Domprost Charlott avskedspredikar
På söndag den 2 februari avskedspredikar Charlott Rehnman i Luleå domkyrka. Efter tolv år lämnar hon uppdraget som domprost och andlig ledare i Luleå domkyrkoförsamling.

Uppenbarelsens ljus, det är det kyrkliga temat på söndag den 2 februari då Charlott Rehnman predikar för sista gången i Luleå domkyrka, åtminstone i rollen som domprost.
– Att få predika känns som ett naturligt avslut, det är meningsfullt. Ordet har kraft, det är spännande. Jag ska tala om livet med Kristus, om ljuset som aldrig försvinner och om mänsklig mognad, säger Charlott Rehnman.
”Vi får ingenting ta för givet.”
Charlott Rehnman kom till Luleå domkyrkoförsamling 2013 och efterträdde Peder Jonson. Hon tycker att tiden gått fort, men att hon levt en dag i taget med domkyrkoförsamlingen, försökt vara enkel och tillgänglig, men beslutsför.
– Jag gläder mig över tron; kyrkans livskraft, alla förtroenden, mänskliga möten när glädjen varit stor och vi fått uppleva märkliga ting eller framgång. Samtidigt som jag fått dela mänskliga utmaningar som besvikelse, trötthet, sjukdom, vanmakt, sorg och förtvivlan. Jag har lärt mig mycket under dessa år, vi får ingenting ta för givet.
Hon säger att hon är tacksam över att församlingen ofta är i framkant. Beredd i kris och sorg, tillgänglig för barnen och föräldrarna. Genom att finnas i skolorna känner pedagogerna många av Luleås ungdomar och det finns goda samarbeten med andra kyrkor och aktörer i samhället och kommunen.
Domkyrkan har en särställning
Ingen luleåbo har nog kunnat undgå den utvändiga renoveringen av Luleå domkyrka som pågått sedan november 2019. Arbetet förväntas pågå till 2027.
– Jag är tacksam över domkyrkans pågående renovering. Det tar förstås tid och kostar en del men det är Luleås landmärke, enligt min mening. Domkyrkan har en särställning och det kommer bli allt tydligare, säger Charlott Rehnman.
Hon menar att det är en katedral för biskop och Luleå stift, som samlar till stora högtider.
– Men främst samlas vi till gudstjänster, dop, vigslar, begravningar, konfirmationer och konserter – likväl som det är en plats för den enskilda människan som bara vill gå in och tända ett ljus. Det är gott att veta att ”Gud håller ställningarna”, säger Charlott Rehman, en blinkning till den stora vepan på byggnadsställningarna.
– Sist men inte minst är jag tacksam och stolt över alla goda medarbetare, modiga förtroendevalda och helhjärtade ideella. Jag tänker också på många års gott samarbete med biskoparna Hans Stiglund och Åsa Nyström i Luleå stiftet och i domkapitlet, säger Charlott Rehnman.
I gudstjänsten på söndag kl. 11.00 medverkar Domkyrkokören under ledning av Samuel Lindh, biträdande domkyrkoorganist. Efteråt är alla välkomna på kyrkfika på Edens event och festvåning, Nygatan 10.
Vill du som journalist bevaka högmässan? Hör gärna av dig till någon av kontaktpersonerna nedan.
. . .
BAKGRUND
En domprost är kyrkoherde i domkyrkoförsamlingen och dess andliga ledare. Domprosten är också ledamot i domkapitlet och ersättare för biskopen, bl.a. i annat stiftsstyrelsen. Rekryteringen av ny domprost pågår.
Nyckelord
Kontakter
Charlott RehnmanDomprostLuleå domkyrkoförsamling
Tel:0920-26 48 39Tel:070-209 81 11charlott.rehnman@svenskakyrkan.seVeronica AlqvistKommunikatörLuleå domkyrkoförsamling
Tel:0920-26 48 38veronica.alqvist@svenskakyrkan.seLänkar
Följ Luleå stift, Svenska kyrkan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Luleå stift, Svenska kyrkan
Möt Åsa Nyström i Förändringsresan5.5.2025 10:07:08 CEST | Pressmeddelande
Vi möter Åsa Nyström, biskop i Luleå stift och med lång erfarenhet av ledarskap inom Svenska kyrkan. Samtalet handlar om påskens hopp, kyrkomusikens betydelse och unga vuxnas plats i hennes hjärta.
Luleå stift tar steg för pastoral livskraft29.4.2025 09:28:06 CEST | Nyheter
Stiftsstyrelsen i Luleå stift har tagit två beslut som driver processerna framåt för pastoral livskraft i hela stiftet. Det handlar bland annat om ett nytt, gemensamt pastorat i stiftets södra inland.
Skog i Sorsele får stå kvar genom nytt projekt29.4.2025 09:02:32 CEST | Nyheter
Skog och mark i Luleå stift har tecknat ett avtal med företaget Eken Financing Value Added Forestry AB för att arrendera ut skogsmark till ett certifierat kolkreditsprojekt. Läs mer om vad det innebär.
Unga och biskopar på möte om fred10.4.2025 08:00:00 CEST | Nyheter
I sommar ges unga från hela landet möjlighet att delta i ett stort möte i Stockholm. Från Kiruna och Luleå kör gratisbussar när Svenska kyrkans biskopar bjuder in till ungdomsmöte för att fördjupa tron och dela hopp för framtiden.
Luleå stift vill ge plats för flera naturreservat8.4.2025 09:28:41 CEST | Nyheter
Rynkskinn, ullticka och den sällsynta tretåiga hackspetten har upptäckts på mark som Skog och mark i Luleå stift förvaltar i Västerbotten. Nu vill man att staten ska göra naturreservat i dessa områden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum