Statyer i bärsjalar sätter fokus på ojämställt föräldraskap
Idag på den internationella mansdagen har manliga statyer runt om i Sverige klätts med bärsjalar och bärselar – från Det svenska tungsinnet i Malmö till Standing Man i Umeå. De som satt upp bärsjalarna är helt vanliga pappor, men bakom initiativet står tankesmedjan Arena Idé med kampanjen #kvantitetstidspappan. Syftet? Att uppmärksamma det ojämställda föräldraskapet och att uppmana arbetsgivare att göra mer.

Trots att Sveriges föräldraförsäkring är en av världens mest jämställda tar svenska pappor fortfarande bara ut 30,9 procent av föräldrapenningdagarna och 38 procent av vabdagarna. Dessutom visar en ny Novus-undersökning, som tankesmedjan Arena Idé gjort i samarbete med Make Equal, att förväntningarna kring föräldraledighet är fortsatt ojämställda på svenska arbetsplatser. Av både arbetare och tjänstemän upplever 16 % en förväntan om att kvinnor på arbetsplatsen ska ta mer föräldraledighet än män. Samtidigt upplever bara 1 % av arbetarna och 0 % av tjänstemännen en förväntan på det omvända, att män på arbetsplatsen ska ta mer föräldraledighet än kvinnor.
Vilgot Österlund, statistiker på Arena Idé, menar att fler behöver göra mer för att pappor ska vilja och kunna tillbringa mer tid med sina barn. Extra stort ansvar har arbetsgivare.
“Det behöver uppenbarligen hända något mer för att pappor ska få sin del av föräldraskapet och vi ser att arbetsplatsens olika förväntningar på kvinnor och män är ett av de största hindren här.” säger han.
Som en del av lösningen föreslår tankesmedjan Arena Idé en arbetsgivarbonus till arbetsgivare vars anställda delar föräldraledigheten lika. Forskning visar att normer på arbetsplatsen har stor betydelse i hur föräldrar delar sin föräldraledighet och förhoppningen är att bonusen ska leda till att arbetsgivare uppmuntrar pappor att ta en större del av föräldraledigheten.
Förslaget om en arbetsgivarbonus är en del av en längre rapport på temat jämställt föräldraskap som Arena Idé lanserar idag. Att de väljer att lansera kampanjen och rapporten på den internationella mansdagen är medvetet.
“När man pratar jämställdhet på arbetsplatser handlar det oftast om kvinnor och de negativa konsekvenser ojämställdhet har för dem, men här ser vi faktiskt att män förlorar något viktigt – tid med sina barn. Med statyaktionen, den nya statistiken och våra förslag hoppas vi på att synliggöra det lite tydligare!” säger Vilgot Österlund.
Nyckelord
Kontakter
Kristina Wicksell BukhariPresskontakt Arena Idé
Tel:+46706440862kristina.wicksellbukhari@arenagruppen.seBilder
Länkar
Om statyaktionen
Under tisdagen smyckades manliga statyer med bärsjalar och bärselar i över 20 platser i Sverige. Initiativet är inspirerat av aktivistgruppen The Dad Shift som tidigare i höst genomförde en liknande kampanj för att uppmärksamma den bristfälliga brittiska föräldraförsäkringen. Den brittiska kampanjen blev viral och skrevs om i medier i hela världen Bland de svenska statyerna hittas bland andra Standing Man (Rådhustorget i Umeå), Betplockarna (Sockerbitstorget, Arlöv), Kalkarbetaren (Wetterlinsgatan, Falköping), Fågelmannen (Arvika torg, Arvika) Det svenska tungsinnet (Altonaparken, Malmö), Bosse (Storgatan, Hudiksvall), Hjalmar Branting (Norra bantorget, Stockholm) samt Sven Jerring (utanför Radiohuset, Stockholm).
Om Novus-undersökningen
Undersökningen är genomförd via webb-intervjuer i Novus slumpmässigt rekryterade Sverigepanel, vilket garanterar representativa resultat. Detta innebär att resultaten är generaliserbara till den aktuella målpopulationen. Målgruppen för undersökningen är allmänheten, 18-84 år. Totalt har 1077 intervjuer samlats in. Undersökningen är en del av Osynligt-arbetebarometern – ett samarbete mellan Make Equal och Novus där Novus månadsvis ställer sin Sverigepanel till förfogande för att kunna kartlägga fördelningen av olika sorters osynliga arbetsuppgifter på Sveriges arbetsplatser.
Om rapporten Kvantitetstidspappan – Förslag för ett jämställt föräldraskap
Den 19 november släpper tankesmedjan Arena Idé en rapport som ger en övergripande bild av den svenska föräldraförsäkringen och hur den nyttjas olika av kvinnor och män. Rapporten föreslår förändringar av föräldraförsäkringen samt en arbetsgivarbonus för jämställt uttag av föräldraledighet och vab.
Följ Arenagruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arenagruppen
The European Affordable Housing Plan – vad innebär EUs nya bostadspolitik för hyresgästerna?18.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Webbinarium på LinkedIn med svenska och europeiska experter torsdag 18 december kl. 10.00–10:45.
Om kulturens värde med Sörlin och kulturutskottet på Folk och Kultur16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Koalition för kulturdebatt bjuder in till två samtal om kulturens värde under Folk och Kultur i Eskilstuna.
Silvia Kakembo blir vice VD på Arenagruppen10.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
”Vi växlar upp” säger Silvia Kakembo som blir vice VD för Arenagruppen från årsskiftet.
Ny bok om kulturens värde i vår tid8.12.2025 14:29:34 CET | Pressmeddelande
Vad är kulturen värd? Vilken roll spelar kulturen i vårt samhälle? Det undersöker Sverker Sörlin i en ny bok som utkommer 15 december på Bokförlaget Atlas.
Boken ”Det svenska missnöjet” blir pjäs – Sverigepremiär på Helsingborgs stadsteater27.11.2025 11:37:35 CET | Pressmeddelande
Boken Det svenska missnöjet av Johanna Lindell och Lisa Pelling blir nu pjäs med samma namn på Helsingborgs stadsteater. Manusförfattare och regissör är John Hanse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum









