Lagstadgad arbetstidsförkortning skulle slå hårt mot Teknikföretagens medlemmar
En lagstadgad minskning av arbetstiden med bibehållen lön skulle slå hårt mot ett internationellt konkurrensutsatt och välfungerande tekniksverige. Det visar en medlemsundersökning som Teknikföretagen publicerar idag.

Debatten om arbetstidsförkortning med bibehållen lön har aktualiserats när flera fackförbund och politiska partier lyft frågan på den politiska dagordningen. En i princip enad ekonomkår har gjort tummen ned för förslaget om lagstadgad 35-timmarsvecka med bibehållen lön. Vad säger då de berörda företagen?
Teknikföretagens har genomfört en medlemsundersökning, som bygger på frågan: Om arbetstidsförkortning (35 timmar per vecka) skulle lagstadgas, hur bedömer du att det skulle påverka din verksamhet?
Kort sammanfattat visar undersökningen att förslaget till stor del är ett existentiellt hot, som skulle slå hårt mot ett internationellt konkurrensutsatt och välfungerande tekniksverige. Nära nio av tio företag bedömer att produktionen skulle påverkas negativt. En lika stor andel förutspår en negativ påverkan på företagets kostnader.
– Timkostnaden skulle gå upp med 15 procent i ett slag av en sådan reform. Detta samtidigt som företagen under lång tid haft extremt svårt att hitta kompetens, säger Teknikföretagens förhandlingschef, Tomas Undin.
Hälften av företagen med minst 100 anställda ser behov av att flytta verksamheten utomlands om förslaget genomförs. Bland små företag med högst 19 anställda hotas 13 procent av nedläggning.
För Teknikföretagen är frågan enkel. Frågor om arbetstid måste hanteras via parterna i förhandlingar på förbundsnivå, inte via politiken. De flesta av Teknikföretagens medlemmar verkar på en global och hårt konkurrensutsatt marknad.
De svarande 497 företagen är spridda över hela landet, representerar 83 000 medarbetare och omsätter tillsammans 244 miljarder kronor.
Nyckelord
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seDokument
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikindustrin en underskattad tillväxtmotor21.1.2026 07:38:12 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från Teknikföretagen visar att teknikindustrin är viktigare för landets ekonomi och för andra branscher än traditionell statistik visar. Teknikindustrin står för hela 10 procent av svensk ekonomi, vilket är ca 30 procent mer än andra mätmetoder visar. Dessutom skapas mängder av jobb i andra branscher.
Jonas Nyström ny presschef på Teknikföretagen19.1.2026 08:07:42 CET | Pressmeddelande
Jonas Nyström är ny presschef hos Teknikföretagen. Han kommer närmast från Centerpartiet, där han bland annat varit pressekreterare, talskrivare och stabschef.
Teknikföretagen: "Blå broschyren är ett viktigt första steg"13.1.2026 09:25:03 CET | Pressmeddelande
Den blå broschyren, som beskriver näringslivets ansvar och vad företag kan göra i händelse av kris eller krig, har idag lanserats av Myndigheten för civilt försvar. Teknikföretagen välkomnar broschyren, som vi har efterfrågat under en längre tid.
Teknikindustrin: ljusglimtar i svårt affärsläge11.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Orderingången i teknikindustrin har sammantaget utvecklats positivt jämfört med för tre månader sedan. Det är framför allt företag inom maskinindustrin, metallvaruindustrin och försvarsindustrin som bidrar till ökningen. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för årets fjärde kvartal.
Så stärker vi energisystemets motståndskraft25.11.2025 09:34:01 CET | Pressmeddelande
Sverige behöver stärka beredskapen för sitt energisystem så att det kan fungera i händelse av kris eller rentav krig. Det är huvudbudskapet i en ny rapport som Teknikföretagen presenterar idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum