Ocean Sea Fish Fingers från Lidl kammar hem silvermedalj i fiskpinne-test!
22.1.2025 08:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl fortsätter att imponera med sina prisvärda produkter! I ett smaktest gjort av Barometern OT kom Lidls fiskpinnar, Ocean Sea Fish Fingers, på en andraplats.

Visste du att fiskpinnen har en lång och spännande historia? Redan på 1950-talet började amerikanerna njuta av dessa krispiga fiskbitar, fish sticks. Och sedan dess har fiskpinnen blivit en älskad klassiker på middagsbordet världen över. Nu har även Lidls Ocean Sea Fish Fingers bevisat att de håller hög klass, genom att ta hem en välförtjänt andraplats i ett nyligen genomfört test av Barometern OT där sju sorters fiskpinnar testades.
Testpanelen beskrev fiskpinnarna som "knaprigt skal med fast fiskkött innanför" och "en rejäl fiskpinne som får tummen upp av alla i panelen" och att fiskpinnarna ”smakar finfisk”.
– Vi är såklart väldigt stolta över resultatet. Det här visar att vi verkligen levererar på vårt löfte om att erbjuda våra kunder produkter av högsta kvalitet till bästa möjliga pris. Fiskpinnarna är inte bara goda, de är dessutom MSC-certifierade, vilket innebär att fisken är fångad på ett hållbart sätt, säger Robert Uwira, Senior Director Marketing & Promotions på Lidl Sverige.
Ocean Sea fish Fingers kostar 30,90 kr för 450g.
Omdöme:
Smakar finfisk. Knaprigt skal med fast fiskkött innanför. En rejäl fiskpinne som får tummen upp av alla i panelen. Smaken beskrivs av några som aningen pepprig. Varför fiskpinnarna är så orange till färgen väcker lite frågor, men strunt i det – de smakar ju gott.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Tacosås från Snack Day topptestad – kniper andraplatsen i stort konsumenttest5.3.2026 09:00:00 CET | Nyheter
Tacosåsen från Snack Day har utsetts till en av marknadens främsta i Gotlands Allehandas stora test av tacosåser. I ett blindtest utfört av en testpanel fick såsen det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld andraplats i det nio produkter starka startfältet.
Lidls naturella färskost från Milbona är i topp3.3.2026 10:32:11 CET | Nyheter
Lidls naturella färskost från Milbona seglar upp som en av testets favoriter när Svenska Dagbladet testar nio olika färskostar. I ett blindtest fick den höga betyget 5 av 6, vilket gav en stark andraplats i testet.
Lidl Sverige återkallar kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe24.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar frysta kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
Earl Grey från Lord Nelson är bäst i test – kniper delad förstaplats i konsumenttest24.2.2026 10:46:31 CET | Nyheter
Earl Grey-teet från Lord Nelson, Lidls egna varumärke, har utsetts till ett av marknadens främsta i Allt om Mats stora test av tepåsar. I ett blindtest utfört av en testpanel fick teet det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld delad förstaplats i det tolv produkter starka startfältet.
Lidl presenterar “The Trolley Bag” - ett exklusivt globalt samarbete med designstjärnan Nik Bentel20.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sitt uppmärksammade designsamarbete med Nik Bentel och lanserar nu ”The Trolley Bag”, en exklusiv väska inspirerad av den klassiska kundvagnen. Efter succén med virala ”Croissant Bag” suddar kedjan åter ut gränsen mellan vardagsnytta och high fashion. I Sverige lottas ett begränsat antal exemplar ut via Lidl Sveriges Instagram med start den 24 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum