Lantbrukarnas Riksförbund

Lättnader i strandskyddet ökar den biologiska mångfalden, stärker beredskapen och skapar renare vatten

20.1.2025 13:30:37 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

Dela

LRF är positiva till  regeringens lättnader i strandskyddet. Alla vattensamlingar fångar kväve och fosfor och ger därmed renare vatten. Vattensamlingar kan även ha ett beredskapssyfte och användas vid bekämpning av uppkomna bränder. Ett stort antal samhällsnyttor är helt enkelt kopplade till små vattensamlingar, men dagens strandskydd hindrar denna utveckling.

Vattendrag som ökar den biologiska mångfalden, stärker beredskapen och skapar renare vatten
Vattendrag som ökar den biologiska mångfalden, stärker beredskapen och skapar renare vatten Foto: LRF. Fri att använda.

”Med dagens strandskydd får alla anlagda vattensamlingar strandskydd per automatik. Det innebär i praktiken ett byggförbud runt dessa vattensamlingar. För lantbruk innebär det att även om en vattensamling skapas för att gynna den biologiska mångfalden och stärka beredskapen så beläggs området 100 meter runt denna vattensamling med ett byggförbud.  Därför ser LRF en stor nytta med regeringens strandskyddsförslag då det kommer gynna framväxten av fler små vatten till nytta för ökad biologisk mångfald, stärkt beredskap samt renare vatten.”

Säger Björn Galant, LRFs näringspolitisk expert på allemans- och äganderätt och fortsätter,

”För landsbygds- och näringslivsutveckling ser LRF även positiv på att strandskyddet tas bort från vattendrag smalare än 2 meter samt från anlagda vatten efter år 1975. Det kommer stärka landsbygdens attraktionskraft och öka antalet investeringar i boende, turism och företagsutveckling.”

Regeringens pressmeddelande om lättnader i strandskyddet,https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2025/01/regeringen-presenterar-lattnader-i-strandskyddet/

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Om oss

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.

LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Ökningen av svenska lamm kan fördubblas2.4.2026 06:14:00 CEST | Pressmeddelande

Efterfrågan på svenskt lammkött ökar och den inhemska lammproduktionen växer för första gången sedan 2018. Antalet får och lamm steg med cirka 28 000 djur (+9 %) mellan december 2024 och 2025, även antalet företag med fårproduktion ökade. Det visar ny sammanställd statistik från Jordbruksverket och branschens egna uppföljningar. Med rätt politiska förutsättningar kan lamm- och fårproduktionen snabbt bli en starkare del av svensk livsmedelsproduktion, beredskap och biologisk mångfald.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye