E.ON Sverige AB

E.ON kopplar på värmen till Kinesiska Muren i Rosengård

Dela

E.ON har beslutat att återkoppla fjärrvärmen till bostadsrättsföreningen Femman i Kinesiska Muren. Beslutet fattas för att hjälpa de boende som drabbats av den svåra situationen under vintermånaderna.

– Ur ett humanitärt perspektiv vill vi säkerställa att de boende har värme och varmvatten. Samtidigt ger detta alla inblandade aktörer möjlighet att arbeta fram en långsiktig lösning, säger Charlotte Reidhav, fjärrvärmechef på E.ON.

Fjärrvärmen kopplades från i oktober på grund av föreningens betalningssvårigheter. Genom återkopplingen hoppas E.ON skapa bättre förutsättningar för att lösa situationen.

E.ON betonar att detta är en unik åtgärd baserad på de specifika omständigheterna i detta fall och inte en generell policy för hur liknande situationer hanteras.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Vi bygger det hållbara samhället

E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye