POWER Sverige

Magnus Kreuger är ny VD för POWER Sverige

Dela

Med stor erfarenhet från detaljhandeln i Sverige och internationellt är Magnus Kreuger redo att driva POWERs expansiva tillväxt och stärka företagets position över hela landet. Han tillträder officiellt rollen som vd den 1 mars 2025.

POWER Sverige

– Jag är stolt och glad över att ha fått möjligheten att bli en del av POWER. Det känns som en perfekt match, och jag ser fram emot att lära känna mina nya kollegor och POWER-kulturen, säger Magnus Kreuger.  

Magnus Kreuger har lång erfarenhet från detaljhandeln, de senaste två åren som vd för PetXL och dessförinnan i olika roller på XXL i Sverige och Österrike. 

Han har stor tro på konceptet och anser att POWER har lyckats väl med att etablera ett nytt varumärke med en välfungerande omnikanal.

– Att vara snabbfotad och inte fastna i komfortzonen är avgörande. Det som fungerade under 2024 kanske inte fungerar 2025, så det gäller att alltid vara beredd på förändring. Den som vågar anpassa sig, utmana sig själv och se möjligheter kommer stå som vinnare. Jag kommer att fokusera på lönsamhet och utforska fler möjligheter för tillväxt, fortsätter han.

Ambitioner om tillväxt  
De kommande två åren planerar POWER att uppgradera och etablera runt 10 nya varuhus.

Målet är att fortsätta ta marknadsandelar och bli en större del av konsumenternas vardag. 

– Min högsta prioritet är att lära känna människorna som jobbar här samt förstå konceptets styrkor och möjligheter. Jag vill skapa en tydlig plan för lönsamhet, säger Kreuger. 

Erfaren ledare  
Koncerndirektör Ronny Blomseth är mycket nöjd med rekryteringen och lyfter fram att Magnus erfarenhet och visioner passar perfekt in i POWERs strategi för framtiden. 

– Vi är mycket nöjda med att ha funnit en vd som Magnus, med gedigen erfarenhet från detaljhandeln kombinerat med en analytisk kompetens och ett tydligt ledarskap, säger Ronny Blomseth. 

Ronny Blomseth har de senaste sex månaderna haft rollen som vd i Sverige, utöver sin roll som koncerndirektör på POWER International.

Kontakter

Följ POWER Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från POWER Sverige

Julhandeln börjar allt tidigare – POWER satsar på liveshopping under Black Weeks13.11.2024 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Knappt hälften av de tillfrågade i POWERs egna kundundersökning säger att de planerar att starta julhandeln tidigare i år, och hela 60 procent svarar att de planerar att köpa julklappar redan under Black Weeks. En av fyra uppger att de ska köpa fler julklappar än ifjol, något som lockar fler att kika efter bra erbjudanden. Med andra ord kommer det bli en intensiv kamp om kunderna under årets julhandel.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye