Ackreditering till Final4 i ATG Svenska cupen
Varmt välkommen till Halmstad Arena 7–8 februari och Estrad Alingås 1–2 mars och för att bevaka Final4-helgerna i ATG Svenska cupen.

För andra gången arrangeras Final4 i ATG Svenska cupen där de fyra lagen på dam- respektive herrsidan spelar semifinaler, bronsmatch och final i samma arena under en helg.
Herrarnas Final4 spelas i Halmstad Arena 7–8 februari. De regerande cupmästarna Ystads IF HF är kvalificerade. Även Alingsås HK, OV Helsingborg HK och Önnereds HK är klara för semifinal.
Damernas Final4 i ATG Svenska cupen 2024/25 spelas i Estrad Alingsås 1–2 mars. Fjolårets finalister Höörs HK H 65 samt IF Hallby HK, Skuru IK och Önnereds HK är kvalificerade.
Ansökan om ackreditering är öppen till och med 5 februari (för herrarnas Final4) och 27 februari (för damernas Final4).
FINAL4 I ATG SVENSKA CUPEN – HERRAR
Datum: 7–8 februari 2025
Plats: Halmstad Arena
Ackreditering: Klicka här (senast 5 februari)
Semifinaler, fredag 7 februari:
17.00: Önnereds HK–Alingsås HK
19.30: OV Helsingborg HK–Ystads IF HF
Bronsmatch, lördag 8 februari:
12.30: Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
Final, lördag 8 februari:
15.00: Vinnare semifinal 1–Vinnare semifinal 2
FINAL4 I ATG SVENSKA CUPEN – DAMER
Datum: 1–2 mars 2025
Plats: Estrad Alingsås
Ackreditering: Klicka här (senast 27 februari)
Semifinaler, lördag 1 mars:
14.30: Höörs HK H 65–Önnereds HK
17.10: IK Sävehof–Kristianstad HK
Bronsmatch, söndag 2 mars:
15.00: Förlorare semifinal 1–Förlorare semifinal 2
Final, söndag 2 mars:
18.10: Vinnare semifinal 1–Vinnare semifinal 2
TIDIGARE CUPSEGRARE, HERRAR
1969: SoIK Hellas
1970: Redbergslids IK
1971: SoIK Hellas
1972: Västra Frölunda IF
1981: HK Drott
1982: IFK Karlskrona
1983: HK Drott
1984: Dalhems IF
1985: Västra Frölunda IF
1986: HK Drott
1987: HK Drott
1988: IFK Skövde
1989: Redbergslids IK
1990: HK Drott
1991: IF Saab
2022: IK Sävehof
2023: IFK Kristianstad
2024: Ystads IF HF
TIDIGARE CUPSEGRARE, DAMER
1981: Stockholmspolisens IF
1982: Irsta HF
1983: Irsta HF
1984: Stockholmspolisens IF
1985: HK Silwing/Troja
1986: Stockholmspolisens IF
1987: Tyresö HF
1988: Tyresö HF
1989: RP IF
1990: Tyresö HF
2022: Skuru IK
2023: IK Sävehof
2024: IK Sävehof
Vill du ha en djupare förståelse för upplägget av ATG Svenska Cupen? Ta del av vår informationsvideo på Handboll Play genom att klicka på länken här.
Nyckelord
Kontakter
Elin JanssonSvensk Elithandboll
Tel:070-814 51 42elin.jansson@elithandboll.se
Svenska Handbollförbundet (SHF) är specialidrottsförbund för handboll, utomhushandboll, beachhandboll, parahandboll och rullstolshandboll i Sverige. SHF är anslutet till Riksidrottsförbundet, SISU Idrottsutbildarna, Sveriges Olympiska Kommitté, Europeiska Handbollförbundet och Internationella Handbollförbundet.
ATG Svenska cupen är hela Handbollssveriges gemensamma tävling där samtliga föreningar med representationslag, damer och/eller herrar, kan anmäla sitt deltagande.
Följ Svenska Handbollslandslaget
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Handbollslandslaget
Sverige ställs mot Kroatien, Nederländerna och Georgien i EM15.5.2025 19:49:41 CEST | Pressmeddelande
I januari är det dags för herrlandslaget att spela EM på hemmaplan igen och i kväll lottades grupperna till mästerskapet. Sverige ställs i gruppspelet i Malmö mot Kroatien, Nederländerna och Georgien. – Alla möjligheter finns för avancemang, säger förbundskaptenen Michael Apelgren.
Herrarna inleder nästa säsong mot Spanien14.5.2025 09:52:17 CEST | Pressmeddelande
I söndags besegrade herrlandslaget Danmark i sista matchen den här säsongen – nu börjar planeringen för nästa. I höstens första landskamper kommer Spanien att stå för motståndet i Linköping och Eskilstuna. – Vi avslutade säsongen på ett väldigt fint sätt och ser fram emot nästa som bland annat innehåller ett EM på hemmaplan. Vi sätter stort värde på att få möta motstånd i världsklass för att vi ska fortsätta utvecklas som landslag, säger förbundskaptenen Michael Apelgren.
Albin Lagergren utsedd till årets spelare7.5.2025 17:00:00 CEST | Pressmeddelande
Han kan göra sitt 400:e mål i landslagströjan – men oavsett om det händer eller ej är det knappast det som Albin Lagergren kommer minnas mest från i kväll. Före matchen kommer han nämligen att få ta emot utmärkelsen Årets spelare i svensk handboll för sina insatser den gångna säsongen. – Jag är smickrad, stolt, glad och sjukt förvånad. Jag har aldrig tänkt att jag varit med i de diskussionerna, säger högernian från Varberg.
Säsongens sista landslagstrupp uttagen15.4.2025 13:10:00 CEST | Pressmeddelande
Europamästaren Frankrike i Göteborg och världs- och olympiska mästaren Danmark i Köpenhamn – det är vad som återstår av herrarnas landslagssäsong och förbundskapten Michael Apelgren har i dag tagit ut den svenska truppen. – Vi fortsätter arbetet mot EM på hemmaplan och det är inspirerande att möta de bästa lagen i världen, säger han.
Johanna Bundsen utsedd till årets spelare10.4.2025 17:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hon är inte bara en av de bästa i världen på att rädda bollar – utan har också blivit världens målfarligaste målvakt. Efter en starkt säsong i såväl klubb- som landslag har Johanna Bundsen för första gången utsetts till årets spelare i svensk handboll. – Det var ingenting jag hade tänkt på för fem öre, men det är så klart extremt kul och ärofyllt. Jag känner mig stolt, säger hon.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum