Nytt miljötillstånd för Uppsala Vattens biogasanläggning
Uppsalas biogasanläggning har fått ett nytt miljötillstånd. Enligt det nya miljötillståndet kommer Uppsala Vatten att kunna röta upp till 125 000 ton biologiskt nedbrytbart material per år på anläggningen. Det är en stor ökning från det tidigare tillståndet på 50 000 ton per år.

Just nu pågår en utbyggnad av anläggningen. Den är beräknad att stå klar 2027 och då kommer biogasanläggningen producera ca 60 GWh per år, vilket motsvarar 6,1 miljoner liter diesel per år.
-Med en helt utbyggd produktion och om vi rötar så mycket matavfall som tillståndet tillåter kan vi producera ungefär 90 GWh biogas per år. Det är bränsle som motsvarar 9,2 miljoner diesel, men med den stora fördelen att biogas är ett fossilfritt bränsle. Det nya miljötillståndet gör Uppsala mer självförsörjande på biogas och vi kommer troligtvis kunna minimera inköp av gas för att bland att driva regionens bussar med biogas, säger Tomas Ulväng, vd på Uppsala Vatten.
Det känns väldigt bra att vi nu ska ta till vara mer av vårt avfall och tillverka mer klimatsmart bränsle till bussar och andra gasfordon. Det är en vinst för klimatet och stärker beredskapen i samhället att få mer lokalt producerat bränsle, säger Rickard Malmström (MP), ordförande i Uppsala Vattens styrelse.
Biogödsel – en värdefull restprodukt
Produktionen av biogas sker i en syrefri miljö som med hjälp av bakterier bryter ner matavfallet. Resultatet blir biogas som till största del används till drivmedel för bilar och stadsbussar, och en mindre del till uppvärmning. Av det som blir kvar efter produktionen av biogas framställer Uppsala Vatten biogödsel.
Biogödseln kommer också att bli en viktig produkt, när vi ökar produktionen. Biogödselblandningen av rötad gödsel och rötat matavfall blir en väldigt bra gödning, Den bidrar med växtnäring till lantbruken runt Uppsala som då kan minska sina behov av att köpa in konstgödsel. Det här är inte bara ett lyft för biogasanläggningen utan för hela Uppsala att vi kan erbjuda det till kommunens lantbruk och samtidigt bidra till ännu mer lokalt producerat och fossilfritt drivmedel, berättar Lennart Nordin, chef på biogasanläggningen.
Kontakter
Uppsala Vattens presskontaktPresskontakt
Tel:018-727 98 98press@uppsalavatten.seFölj Uppsala Vatten och Avfall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uppsala Vatten och Avfall AB
Under våren 2026 stänger merparten av återvinningsstationerna i Uppsala15.12.2025 11:04:10 CET | Pressmeddelande
Under våren 2026 kommer 19 av Uppsala Vattens 27 återvinningsstationer att stängas. Sedan fastighetsnära insamling infördes i Uppsala under våren 2025 har insamlingen på återvinningsstationer halverats och behovet av återvinningsstationer har därför minskat. Glasinsamlingen försvinner från samtliga återvinningsstationer i januari 2026 som ett första steg i avvecklingen.
Framgångsrik start för fyrfackskärlen5.11.2025 09:51:30 CET | Pressmeddelande
Uppsalaborna har blivit mycket bättre på att sortera sedan fyrfackskärlen infördes våren 2025. Uppsala Vattens första sammanställning visar att mängden avfall som slängs som restavfall har minskat med omkring 50 procent - från ungefär 420 ton i mars till ca 220 ton i oktober.
Uppsala Vatten installerar 21 000 digitala vattenmätare22.10.2025 11:23:13 CEST | Pressmeddelande
Med start i mars 2026 inleder Uppsala Vatten arbetet med att installera digitala vattenmätare hos alla med kommunalt dricksvatten i Uppsala kommun. Totalt 21 000 analoga mätare kommer att bytas ut, vilket kommer att leda till snabbare upptäckt av läckor och bättre kontroll över vattenförbrukningen.
Uppsala tävlar om titeln Sveriges godaste kranvatten26.9.2025 12:03:02 CEST | Pressmeddelande
Tisdagen den 30 september är Uppsala värdstad för den första av tio deltävlingar i Kranvattentävlingen. Där gör Uppsalas dricksvatten upp med fem andra kommuner om platser i den stora finalen i Stockholm där Sveriges godaste kranvatten ska koras.
Risk för lägre vattentryck i nordvästra Uppsala8.8.2025 09:06:33 CEST | Pressmeddelande
Från och med måndag den 11 augusti och tre veckor framåt kan boende i nordvästra Uppsala uppleva lägre tryck på vattnet. Lägre vattentryck kan uppstå då Uppsala Vatten under den tiden utför underhållsarbete på en stor vattenledning i Kvarngärdet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum