Konkurrensverkets beslut att förbjuda Apotekstjänsts förvärv av Svensk dos står fast
Apotekstjänsts förvärv av Svensk dos skulle påtagligt hämma förekomsten eller utvecklingen av en effektiv konkurrens på marknaden för dosdispenseringstjänster till öppenvården i Sverige. Förvärvet får därför inte genomföras. Det meddelar Patent- och marknadsdomstolen i ett beslut i dag, där domstolen avslår Apotekstjänsts överklagande. Det innebär att Konkurrensverkets beslut att förbjuda förvärvet står fast.
– Jag är mycket nöjd att domstolen går på samma linje som Konkurrensverket och fastställer beslutet att förbjuda Apotekstjänst förvärv av Svensk dos. Förvärvet skulle ha medfört en sämre konkurrens på marknaden eller hämmat utvecklingen av en effektiv konkurrens genom att Apotekstjänst får en dominerande ställning och konkurrenstrycket från den nära konkurrenten Svensk dos försvinner. Det hade inneburit att regionerna, som ingår i den kundgrupp som upphandlar förpackade dospåsar med läkemedel, skulle ha fått ännu färre anbudsgivare, säger Konkurrensverkets vikarierande generaldirektör Hanna Witt.
Det var i november 2023 som Apotekstjänst Sverige AB lämnade in en anmälan om förvärv av ensam kontroll över Svensk dos AB till Konkurrensverket. Konkurrensverkets utredning visade att förvärvet påtagligt skulle hämma förekomsten eller utvecklingen av en effektiv konkurrens på marknaden för dosdispenseringstjänster till öppenvården i Sverige. I april 2024 fattade Konkurrensverket därför beslut om att förbjuda Apotekstjänsts förvärv av Svensk dos.
Apotekstjänst överklagade Konkurrensverkets beslut till Patent- och marknadsdomstolen. Under processen har även säljaren Oriola Oyj deltagit på Apotekstjänsts sida. Patent- och marknadsdomstolen avslår i dag överklagandet, vilket innebär att Konkurrensverkets beslut att förbjuda koncentrationen vid vite om 100 miljoner kronor står fast.
Förvärvsparterna hade argumenterat för att förvärvet inte kommer att hämma konkurrensen bland annat eftersom Svensk dos i frånvaro av den planerade företagskoncentrationen sannolikt ändå skulle lämna marknaden. Patent- och marknadsdomstolen bedömer emellertid, i likhet med Konkurrensverket, att det inte finns anledning att utgå ifrån ett alternativscenario där Svensk dos ändå skulle avveckla verksamheten. Även om så skulle vara fallet skulle det finnas mindre konkurrensbegränsande alternativ än en försäljning av Svensk dos till Apotekstjänst.
Med hänsyn till bland annat patientsäkerheten har Patent- och marknadsdomstolen förordnat att förbudet i fråga om Apotekstjänsts tillämpning och fullgörande av ett visst underleverantörsavtal inte ska gälla förrän från och med den 19 december 2024.
Patent- och marknadsdomstolens beslut kan överklagas till Patent- och marknadsöverdomstolen senast den 10 december 2024.
Apotekstjänst och Svensk dos bedriver båda öppenvårdsapotek med tillstånd från Läkemedelsverket att bedriva maskinell dosdispensering. Det innebär att tabletter och kapslar tas ut ur läkemedlens originalförpackningar för att sedan packas om till särskilda dospåsar avsedda för enskilda patienter. Varje dospåse innehåller de läkemedel som en patient ska ta vid ett visst tillfälle.
För ytterligare information, kontakta:
Cecilia Widhagen, biträdande enhetschef, 08-700 15 20, cecilia.widhagen@kkv.se
Läs mer om konkurrens- och upphandlingsfrågor på www.konkurrensverket.se
Nyckelord
Kontakter
Marie Strömberg LindvallPressansvarig
Tel:076-542 15 92marie.stromberglindvall@kkv.seFölj Konkurrensverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Konkurrensverket
Konkurrensverket föreslår åtgärder för att stimulera konkurrens med kvalitet i offentlig upphandling1.12.2025 14:08:11 CET | Pressmeddelande
Möjligheterna att konkurrera med kvalitet i offentlig upphandling behöver stärkas. Konkurrensverket anser därför att det kan vara lämpligt att införa ett register som ger upphandlande organisationer bättre förutsättningar att utesluta leverantörer som visat brister i tidigare kontrakt. Ett sådant register skulle stärka leverantörers incitament att leverera med fullgod kvalitet.
Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial1.12.2025 10:39:39 CET | Pressmeddelande
Att marknaden för byggmaterial lider av bristande pristransparens har länge varit känt. I en utredning som fokuserar på aktörer inom el och VVS kan Konkurrensverket nu visa att en viktig förklaring är den stora omfattningen av retroaktiva rabatter som används i branschen. För att förbättra pristransparensen föreslår Konkurrensverket därför flera åtgärder riktade till offentliga beställare. Att stärka de offentliga beställarnas roll vid byggupphandlingar bör på sikt påverka hela branschen.
Konkurrensverkets årliga uppsatstävling avgjord28.11.2025 13:47:07 CET | Pressmeddelande
Hur auktionsförfarande och marknadsinträde påverkar konkurrensen på läkemedelsmarknaden, om självgynnande är förenligt med lag och den rättsliga ramen för företagsgruppers ansvar inom EU:s konkurrensrätt. Det är några av frågeställningarna i de vinnande bidragen i Konkurrensverkets uppsatstävling 2025.
Konkurrensverket föreslår åtgärder för att motverka oseriöst låga anbud i upphandlingar30.9.2025 14:16:43 CEST | Pressmeddelande
Konkurrensverket föreslår ett antal åtgärder för att vässa upphandlande organisationers möjligheter att utesluta onormalt låga anbud och därigenom även motverka kriminalitet och oseriösa aktörer i offentlig upphandling. Förslagen presenteras i den rapport som Konkurrensverket i dag överlämnar till regeringen.
Konkurrensverket kritiserar Kirunas upphandling av badhusentreprenad1.9.2025 16:08:29 CEST | Pressmeddelande
I ett tillsynsbeslut riktar Konkurrensverket kritik mot Kiruna kommuns upphandling av en byggentreprenad som rör kommunens nya badhus. Byggentreprenaden har upphandlats på ett otillåtet sätt, enligt Konkurrensverket. Kommunen har inte heller dokumenterat upphandlingen på rätt sätt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum