Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Isabella Lövin åker till COP29 i Baku

11.11.2024 13:13:00 CET | Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet | Pressmeddelande

Dela
Isabella Lövin, EU-parlamentariker för Miljöpartiet
Isabella Lövin, EU-parlamentariker för Miljöpartiet

Idag inleds COP 29 i Baku, Azerbajdzjan. Miljöpartiets EU-parlamentariker Isabella Lövin deltar på klimattoppmötet som observatör för att följa förhandlingarna.

– Jag åker till COP29 med stor oro. Finansieringsfrågan är den stora knäckfrågan det här mötet och är den fråga som avgör om vi kommer kunna nå målen i Parisavtalet eller inte. Om inte Trumps återtåg till Vita huset ska lamslå förhandlingarna fullständigt måste EU nu ta ett starkt ledarskap och visa på stora ambitionshöjningar. Romina Pourmokhtari måste driva på för detta i förhandlingarna. Trovärdigheten i Parisavtalet står på spel.

– Sverige har varit en ledande aktör i det internationella klimatsamarbetet, men nu ser vi hur åtgärderna på hemmaplan dras tillbaka. Fossila subventioner ökar, elektrifieringen bromsar, utsläppen ökar och vi är på väg att missa våra egna klimatmål. Dessutom drar regeringen ned på vårt stöd till FN:s klimatfonder och är det enda nordiska land som inte bidrar till fonden för förluster och skador. Det är anmärkningsvärt att Sveriges regering verkar tro att de ska kunna kräva mer av andra när de själva inte lever upp till åtagandena. Nu måste man göra om och göra rätt.

COP29 pågår mellan 11 och 22 november. Mötet har redan kommit att kallas för "The Finance COP" på grund av den centrala frågan om det nya globala finansieringsmålet – New Collective Quantified Goal (NCQG). Målets syfte är att säkerställa att världens länder lever upp till sina åtaganden att stödja de mest sårbara länderna i kampen mot klimatförändringarna. Detta innefattar både finansiering för att minska utsläppen och för att hantera de skador och förluster som utvecklingsländerna är särskilt utsatta för på grund av det allt varmare klimatet. 

Isabella Lövin är tillgänglig för kommentarer och intervjuer under hela klimattoppmötet, och närvarar på plats i Baku den 19, 20 och 21 november.

Kontakter

Miljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet

Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, och i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.

Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Alice Bah Kuhnke (MP) om kommissionens abortförslag: “Nu upp till regeringen”26.2.2026 16:15:48 CET | Pressmeddelande

Idag presenterade EU-kommissionen sitt svar på medborgarinitiativet My Voice My Choice. Initiativet har samlat in över 1,2 miljoner underskrifter, från människor som kräver att EU agerar. Kravet - fri tillgång till abort i EU. Förslaget går ut på att kvinnors ska kunna resa till ett annat EU-land om deras hemland förbjudit eller begränsat tillgången till abort, och kostnaden för detta ska EU på ett medlemslands begäran stå för. Kommissionens svar som presenterades idag är otillräckligt, och kommer inte att bidra till ökad trygghet för utsatta kvinnor i Europa, menar Alice Bah Kuhnke (MP), EU-parlamentariker och den gröna gruppens förhandlare för EU-parlamentets svar på initiativet.

Efter Warborn-skandalen - MP kräver lobbyistförbud och skarpare sanktionsverktyg i EU12.2.2026 09:16:10 CET | Pressmeddelande

Medias granskning visar att EU-parlamentarikern Jörgen Warborn (M) under 2024–2025 haft omfattande kontakter med fossillobbyister och Trump-nära tankesmedjor i samband med arbetet med EU:s så kallade Omnibus-lagstiftning. Resor och möten i Washington D.C. har enligt uppgifterna inte redovisats i enlighet med Europaparlamentets transparensregler. I lagstiftningen har Warborn lyckats driva igenom kraftfulla försvagningar av centrala klimat- och hållbarhetskrav för europeiska företag, helt i linje med Trump och oljejättarnas agenda.

EU:s klimatmål antagna10.2.2026 13:20:24 CET | Pressmeddelande

EU:s nya klimatmål är antagna av Europaparlamentet. Det som ursprungligen skulle vara ett mål om 90 procents utsläppsminskningar till 2040 av EU-kommissionen har efter behandling av ministerrådet och Europaparlamentet sänkts till 85 procent, detta genom att utsläppsåtgärder utanför EU ska få räknas in i unionens egna utsläppsminskningar. Pär Holmgren (MP), EU-parlamentariker, är lättad att målet är på plats men menar att det är för lågt. – Det viktigaste är att vi har ett klimatmål på plats. Vi i Miljöpartiet kommer fortsätta arbeta utifrån 90 till 95 procent minskning inom EU till 2040 som ett absolut minimum. Vi ser klimatmålet som ett golv – inte ett tak – och nu börjar arbetet med att uppnå och överträffa det, säger Holmgren. De nya klimatmålen är en förändring av EU:s klimatlag. Förändringen innebär att EU:s mål om 55 procent utsläppsminskningar till 2030 inom EU, ett mål om 85 procent utsläppsminskningar inom EU till 2040 med ytterligare 5 procent utsläpp kompenserade genom köp a

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye