Vision agerar mot nedskärningar i Forshaga kommun och begär förhandling
Kommunledningen i Forshaga föreslår att Individ och familjeomsorg( IFO) i kommunen kraftigt ska skära ner på sin verksamhet. Bland annat föreslås reducering av flera chefstjänster samt även reducering av tjänster inom verksamheterna barn, vuxen och familj. Öppenvården föreslås även minska med så pass mycket som 4 tjänster. Sammanlagt är det tänkt att 10 tjänster ska försvinna från IFO. Det innebär en minskning av handläggare och behandlare med närmare 29% och en minskning av öppenvården med 40 %

Vision i Forshaga kommun ser det som väldigt problematiskt om kommunledningens förslag till besparingar blir verklighet. Dels innebär det fler medarbetare per chef, vilket är olyckligt då arbete inom individ och familjeomsorg kräver ett närvarande och delaktigt ledarskap. Dels har processen kring detta gått alldeles för fort och nödvändiga analyser som barnrättsanalys utifrån barnkonventionen har inte har hunnits med. Att dra ner på socialtjänstens resurser riskerar dessutom att slå tillbaka mot kommunen då det i framtiden kommer att behöva rekryteras fler medarbetare till individ och familjeomsorgen i Forshaga. En sådan här kraftig neddragning riskerar då att få effekten att fler söker sig bort från verksamheten och det blir svårt att locka nya medarbetare.
Vision i Forshaga kommun har därför nyligen skickat in en förhandlingsframställan om central förhandling till arbetsgivaren Forshaga kommun för att få kommunen att tänka om vad gäller dessa besparingsförslag.
- Vi från Visions sida i Forshaga kommun ser väldigt allvarligt på att kommunen är på god väg att genomföra dessa kraftiga besparingar inom IFO. Blir detta en verklighet kommer det att slå mycket hårt mot de som är i behov av stöd och hjälp från verksamheten samt även riskera att skapa en dålig arbetsmiljö för våra medlemmar. Det skulle även innebära en betydande risk för ohälsa och sjukskrivningar. Vi hoppas därför att arbetsgivaren backar från sitt förslag, säger avdelningsordförande för Vision Katarina Carlsson
För mer information kontakta:
Katarina Carlsson, avdelningsordförande för Vision i Karlstad och Forshaga kommuner
Tel. 054-540 4757, 070-001 0207
e-post: katarina.carlsson@fv.vision.se
Kontakter
Anneli TillbergKommunikationsansvarig/presskontakt
Tel:0761411193anneli.tillberg@vision.seMaria MartinssonPressansvarig
Tel:08 789 64 77Tel:070 655 50 48maria.martinsson@vision.seVisions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 212 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Nytt avtal säkrar löneökningstakten för Visions medlemmar i kommuner och regioner7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision och arbetsgivarparterna SKR och Sobona är överens om ett nytt kollektivavtal för cirka 220 000 anställda i kommuner, regioner och kommunala bolag. Avtalet innebär löneökningar i nivå med industrins märke på 6,4 procent över två år, satsning på individuella kompetensplaner samt ett gemensamt arbete för att se över möjligheten att införa tidkonton.
Vision kommenterar Klimatpolitiska rådets rapport 2025: Viljan finns - regeringen måste visa ledarskap20.3.2025 15:33:31 CET | Pressmeddelande
Klimatpolitiska rådets årliga granskning visar att regeringens politik inte leder mot klimatmålen som riksdagen beslutat om. Regeringens politik har under sin mandatperiod motverkat målen, bland annat genom ökade utsläpp från transportsektorn. Fackförbundet Vision efterlyser ett tydligt ledarskap, satsningar på järnväg och billigare resor med kollektivtrafik.
Vision: Insatser utan samtycke inom socialtjänsten skadar tilliten20.3.2025 09:18:47 CET | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision är starkt kritiskt till ett nytt lagförslag inom socialtjänsten om insatser till vårdnadshavare, barn och unga när samtycke saknas. Vision menar att förslaget riskerar att skada socialtjänstens långsiktiga arbete med att stötta barn och vårdnadshavare.
Kvinnors gratisarbete fortsätter öka4.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Utvecklingen för jämställda löner har stannat av. Sverige har backat fem år i tiden och klockslaget när kvinnor slutar få betalt för sitt arbete har fastnat på 16:12. Det visar Lön hela dagens årliga uträkning som presenteras i dag. – Det ligger på lokala politiker och arbetsgivare att se till att kvinnor i hela landet får jämställda löner, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Ny rapport: Över hälften av administratörerna i Värmlands län är osäkra på AI20.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
AI kan förbättra välfärden och göra den offentliga förvaltningen mer effektiv. Samtidigt känner många en oro för vad som ska hända med deras jobb, visar en ny rapport från fackförbundet Vision. -Vi ser att de som är mest positivt inställda till att använda AI på arbetsplatsen också är de som fått utbildning och som tidigt involveras i implementeringen av AI – tyvärr är det bara en bråkdel som har fått den tydligheten, säger Annica Sundin ordförande för Vision i Region Värmland
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum