Ny trend: Gröna strimmor i den svarta veckan?
När Black Week-erbjudandena trillar in utsätts konsumenter för hårt köptryck. Försäljningen väntas öka med en miljard svenska kronor under Black Week till 9,7 miljarder SEK i år. Men allt ser inte nattsvart ut för klimatet och miljön. Svenska konsumenter konsumerar mer hållbart, enligt Nordic Consumer Sustainability Index 2024. Frågan är om det kommer att avspegla sig i Black Week?

Vår konsumtion av kläder, skor, elektronik och heminredning med mera leder till stora utsläpp av växthusgaser. Konsumtionen måste därför minska och bli mer cirkulär om Sverige ska nå miljö- och klimatmålen.
Konsumenter bidrar till cirkulär ekonomi
En stor nordisk konsumentundersökning visar på positiva tendenser vad gäller en mer hållbar livsstil som bidrar till en mer cirkulär ekonomi. Till exempel har fyra av tio svenskar det senaste året valt att köpa begagnat, låna eller hyra samt reparera saker som är trasiga, snarare än att köpa nytt, för att minska sin egen miljöpåverkan. Det är en ökning med 7 % sedan år 2022.
– Ökningen av second handhandel tror vi beror på tre huvudsakliga faktorer. För det första: en ökad medvetenhet om miljö och klimatproblemen. För det andra: second hand-marknaden har utvecklats och attraherar fler. För det tredje: second hand-marknaden möter upp den lågpristrend som råder till följd av hushållens försämrade köpkraft. Vi hoppas att de här cirkulära beteendet kommer att avspegla sig på årets Black Week och att köphetsen falnar. Kommer det att finnas strimmor av grönt i det svarta? säger Christian Quarles van Ufford, marknads- och kommunikationschef på Miljömärkning Sverige, som ansvarar för Svanen och EU Ecolabel och som arbetar på regeringens uppdrag för en mer hållbar konsumtion.
En femtedel av svenskarna anser att butikerna borde sluta erbjuda "köp 3 för 2" för att inte uppmuntra konsumenterna att köpa mer än de behöver. Undersökningen visar också att svenskarna har ett ökat fokus på kvalitet snarare än kvantitet när de köper nytt.
– Black Week uppmuntrar i hög grad till impulsivt köpbeteende. Naturligtvis kan det vara ett bra alternativ om du kan hitta ett erbjudande på något du verkligen behöver. Men det bästa köpet för planeten är det som inte blir av. Om du handlar något så välj miljömärkt, second hand eller liknande, säger Christian Quarles van Ufford, marknads- och kommunikationschef på Miljömärkning Sverige,

Svenska konsumenter om hållbar konsumtion:
- 75 % procent av svenskarna säger att de försöker begränsa sin egen miljöpåverkan så mycket som möjligt i vardagen
- Under det senaste året har 54 procent av svenskarna blivit mer medvetna om att inte köpa saker de inte behöver för att minska sin egen miljöpåverkan. Det är en ökning med 10 % sedan 2022 (44 %).
- Under det senaste året har 42 procent av svenskarna reparerat trasiga saker istället för att köpa nya. Det är en ökning med 5 % sedan 2022 (37 %).
- .Det senaste året har 40 procent av svenskarna valt att köpa begagnat, låna eller hyra istället för att köpa nytt. Det är en ökning med 7 % sedan 2022 (33 %).
- Det senaste året har 53 % av svenskarna sålt eller gett bort sina/sitt hushålls textilier. Det är en ökning med 10 % sedan 2022 (43 %).
- 22 procent av svenskarna anser att butiker ska sluta erbjuda "3 för 2- pris" så att man inte köper mer än man behöver.
- 69 procent anser att företag bör tillverka produkter av bättre kvalitet så att de håller längre för att underlätta för konsumenterna att göra mer miljövänliga val.
För kommentarer:
Christian Quarles van Ufford, marknads- och kommunikationschef på Miljömärkning Sverige, +46 (0)8 55 55 24 94, christian.quarles@svanen.se
Källa: Under Black Friday 2023 omsattes 8,7 miljarder SEK, prognosen för i år är 9,7 miljarder SEK. Läs mer i Svensk Handels rapport
Källa Konsumtionsbaserade klimatutsläpp:
Konsumtionsbaserade utsläpp av växthusgaser i Sverige och andra länder
Nyckelord
Kontakter
Anna NorbergPressansvarig
Tel:+46 762- 62 54 90anna.norberg@svanen.seBilder

Följ Miljömärkning Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Miljömärkning Sverige
Svanenmärkt byggande fortsätter att öka11.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots lågkonjunktur växer antalet Svanenmärkta bostadshus, förskolor och skolor i Norden. Det visar ny statistik från Nordisk Miljömärkning. I Norden står minsta landet, Island, för största ökningen 2024, 21 %. Flest byggnader finns i Sverige, både de som är färdigbyggda och pågående projekt.
Svanen erkänd av amerikanska miljömyndigheter19.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Svanenmärkta produkter får nu ännu starkare internationell ställning genom att Svanen, Nordic Swan Ecolabel, har blivit erkänd av USA:s Environmental Protection Agency (EPA). Detta innebär att Svanenmärkningen rekommenderas inom ramen för den amerikanska federala upphandlingen, som omsätter 730 miljarder dollar varje år.
Svanen landar i eventbranschen6.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nordisk miljömärkning har tagit fram förslag till krav för Svanenmärkta event, som ska vara klara i sommar. Nu är det är dags för branschen att tycka till. Sista datum för att svara på remiss är 23/3 2025. För dig som vill veta mer om kraven, önskar vi dig välkommen på webinarium: Var: online på Teams. När: 14/2 kl 9-9.45. Anmäl dig här Microsoft Virtual Events Powered by Teams
Konsumenter vill välja bort farliga ämnen i badrumsskåpet3.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Svanens nya krav på kosmetika innebär att det blir ännu enklare för konsumenter att undvika farliga ämnen när de väljer skönhets- och hygienprodukter. Att få bättre vägledning om oönskade ämnen är mycket viktigt, visar Nordic Consumer Sustainability Index 2024. Konsumenter litar inte på märkningar som inte är kontrollerade av en tredje oberoende part.
Stark tillväxt för EU Ecolabel30.1.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sverige har varit med i EU i 30 år och ett av unionens syften är att samarbeta i avgörande frågor som miljö- och konsumentpolitik. För att hjälpa EU:s konsumenter och inköpare att göra miljömässigt hållbara val startades den officiella europeiska miljömärkningen EU Ecolabel 1992. Senaste åren uppvisar EU Ecolabel en stark tillväxt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum