17 personer omkom till sjöss 2024
Det inträffade 17 olycksfall med dödlig utgång inom den svenska sjöfarten och båtlivet 2024. Av dem skedde fyra inom yrkessjöfarten, vilket är den högsta siffran på över 15 år. Det visar Transportstyrelsens preliminära olycksstatistik.

Dödsfall inom den svenskflaggade yrkessjöfarten är sällsynta. Under de senaste tio åren har sammanlagt nio personer mist livet inom yrkessjöfarten – varav fyra under 2024 – i olyckor som kopplas till fartygets drift.
– Ökningen av dödsfall inom yrkessjöfarten visar på behovet av fortsatt arbete för att stärka säkerhetsmedvetandet hos aktörer inom sjöfarten. Samtidigt är några av olyckorna inte typiska för yrkessjöfart – om man med yrkessjöfart menar fartyg registrerade i handelsflottan. De vittnar snarare om vikten av ett högt säkerhetstänk inom sjöfarten på ett övergripande plan, säger Jonas Bjelfvenstam, generaldirektör för Transportstyrelsen.
Vid en av olyckorna förolyckades en fiskare i en mindre båt på under fem meter, i en annan omkom en guide i kanot. Båda två var män. I den tredje olyckan omkom en man och en kvinna efter att ha kört av en vägfärja.
Dödsfall med fritidsbåtar
Inom fritidsbåtslivet inträffade 13 dödsfall under året som gått. Samtliga av de omkomna var män. Men det är en siffra som mycket väl kan komma att öka, eftersom ytterligare händelser med dödlig utgång undersöks.
Det genomsnittliga antalet omkomna inom fritidsbåtlivet under de senaste fem åren är 19 personer.
Båtolyckorna i siffror:
- Minst 6 olyckor med fritidsbåt skedde i insjöar, 4 i skärgårdsmiljö och 3 i forsar, åar eller kanaler. Minst 2 av olyckorna skedde vid en brygga eller kaj. *
- 4 personer omkom ombord på motorbåtar, 2 personer omkom i kanoter och 1 i roddbåt. I 6 fall saknas uppgifter om båttypen.
- 2 av personerna saknade flytväst vid olyckstillfället och 2 hade flytväst. I 9 fall är flytvästanvändningen oklar.
* En och samma olycka kan räknas med i flera kategorier.
Att förebygga olyckor i båtlivet är en viktig uppgift för Transportstyrelsen och det förebyggande arbetet är grundläggande för ett tryggt båtliv.
– Tyvärr ser vi år efter år ett mönster i olyckorna. En stor andel av de förolyckade är män över 60 år och att en stor andel av olyckorna sker i våra insjöar. Det går att göra mycket själv för att förbättra säkerheten ute på sjön, som till exempel att inte åka ut ensam. Genom att bära flytväst, vara nykter och se till att kunna larma så höjer man säkerheten rejält, säger Jonas Bjelfvenstam.
Tillsammans med andra myndigheter och organisationer i Sjösäkerhetsrådet arbetar Transportstyrelsen aktivt för att det svenska båtlivet ska vara så säkert som möjligt.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Utbildarna lever inte upp till kraven11.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
En majoritet av de granskade utbildarna som bedriver fortbildning av yrkesförarkompetens (YKB) lever inte upp till lagkraven. Det visar Transportstyrelsens tillsyn: – Det är allvarligt. Yrkesförarna har rätt till bra utbildning – för att vidhålla en trygg arbetsmiljö och ha möjlighet att bidra till nollvisionen, säger Jussi Ståhl, inspektör vid Transportstyrelsen.
Rättelse – ärende rörande Rally-VM ännu inte avgjort10.12.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Transportstyrelsen gick den 8 december ut med besked att myndigheten fattat beslut i ett överklagat ärende rörande Rally Sweden. Efter att beslutet och ett pressmeddelande publicerats har myndigheten uppmärksammat att kammarrättens dom överklagats till Högsta förvaltningsdomstolen. Kammarrättens avgörande har därmed inte vunnit laga kraft än.
Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår10.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året. Det framkommer i Transportstyrelsens nya marknadsundersökning Resenärernas syn på järnvägsmarknaden 2025: – Det här är den högsta nivån som vi hittills har uppmätt i dessa undersökningar. Järnvägen fortsätter locka resenärer, säger Jonathan Sundin, utredare vid Transportstyrelsen.
Ta det lugnt i jul- och nyårstrafiken9.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Jul- och nyårshelgen innebär intensiv trafik på landets vägar. Mellan den 20 december och 12 januari omkommer i genomsnitt 10 personer och nästan 3 000 skadas varje år (medeltal för åren 2020-2025). Det visar Transportstyrelsens preliminära statistik.
Nu skärps reglerna för drönare4.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Samtidigt som fler flyger drönare ökar också antalet incidenter i luften. Nu skärps reglerna och från och med den 1 januari blir det straffbart att flyga drönare utan drönarkort.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
