och är kritiska till förslaget.
Fotboja på barn är fel väg att gå12.2.2026 12:49:39 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag fattat beslut om att införa fotboja för barn. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för akademiker i socialtjänsten, SiS och Kriminalvården och anser att elektronisk fotboja på barn är en ineffektiv och felaktig väg att gå.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum