Universitetssjukhuset Örebro

Opioider och överviktsoperation - nya insikter om en oväntad utmaning

Dela

Överviktsoperationer som gastric bypass är en effektiv metod för viktminskning. ”Resultaten i min avhandling visar en oväntad utmaning, patienter som genomgår operation har en betydligt högre användning av morfinliknande läkemedel både före men framför allt efter ingreppet”, berättar Stefan Wallén, legitimerad apotekare och forskare på Universitetssjukhuset Örebro.

Forskaren Stefan Wallén. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.
Forskaren Stefan Wallén. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.

Forskningen visar att användningen av opioider inte bara är vanligare i den patientgrupp som gjort en överviktsoperation, utan att de också använder högre doser än genomsnittet.

– Det är förvånande att användningen av morfinliknande läkemedel ökar så mycket eftersom andras forskning visar att viktminskningen efter operationen gör att man får mindre ont i viktbelastade leder och mindre smärta. Patienten får också en förbättrad fysisk funktion, säger Stefan Wallén som arbetar på Läkemedelscentrum.

”Jag hoppas riktlinjerna kommer att ändras vid utskrivning av dessa läkemedel”

Upprinnelsen till hans studier var att kirurgerna som utför dessa operationer tyckte sig ana att det var många av deras patienter som använde morfinliknande läkemedel.

– Det mest överraskande är att användningen av morfinliknande läkemedel ökar så markant efter operationen, säger forskaren. För patienter som hämtar ut recept direkt efter operationen är risken att vara kronisk användare nästan dubbelt så hög tre år senare.

Forskningen väcker viktiga frågor om riktlinjer för läkemedelsbehandling efter obesitaskirurgi. Hos vissa opererande enheter är praxis att rutinmässigt skriva ut morfinliknande läkemedel efter operationen, detta behöver ses över.

– Min forskning kan hjälpa patienter att förstå fördelar och risker med både kortvarig och långvarig användning av dessa läkemedel och ge dem verktyg så att de söker hjälp innan de fastnar i beroende. Samtidigt hoppas jag att de som utformar riktlinjer, som Svensk förening för obesitas och metabol kirurgi, SFOK, tar till sig resultaten och överväger att ändra praxis, säger han.

För patienter som överväger en överviktsoperation är denna forskning en viktig påminnelse om att noga diskutera läkemedelsbehandling med sin vårdgivare. I dagsläget får alla patienter efter operation en uppföljning efter olika tidsintervaller.

– Förhoppningen är att förbättra vården och minska risken för långvarig användning. Redan nu har Lindesbergs lasarett, där våra överviktsoperationer inom regionen görs, inte som rutin att alltid skriva ut morfinliknande läkemedel. Vi har en övergripande riktlinje med vad vi rekommenderar men det är en individuell bedömning för varje patient, avslutar han.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Forskare Stefan Wallén. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.
Forskare Stefan Wallén. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.
Ladda ned bild
Forskare Stefan Wallén. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.
Forskare Stefan Wallén. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.
Ladda ned bild

Länkar

Det personliga universitetssjukhuset

Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.

Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Den nya läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.

Följ Universitetssjukhuset Örebro

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro

Örebroforskning upptäcker biomarkörer för cancer i blodet18.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande

Molekylärbiologen Alvida Qvick har i sin forskning gjort framsteg i användningen av biomarkörer i blodet, så kallade cirkulerande biomarkörer, för att förbättra cancerbedömning och behandling. Genom att analysera ämnen som frisätts i blodet när tumören växer, har hon visat hur dessa biomarkörer kan användas inom olika områden av cancervården. ”Det gör att vi kan skräddarsy behandling och effektivisera uppföljning av våra patienters hälsa”, berättar hon.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye