Filip Wilhelmsson vinner kvalet i FM Mattsson Christmas Tournament i Mora
Det blev inga förändringar i toppen under sista kvaldagen av Europtourtävlingen i Mora. Filip Wilhelmsson behöll sin ledning med 1484 och Carl Eklund tvåa med 1458. Anton Ahlgren och Jesper Svensson rundar av topp 4 med 1440 respektive 1399. Finalspelet startar redan 07.30 på söndagsmorgonen. Under finalspelet kommer det även avgöras vilka 4 som kommer spela final i elit-SM i Borås i februari.

Filip Wilhelmsson behöll alltså sin ledning i Europatourtävlingen FM Mattsson Christmas Tournament och tar hem segern i kvalet. Han får därmed stå över första steget i finalspelet tillsammans med övriga i topp 10 från kvalet. Carl Eklund, Anton Ahlgren och Jesper Svensson tog övriga platser i topp 4. 10'e platsen togs i lördagens sista start av Team Pergamons Robin Noberg som slog 1368.
Det är totalt 35 spelare som går vidare till finalspelet som spelas över totalt 6 steg imorgon söndag, med start redan 07.30. Topp 30 i kvalet gick direkt till final, där topp 10 alltså står över första finalsteget. Det krävdes till slut 1311 poäng över de sex kvalserierna för att gå vidare, ett resultat som slogs av Leo Norgren från IKW/Köping. Förutom de 30 spelarna från kvalet så går 2 stycken vidare från Early Bird-starterna, och dessutom spelas det en desperado under lördagskvällen där de sista 3 finalplatserna avgörs.
Finalspelet avgörs i totalt 6 steg. Steg 1, 2 och 3 spelas alla över 5 serier. Från steg 1 går 10 spelare vidare och tar plats i steg 2 tillsammans med topp 10 från kvalet. Även från steg 2 går 10 spelare vidare till steg 3. I steg 3 tar spelarna med sig resultatet från steg 2 och spelare ytterligare 5 serier och topp 4 går sedan vidare till finalkarussell.
Finalkarussellen spelas över tre serier, där resultatet följer med efter varje serie och den spelare som har lägst resultat efter varje serie får lämna.
FM Mattsson Christmas Tournament är också fjärde och avslutande deltävlingen i herrarnas elit SM-tour. Efter tre deltävlingar leder James Blomgren touren på 71 poäng. Blomgren är dock inte med och spelar i Mora. Teodor Samuelsson ligger strax bakom med 70 poäng. Adam Andersson är trea med 58 poäng och Alex Joki är fyra med 54 poäng. Jesper Svensson befinner sig på femte plats med 50 poäng.
Topp fyra i touren får spela finalen i elit-SM som spelas under SM-veckan i Borås den 5 februari, och det är flera som har gått vidare i Mora som vill vara med och slåss om en plats, då spelare som Carl Eklund, Martin Larsen och Robin Ilhammar alla ligger strax utanför topp 4 men nu ska spela final i Mora. Även kvalsegrare Filip Wilhelmsson har en liten chans att ta sig vidare vid seger i Mora.
Förutom James Blomgren så kom inte heller Adam Andersson till spel i Mora. Av tourens 4 deltävlingar så är det de bästa 3 som räknas in i tourens barometerpoäng.
Resultat FM Mattsson Christmas Tournament
Tidsprogram söndag 22/12 finaldagen
07:30 Finalsteg 1
11:15 Finalsteg 2
14:15 Finalsteg 3
16:30 Finalsteg 4
17.00 Finalsteg 5
17.30 Finalsteg 6
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seSvenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Efter VM-succén - James Blomgren slutar i landslaget18.12.2025 13:00:01 CET | Pressmeddelande
De senaste fyra åren har James Blomgren tagit 16 medaljer i VM- och EM-sammanhang, varav åtta guld. Efter den senaste VM-succén i Hongkong så tackar James Blomgren för sig i landslaget. – Jag har fått vinna mer än vad jag någonsin kunnat drömma om. Det här känns som en bra slutpunkt, säger James Blomgren.
VM-medaljörer med när Moelven Open avgörs i helgen12.12.2025 17:53:25 CET | Pressmeddelande
I helgen avgörs Moelven Open som är den fjärde deltävlingen i herrarnas SM-tour. Bland annat intar flera färska VM-medaljörer banorna i Kristinehamn. – Riktigt kul att vi har flera världsstjärnor med, säger Tobias Eriksson som driver Kristinehamns Bowling.
Svensk succé vid bowling-VM - avslutade med dubbla guld6.12.2025 11:05:24 CET | Pressmeddelande
Två VM-guld och ett silver för Sverige blev det igår på sista dagen av bowling-VM. James Blomgren vann det individuella guldet i All Events och Sverige tog som lag hem VM-guldet i All Events på herrsidan. Blågult tar totat sex medaljer vid mästerskapet i Hongkong, varav tre guld. – Det är bitterljuvt. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.
VM-silver för Sverige i 5-manna - dubbla guld i All Events5.12.2025 13:29:33 CET | Pressmeddelande
Två guld och ett silver för Sverige på VM:s sista dag. I 5-manna blev det finalförlust mot Frankrike. Men blågult vann som lag VM-guld i All Events och James Blomgren tog hem det individuella All Events-guldet. – Det är bitterljuvt nu. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.
Sverige är i VM-final i 5-manna5.12.2025 07:36:58 CET | Pressmeddelande
Sverige är klart för final i 5-manna i bowling-VM. De vänder i semifinalen mot Sydkorea och vinner med 2-1. I finalen ställs de mot Frankrike med start ca kl 08.00 svensk tid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum