Nya bostäder i Bergshamra
I området sydost om Kraus Torg i Bergshamra ska det byggas upp till 150 nya lägenheter, LSS-bostäder, en förskola och en ny livsmedelsbutik. Projektet är en del av Solnas strategi för att utveckla Bergshamra med fler bostäder och ökad samhällsservice.

Kommunstyrelsen har i december beslutat att anvisa mark till Fastighets AB Strået 1 inom stadens fastigheter Gräset 1 och del av Bergshamra 2:3. En principöverenskommelse har godkänts för utveckling av Strået 1 och de anvisade markområdena. Nu påbörjas arbetet med att ta fram en detaljplan.
- Det här är en viktig del av vår långsiktiga strategi för att utveckla Bergshamra. Byggandet av bostäder och stärkt samhällsservice går hand i hand i det här projektet, säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande.
Totalt ska minst 25 procent av lägenheterna vara fyra eller fem rum och kök eller mer. Förutom bostäder och en förskola, kommer en ny modern ICA-butik att byggas för att ersätta den nuvarande butiken. Den befintliga butiken kommer att vara öppen tills den nya butiken står klar.
Efter att detaljplanen vunnit laga kraft kommer Solna stad att överlåta den kommunala marken till Fastighets AB Strået 1 till marknadspris. Byggaktören bekostar alla utrednings- och projekteringskostnader, medan Solna stad ansvarar för byggandet av allmän plats.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Bostäder ska byggas i Huvudsta6.2.2025 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att Besqab får markanvisning för ca 250 nya bostäder i Huvudsta, varav minst hälften ska vara hyresrätter. Det är fastigheten Koltrasten 1 och del av fastigheten Huvudsta 3:1 som är aktuella för projektet.
Solna stad i samarbete med Stockholms stad om EM i fotboll 20295.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Om Sverige och Danmark får det europeiska fotbollsförbundet Uefas uppdrag att arrangera EM i fotboll 2029 kommer flera matcher att spelas på Nationalarenan i Solna. Nu har kommunstyrelsen i Solna stad tagit beslut om ett samarbetsavtal med Stockholms stad om värdskapsåtagandet för mästerskapet.
Ny förskola i Västra skogen – utökar antalet förskoleplatser i området4.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny förskola ska byggas intill Granbackaskolan och blir därmed ett komplement till den befintliga förskolan i området. Samtidigt ska en förstudie genomföras med syftet att planera för en renovering och modernisering av Granbackaskolan. Det beslutade kommunstyrelsen den 3 februari.
Ett tryggt, trivsamt och levande Bagartorp19.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Ett nytt centrum och omkring 250 hyresrätter ska byggas. Befintliga hus ska renoveras, ett nytt torg anläggas och gröna ytor samt förbättrade promenadvägar skapas. Bagartorp ska bli ett tryggt, trivsamt och levande bostadsområde.
Enklare att boka lokaler i Solna18.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Solna stad ska utöka möjligheten att hyra ut kommunala lokaler till föreningslivet. Under året har flera åtgärder vidtagits för att göra det lättare att boka lokaler i staden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum