Lantbrukarnas Riksförbund

Allt färre lantbrukare försörjer allt fler

Dela

Trenden inom lantbruket är tydlig – allt färre lantbrukare försörjer allt fler svenskar med livsmedel. År 1950 fanns det cirka 18 personer i Sverige per lantbrukare. År 2023 hade den siffran tiofaldigats till 188 personer per lantbrukare. Livsmedelsberedskapen behöver öka men det handlar inte bara om tillgång till insatsvaror, utan även om människor. I lantbrukets första rapport inom sociala hållbarhet, ”Världens bästa jobb?”, föreslår LRF flera politiska åtgärder. Vikten ligger på att minska den administrativa bördan och fastställa lantbruket som en samhällsviktig verksamhet. Centrala faktorer för att uppnå goda resultat inom lantbrukets sociala hållbarhet.

LRF och lantbrukets första rapport inom sociala hållbarhet, ”Världens bästa jobb?”.
LRF och lantbrukets första rapport inom sociala hållbarhet, ”Världens bästa jobb?”. Foto: LRF. Fri att använda.

”Vi måste minska den administrativa bördan inom lantbruket. Genomföra förenklingsförslag och permanenta arbetet med förbättrade regelverk. Ta bort onödiga detaljregler och fokusera på målstyrning. Detaljregler leder till kontroll och felletande. LRF vill se ett myndighetsarbete för smarta regelverk och styrmedel som fokuserar på resultat”. Säger Mikaela Johnsson, LRFS vice förbundsordförande. 

Jord- och skogsbruket är grundläggande för Sveriges ekonomi och samhälle. Förutom att förse samhället med livsmedel, förnybar energi och material bidrar sektorn till en levande landsbygd genom sysselsättning, krisberedskap och ekosystemtjänster. Skogsnäringen, som enligt Skogsindustrierna 2024, sysselsätter cirka 140 000 personer direkt och indirekt, står för 9–12 procent av svensk industris totala sysselsättning, export och omsättning, och 80 procent av skogsproduktionen går på export. 

”Beredskap samt förbättrat stöd och skydd mot vilt idag för en bättre social hållbarhet imorgon. Fastställ att lantbruk är samhällsviktig verksamhet, och att vi behöver säkerställa att vi kan fortsätta producera mat under kris och krig. Stärk infrastruktur och lagerkapacitet för viktiga insatsvaror som foder, gödningsmedel och bränsle, för att minska beroendet av importerade insatsvaror. Inför toleransnivåer för viltskador och möjliggör snabb och effektiv skyddsjakt vid stora skador av vilt i skog och jordbruk”. Säger Mikaela Johnsson, LRFS vice förbundsordförande. 

Trots utmaningarna visar Lantbruksbarometern (Ludvig & Co, 2023) att 97 procent av lantbrukarna är nöjda med sitt yrkesval, och 70 procent skulle rekommendera det till ungdomar. I Landjas undersökning, Sveriges Lantbruk (2024), instämmer 88 procent att flexibiliteten i att driva eget företag och styra sin tid är en viktig friskfaktor. Dock saknar 9 procent tillräckligt socialt stöd, och 63 procent tycker att balansen mellan arbete och fritid brister, särskilt bland heltidsarbetande och yngre lantbrukare.

”Världens bästa jobb behöver säkras upp ytterligare finansiellt och flera investeringar är nödvändigt. Ge finansinspektionen i uppdrag att kartlägga och föreslå åtgärder till förbättrad bankfinansiering på landsbygden. Investera i bevattning och klimatanpassning. Undersökningar visar att efter de senaste årens extremväder finns ökande oro hos lantbrukare över att den fortsatta klimatförändringen kommer påverka lantbrukets företagande ännu mer negativt”. Avslutar Mikaela Johnsson, LRFS vice förbundsordförande.

Klicka här för att komma till LRFs och lantbrukets första sociala hållbarhetsrapport ”Världens bästa jobb?”

Fakta social hållbarhet
Social hållbarhet är en av de tre pelarna inom hållbar utveckling, tillsammans med ekonomisk och ekologisk hållbarhet, och sätter människans välmående och rättigheter i centrum.

Kontakter

För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70

Bilder

Mikaela Johnsson, LRFs vice förbundsordförande.
Mikaela Johnsson, LRFs vice förbundsordförande.
Kate Gabor "Inga restriktioner"
Ladda ned bild

Om oss

Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.

LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/

Följ Lantbrukarnas Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund

Sveriges totalförsvar behöver rent vatten12.5.2025 14:11:31 CEST | Pressmeddelande

Senaste åtta årens extremväder har kostat lantbruket mellan 10-15 miljarder kronor. Ett av flera faktum som regeringens utredning för ”Ett samhälle anpassat till klimatförändringarna” bortser från när den exkluderar lantbruket i sina förslag. Om Sverige ska stärka sin livsmedelsberedskap och totalförsvar behöver även lantbrukets förmåga att klara extremväder säkras. Fram till idag har lantbruket i stort sett ensamt tagit kostnaden för extremväder.

EU och Sveriges regering investerar i livsmedelsförsörjningen25.4.2025 10:46:02 CEST | Pressmeddelande

LRF välkomnar dagens regeringsbeslut, som innehåller ett paket åtgärder, där bland annat höjd budget till investerings- och startstöd för unga lantbrukare ingår. Regeringen tillför ytterligare 746 miljoner kr som har betydelse för det svenska lantbrukets utveckling och möjligheten att nå målen i den nationella livsmedelsstrategin. Regeringsbeslut som stärker livsmedelsberedskapen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye