Råneå hälsocentral igång som vanligt igen
13.12.2024 10:04:45 CET | Region Norrbotten | Pressmeddelande
På grund av driftstörningarna på stadsnätet i Luleå kommun så går det inte heller idag att nå Råneå hälsocentral via telefon eller chatt.
Patienter som har ett bokat besök på hälsocentralen idag ska komma på det som planerat.
Patienter som idag söker vård på Råneå hälsocentral, via telefon eller appen Min vård Norrbotten, har hittills inte kommit fram. Det går att söka vård genom att ringa en annan hälsocentral. Det går också att ringa 1177 för råd om egenvård.
Nödnumret 112 fungerar som vanligt och dit ringer den som är i behov av ambulans och akut sjukvård för allvarliga skador och sjukdomstillstånd.
Uppdatering, kl 13.55:
Nu funkar internet på Råneå hälsocentral igen. Telefonen har öppnats och det finns några tider kvar idag. Om man behöver vård och inte hunnit få hjälp av en annan hälsocentral går det bra att ringa.
Region Norrbotten vill tacka alla i Råneå för tålamodet och förståelsen. Tack också till alla på Lunet som jobbat med att åtgärda problemet.
Nyckelord
Kontakter
Emma Bergström WuoloPressansvarig
Tel:070-258 12 36emma.bergstrom-wuolo@norrbotten.seOm Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Kostnaderna för hyrbemanning minskar – men är fortfarande för höga10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Norrbottens kostnader för hyrbemanning inom hälso- och sjukvården minskade med 42 miljoner under förra året. Samtidigt är kostnaderna fortfarande höga och Region Norrbotten tillhör de regioner i landet som har högst utgifter för inhyrd vårdpersonal.
Älvsbyns hälsocentral flyttar till centrum9.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Älvsbyns hälsocentral och ambulansstation ska få fräscha lokaler som är anpassade för modern vård. ”Det här blir ett lyft för både patienter och medarbetare”, konstaterar Anders Öberg, regionstyrelsens ordförande.
Norrbottningarnas förtroende för sjukhusen ökar4.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
8 av 10 norrbottningar uppger att de har tillgång till den hälso- och sjukvård de behöver. Det visar den senaste Hälso- och sjukvårdsbarometern. Förtroendet för sjukhusen i Norrbotten har ökat, samtidigt som förtroendet för hälsocentralerna minskat något.
De flesta patienter i Norrbotten är nöjda med primärvården2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
De allra flesta patienter i Norrbotten upplever att besök och behandling på hälso- och vårdcentraler fungerar bra. Det visar den nationella patientenkäten för primärvården som gjordes i höstas.
Nu uppdateras de norrbottniska kostråden25.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Norrbottniska kostråd som visar att budskapen om vad som är hälsosamt för oss att äta också går hand i hand med det som gynnar klimat, miljö, våra norrbottniska producenter och samhällets beredskap. Under 2025 uppdaterades de svenska kostråden från Livsmedelsverket och nu har även de norrbottniska uppdaterats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum