Dofter, ljud och minnen av kriget i Tjetjenien
3.12.2024 10:16:48 CET | Dramaten | Pressmeddelande
The Sky Wept Fire är den tjetjenske kulturjournalisten Mikail Eldins skildring av Tjetjenienkriget som officiellt började för 30 år sedan, den 11 december 1994. Inom ramen för Dramaten.Doc ges en gestaltad läsning av utdrag ur boken. Dramaten.Doc: The Sky Wept Fire i Dramatenbaren den 10 december.

It is only possible to write beautifully about war if you have never witnessed it from within. Mikael Eldin, The Sky Wept Fire
Mikail Eldin var en ung kulturjournalist när första Tjetjenienkriget började. Tillsammans med tiotusentals andra flyktingar lämnade han den tjetjenska huvudstaden Groznyj. Kort därefter anslöt han sig till rebellerna men betraktade alltid sin roll som journalist och vittne.
Han blev tillfångatagen av ryska soldater, svårt torterad och sedan överförd till fångläger. Där kämpade han för att övervinna självmordstankar och den följande sinnesrubbningen. Han kunde så småningom lämna Tjetjenien och fick politisk asyl i Norge, där han fortfarande bor. Mikail Eldin har inte gett ut fler böcker efter The Sky Wept Fire (My Life as a Chechen Freedom Fighter), som kom 2013 på Granta Books.
Dmitri Plax, konstnärlig ledare för Dramaten.Doc, har översatt och bearbetat ett utdrag ur boken som nu presenteras som en gestaltad läsning med skådespelarna Alexander de Sousa, Nina Fex och Magnus Roosmann på scen.
Dramaten.Doc fortsätter i vår med nya gestaltade läsningar, datum meddelas senare.
Dramaten.Doc
startade våren 2023 under konstnärlig ledning av regissören och författaren Dmitri Plax och har hittills gett fjorton gestaltade läsningar. Den senaste var Ikaros dröm av palestinska Wesam Al Madani som framfördes tillsammans med texter av Muhammad al-Zaqzouq och dikter av Somaya El Sousi. Dessförinnan gavs, i samarbete med Sveriges Radio, USApodden live på scen samt en nyskriven pjäs baserad på intervjuer med den amerikanska spelutvecklaren Jim Stewartson. Tidigare har texter av bl.a. ukrainska Nina Zachozjenko, tjeckiske Bohumil Hrabal, ukrainske Serhij Zjadan framförts, liksom en specialskriven text av den burmesiska journalisten och författaren Wendy Law-Yone och texter av ukrianske Stanislav Asejev, armeniska Lika Zakarjan, kurdiske Firat Ceweri, belarusiska Ales Bjaljatski och Maksim Znak, ryska Svetlana Petrijtjuk och filippinska Maria Ressa, samt Navalnyj: Rättegången – en aldrig tidigare spelad pjäs baserad på faktiska domstolsförhandlingar, skriven av Peder Carlquist och Dmitri Plax.
Nyckelord
Kontakter
Lena TörnerPressansvarig
Tel:0703-72 61 47lena.torner@dramaten.seBilder

Om oss
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Vd är Kitte Wagner och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Direktrapport från världens största flyktingförläggning24.2.2026 14:46:05 CET | Pressmeddelande
Dramaten.Doc presenterar en nyskriven text baserad på intervjuer gjorda av den bangladeshiske journalisten Debashish Deb på flyktingförläggningen Cox’s Bazar utanför Dhaka. Intervjuerna är genomförda på uppdrag av Dramaten under flera besök i lägret under 2025 och har aldrig tidigare publicerats. Ges som gestaltad läsning 7–8 mars i Dramatenbaren.
Teaterchefen Mattias Anderssons förordnande förlängs19.2.2026 09:25:00 CET | Pressmeddelande
Dramatens styrelse har förlängt Mattias Anderssons förordnande som teaterchef för Dramaten till den 30 juni 2030.
Kropp, begär och fäbodkultur – Fäbodjäntan i ny fri tolkning18.2.2026 09:42:11 CET | Pressmeddelande
Porrfilmen Fäbodjäntan från 70-talet är en välkänd kultklassiker. Nu väcks den till liv i en fri scenversion där forntid och samtid, kropp och begär utforskas. Premiär för Fäbodjäntan på Målarsalen 6 mars. –Vårt mål är att utmana oss själva och teatern och vi hoppas att folk blir omslutna och stimulerade av Fäbodjäntan, säger teamet bakom föreställningen.
Premiär för Loop - unik dansföreställning för en publik med särskilda behov16.2.2026 09:04:33 CET | Pressmeddelande
Loop är en dansföreställning, av koreograf Björn Säfsten, speciellt framtagen för en publik med omfattande intellektuell funktionsnedsättning. Premiären äger rum på en habiliteringsmottagning vid Sabbatsbergs sjukhus den 24 februari. Pressvisning måndag 23 februari, klockan 10.00-11.00.
Succéerna Liv och Död Strömquist och Så tuktas en argbigga tillbaka11.2.2026 13:00:03 CET | Pressmeddelande
Efter 57 utsålda salonger av radarparet Liv Strömquist och Ada Bergers Liv och Död Strömquist är det dags för nio nya föreställningar. Nypremiär 26 maj och biljetterna släpps imorgon, klockan 13.00. Dessutom får Så tuktas en argbigga av William Shakespeare/Farnaz Arbabi nypremiär i höst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum