Adam Westin ny breakingchef – Aftonbladet rustar desken för framtiden
13.12.2024 07:01:00 CET | Schibsted | Pressmeddelande
Aftonbladet fortsätter bygga ett nytt chefslag på nyhetsredaktionen. Adam Westin går från reporter till breakingchef.
– Det känns så roligt och hedrande att få leda desken och detta gäng, där det finns så mycket nyfikenhet och kompetens. Jag hoppas kunna bidra till vass, rapp och varm journalistik, säger han.

Chefsrollen på Breakingdesken är inte ny för Adam Westin, han har varit tf breakingchef i två omgångar de senaste åren. Han började på Aftonbladet som nyhetsreporter 2017.
– Att vara snabbast och bäst på breakingnyheter är något vi jobbar hårt för varje dag och en position som många vill åt. Det gäller att ta vara på varje nyhetsläge och ge läsarna klarhet, puls och närvaro, inte minst när det kommer till ämnen som engagerar unga, säger han.
Hanna Olsson Berg är biträdande redaktionschef och chef för nyhetsredaktionen konstaterar att Adam Westin är perfekt för rollen:
– Vi vill ha chefer som är tydliga och empatiska, samtidigt som de i journalistiken för kvällstidningstraditionen in i framtiden. Adam passar perfekt in i den grupp av chefer som kan göra det tillsammans, säger hon.
Aftonbladet startade breakingdesken 2015 och idag ses desken som redaktionens hjärta och puls. Men det är också en desk och en genre inom nyhetsjournalistiken som kommer att behöva utvecklas.
– Breakingjournalistiken står inför utmaningar, inte minst på grund av utvecklingen inom AI, och då behöver vi stärka oss i det journalistiska hantverket, det är där vi kan konkurrera. Det kan handla om saker som verifiering, källbyggande och fältarbete. Det är ett arbete vi redan är i gång med, säger Hanna Olsson Berg.
Adam Westin tillträder tjänsten efter sin föräldraledighet, i augusti 2025. Tidigare i höstas har Aftonbladet kunnat berätta att Angelica Öhagen går in i en ny skapad roll som AI-projektledare, Emma Lovén Svensson som ny nyhetschef och Nathalie Mark som ny nöjeschef.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Hanna Olsson Berg, biträdande redaktionschef och chef för nyhetsredaktionen. E-post:
hanna.olsson@aftonbladet.se
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted Media, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder

Länkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Mediekoncernen Schibsted Media har några av Nordens starkaste varumärken i portföljen, som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, VG, Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Omni, E24 och Podme.
Varje dag använder nästan sju miljoner människor våra redaktörstyrda medier för att bli uppdaterade, engagerade och underhållna – genom text, ljud, bilder och video. Förtroendet från våra användare är helt avgörande för oss. Och för att upprätthålla det förtroendet är vi fokuserade på fakta, verifierbarhet och transparens.
Våra 2800 anställda är baserade i Oslo, Bergen, Stavanger, Stockholm, Helsingfors, Kraków och Gdańsk. Och vi är beroende av dem alla för att lyckas, genom nära samarbete över redaktioner, produkt- och teknologimiljöer och prenumerations- och annonsenheter.
Det som började som Christian Schibsteds lilla boktryckeriverksamhet i dåvarande Christiania (Oslo) 1839, är idag ett av Nordens ledande medieföretag. Vår journalistik har informerat folk, byggt gemenskap, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier i nästan tvåhundra år. Våra demokratier är beroende av oberoende journalistik. Det är vårt uppdrag.
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Aftonbladet stärker arbetet med pressetik och publicistik20.5.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Aftonbladet inrättar en ny roll med fokus på pressetik, publicistik och utgivarfrågor. Eric Rosén utses till publicistisk redaktör och ställföreträdande ansvarig utgivare. Satsningen är en del av Aftonbladets arbete för att stärka det publicistiska ansvaret och förtroendet för journalistiken.
Aftonbladet förstärker Valkompassen med video till varje fråga19.5.2026 12:01:00 CEST | Pressmeddelande
Nu lanserar Aftonbladet sin valkompass – med särskilt fokus på att hjälpa unga väljare navigera genom årets viktigaste valfrågor. Kompassen förstärks med pedagogiska videor till varje fråga, där användarna får hjälp att förstå partiernas olika ståndpunkter och argument.
Trendbrott i valet: partier satsar på native i nyhetsmiljö11.5.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Inför valet 2026 ökar intresset för native-annonsering kraftigt bland politiska partier. Schibsted ser hur både lokala och nationella aktörer i högre grad väljer redaktionella miljöer för att nå väljarna. Utvecklingen markerar ett tydligt skifte i hur politiska budskap paketeras och distribueras. – Det är ett format där vi kan berätta en story och mer om vår politik, säger Gustaf Arnander, valledare, Centerpartiet.
Räckvidd räcker inte – förtroende avgör effekten5.5.2026 10:25:00 CEST | Pressmeddelande
I ett digitalt landskap där falsk och vilseledande annonsering och innehåll blivit vardag förändras spelreglerna för kommunikation. Schibsted Trust Report 2026, baserad på en undersökning från Norstat med 1 568 svenskar, visar att förtroende nu är avgörande för om budskap får genomslag – och att räckvidd i sig inte längre räcker.
Aftonbladet värvar Helle Schunnesson4.5.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Aftonbladet rekryterar Helle Schunnesson som nöjesjournalist och kommentator i en satsning på att ta en tydligare position i samtalet om populärkultur, samhälle och snackisar. Med fokus på unga målgrupper ska hon bidra till att utveckla journalistiken i nya format och stärka Aftonbladet Nöjes relevans.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum